Переміг адмінресурс: чому активісти незадоволені бюджетом участі у Чернігові і що пропонує влада

Переміг адмінресурс: чому активісти незадоволені бюджетом участі у Чернігові і що пропонує влада

Переміг адмінресурс: чому активісти незадоволені бюджетом участі у Чернігові і що пропонує влада
ФОТО: Суспільне Чернігів

Щонайменше сім "великих" проєктів із 10, які можуть отримати фінансування в рамках "Бюджету участі" – це комунальні установи міської ради Чернігова. Такі результати голосування за проєкти "Бюджету участі", яке завершилося напередодні опівночі. Серед фіналістів зокрема п’ять шкіл, благоустрій території пологового будинку, байдарки для комунальної спортивної школи та "Зелена сцена". Автори проєктів знову скаржаться, що боротися з адміністративним ресурсом комунальних закладів звичайним громадянам надто складно. Секретар міськради Олександр Ломако каже, що навіть ці проєкти в наступному році можуть залишитись без фінансування. Деталі – в наші статті.

Школа-рекордсмен

Чернігівська школа № 33, що у мікрорайоні Ремзавод. Цього року у голосуванні за "Бюджет участі" вона зібрала найбільшу кількість голосів у розділі "великих проєктів" – 2 727. За словами директорки Лариси Лесун, за майже 1,5 мільйона з "Бюджету участі" вони хочуть оновити медичний кабінет та спортивну залу. Скляну стелю цієї зали чотири роки тому відремонтували також за гроші з "Бюджету участі". Цього разу планують зробити косметичний ремонт та закупити нове обладнання.

"В нашому районі Ремзавод немає жодної дитячої спортивної школи, немає жодної школи мистецтв чи музичної школи. Тому все, де може бути задіяна дитина, все знаходиться у нас у школі".
Школа №33
Школа №33. ФОТО: Суспільне Чернігів

Лариса Лесун
Лариса Лесун. ФОТО: Суспільне Чернігів

Перемагає адмінресурс: чому активісти незадоволені допуском до голосування проєктів комунальних установ?

Цьогоріч на етап голосування потрапили 85 проєктів, профінансувати з них мають щонайменше 10 великих та 9 малих. Серед переможців великих – п’ять, пов’язані з загальноосвітніми школами, ще два належать пологовому будинку та комунальній спортивні школі, три – ініціативи громадськості. Один з них – фестиваль "Зелена сцена", який минулого року до переліку переможців "Бюджету участі" не потрапив. Цього разу проєкт зібрав 2539 голосів та увійшов до десятки фіналістів. Організаторка фестивалю Леся Федоренко каже, перемога далася складно та лише завдяки тому, що проєкт знають в місті.

"Що робити цим проєктам, про які ніхто не знає, хто, можливо, тільки-но відбувся. І, якщо так подивитися, і великі і малі проєкти, то там дуже було багато таких починань, які потрібні місту. Але вони взагалі не пройшли, тому що пройшли школи. Тому що цей адмінресурс – непереможний. Всі прекрасно знають про чати, всі прекрасно знають про примушування голосувати. Тобто, якщо далі таке продовжиться, залишиться ситуація як є – ситуація, яка дискредитує ідею Бюджету участі, то ми більше участі в цьому брати не будемо".

Леся Федоренко
Леся Федоренко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Зелена Сцена
Зелена Сцена. ФОТО: фейсбук Зелена Сцена

Зелена Сцена
Зелена Сцена. ФОТО: фейсбук Зелена Сцена

"А що я можу як директор школи? Сказати, що я не пущу дитину в школу? Як я можу на батька вплинути? Ніяк, зробіть це для себе та своєї дитини. Я вважаю, що вони проголосували за цей проєкт тому, що вони знають, що цей зал відпрацює себе до кожної копійки", – прокоментувала Лариса Лесун.

Спортивний зал школи №33
Спортивний зал школи №33. ФОТО: Суспільне Чернігів

Один з проєктів, який не увійшов до десяти фіналістів – встановлення трирівневих питних фонтанчиків для містян та їх тварин. За нього віддали 850 голосів. Автор проєкту, правозахисник Олександр Гашпар кілька років тому пропонував внести зміни до положення про "Бюджет участі" та відмовляти проєктам, які подають комунальні установи.

"Ці зміни запропоновані, не були враховані, не були навіть внесені як проєкт рішення міської ради. В принципі, я погоджуюся, що ці правила гри потрібно змінювати або виводити взагалі комунальні заклади з "Бюджету участі", або робити окремі напрямки по комунальним установам і закладам… розділяти той наявний бюджет по комунальним установам і закладам, і окремо робити для громадян, громадських організацій".
Олександр Гашпар
Олександр Гашпар. ФОТО: Суспільне Чернігів

Що пропонує влада?

За словами секретаря міськради Олександра Ломаки, зараз усі проєкти відбирають за принципом загальної доступності. Тобто, навіть якщо фінансування отримує шкільний проєкт, заклад гарантує, що доступ до нього матиме будь-хто. За результатами цьогорічного голосування Олександр Ломако обіцяє провести аналіз та запропонувати зміни до положення про "Бюджет участі".

"Я маю рішення, яке, мені здається, буде дуже логічним. Але я хотів би ще його обговорити, воно ще не проговорене ні з членами робочої групи, ні з людьми, з якими я хотів би порадитися. Я думаю, що протягом тижня я його представлю. І ми під час затвердження вже проєктів-переможців, можливо, цю дискусію проведемо".
Олександр Ломако
Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів

Офіційно переможців "Бюджету участі" мають назвати протягом двох тижнів. Однак чи отримають вони фінансування в повному обсязі в наступному році нині не відомо, каже секретар міськради Олександр Ломако.

"У зв’язку з можливою необхідністю з бюджету компенсувати витрати на підвищення вартості енергоносіїв, компенсувати затрати генеруючим підприємствам. Це може забрати, за попередніми оцінками, дві третини або більше бюджету міста. Звичайно, якщо такі рішення будуть прийняті під час затвердження бюджету, може бути така ситуація, що не всі проєкти-переможці "Бюджету участі" будуть закладені у фінансування бюджету на наступний рік".

За даними системи електронного голосування, цього року в ньому взяли участь понад 29 тисяч чернігівців, і це на шість тисяч більше, ніж минулого року. Загалом чернігівці цього року віддали за проєкти 66 802 голоси. Кожен учасник мав можливість проголосувати за три великих і три малих проєкти.

Деталі дивіться у нашому сюжеті:

Читайте також:

Бюджет участі у Чернігові: які великі проєкти перемогли, і чому вони можуть не отримати фінансування

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди