"Тут живуть історії про мольфарів". Репортаж з музею Петра Шекерика-Доникового

"Тут живуть історії про мольфарів". Репортаж з музею Петра Шекерика-Доникового

"Тут живуть історії про мольфарів". Репортаж з музею Петра Шекерика-Доникового
Суспільне Карпати

У 2019 році родичка письменника, етнографа Петра Шекерика-Дониківа створила на його честь музей. За популяризацію Гуцульщини, проукраїнську позицію у 40-х роках радянська влада заслала письменника у Сибір, де він і загинув. Усе пов’язане з ним енкаведисти намагалися знищити, зокрема й книгу "Дідо Иванчік".

Як вдалося віднайти твір та що можна побачити у музеї, — у репортажі Суспільного.

Музей Петра Шекерика-Доникового облаштували у хаті, де він колись жив. Дім його родичка, Надія Маківничук, отримала як придане від бабусі.

Музей відкрили у 2019 році
Музей відкрили у 2019 році. Суспільне Карпати

"Шекерик-Доників є рідним вуйкомдядько по матері моєї бабусі Катерини Шекерячки. Ця хата, ця земля прийшла нам у спадщину, — розповідає Надія Маківничук. — Я, коли була мала, то бачила фотографію Петра Шекерика-Дониківа у діда під образами. Але про нього не можна було говорити. Дідо казав, що то був дуже великий чоловік, зараз таких людей нема", — пригадує Надія Маківничук.

Петро Шекерик-Доників народився у селі Голови на Верховинщині
Петро Шекерик-Доників народився у селі Голови на Верховинщині. Суспільне Карпати

Письменник народився у 1889 році на Верховинщині. Тоді люди не вміли писати й читати, каже Надія Маківничук. Дітей народжували, щоб було кому працювати.

Архівні фото з музею Петра Шекерика-Дониківа
Архівні фото з музею Петра Шекерика-Дониківа. Суспільне Карпати

"У той час сюди в гори заслали Луку Гарматія Український вчитель, фольклорист, етнограф.за проукраїнську позицію, бо вважали, що більшого покарання для людини нема, ніж жити в таких ґлемеях. Він організував тут школу, взяв до себе Петра Шекерика-Дониківа і привив йому любов до етнографічної діяльності", — каже Надія Маківничук.

Петро Шекерик-Доників часто ходив у гуцульському вбранні
Петро Шекерик-Доників часто ходив у гуцульському вбранні. Вікіпедія

Петро Шекерик-Доників був громадським діячем, відкривав хати-читальні. Разом із Хоткевичем створив Гуцульський театр у селі Красноїлля та грав у виставах. У гуцульському вбранні ходив і на засідання сейму.

"Він був послом до польського сейму, війтом на Гуцульщині. Вони спільно з товариством "Приятелів Гуцульщини" побудували у нас рільничу школу, музей. У той час Петро Шекерик-Доників казав, що хоче зберегти усе гуцульське", — розповідає Надія Маківничук.

Надія Маківничук розповідає про свого родича
Надія Маківничук розповідає про свого родича. Facebook/Надія Маківничук

За проукраїнську позицію письменника заслали у Сибір. Що з ним сталося на засланні — невідомо, однак додому Петро Шекерик-Доників уже не повернувся. Все пов’язане з ним енкаведисти намагалися знищити. Його дружині вдалося сховати у бідоні книгу "Дідо Иванчік". Це — роман про життя гуцулів у ХІХ-ХХ столітті, їхні звичаї та вірування.

Письменник написав книгу про свого діда Иванчіка, який був мольфарем
Письменник написав книгу про свого діда Иванчіка, який був мольфарем. Суспільне Карпати

"Писав він здебільшого про свого діда і про бабу, і казав, що коли вони ходили поміж людей, то були дуже великі ґазди. А коли сходилися поміж собою у хаті, то завжди сварилися. Між ними не було такої любові, яка б мала бути між вінчаними людьми. А дідо Иванчік був мольфарем. Він був дуже великий ґазда", — каже Надія Маківничук.

Книга написана гуцульським діалектом. Надія зізнається, читаючи, побачила, що деякі слова уже не використовуються або їй незнайомі.

Інтер'єр музею
Інтер'єр музею. Суспільне Карпати

"Гуцульський діалект, єк ти сказав, так він і написаний. Мені трохи нагадує німецьку мову. У цьому романі Шекерик пише взагалі про життя. І знаєте, такі історії про людей приваблюють, їм це цікаво чути. Наприклад, як на Гуцульщині у чоловіка могла бути жінка і любаска, — каже Надія Маківничук. — І насправді, як виходили з таких ситуацій наші діди, прадіди, і чи дійсно в нас це було".

Фотографія з весілля Петра Шекерика-Дониківа
Фотографія з весілля Петра Шекерика-Дониківа. Суспільне Карпати

У музеї є старі фотографії, архівні документи, листи Петра Шекерика-Дониківа. Також стоїть парта, за якою він навчався.

Повністю розмову з Надією Маківничук слухайте у дев'ятому епізоді "Там народився дідо Иванчік".

Суспільне Карпати запустило генеалогічний подкаст "Про ПраКорені". Слухайте на платформах Soundcloud Apple Podcasts та Google Podcasts.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди