Родини репресованих казахів шукають своїх предків на Херсонщині

Родини репресованих казахів шукають своїх предків на Херсонщині

Родини репресованих казахів шукають своїх предків на Херсонщині
Фото: Олена Протопопова/Суспільне.Херсон

У Державному архіві Херсонської області працюють дослідники з Казахстану. Це представники Національних архівів республіки, історики. Як розказали гості з Казахстану Суспільному, шукають інформацію про депортованих та репресованих радянським режимом своїх громадян.

Вчені та дослідники спочатку працювали у Києві, - говорить професорка Альбіна Жанбосінова з міста Нур-Султан. В українських архівах зберігається багато документів, що стосуються історії Казахстану.

"Україна та Казахстан, як колишній пострадянський простір, мають багато спільного, в їх історії є чимало білих плям в тому числі це історія політичних репресій, колективізації, голодоморів – в Казахстані це теж було. Найголовніше – знайти документи по представниках казахського народу. Ми завжди вважали, що наших баїв – кулаків висилали до Сибіру. А з’ясувалося, що частина наших баїв опинилася тут, їх сюди висилали. Жили вони тут як трудові поселенці, вирощували бавовну. Трагічно те, що спочатку їх виселили з батьківщини, а згодом вони потрапили під хвилю політичного терору", - каже професорка Євразійського Національного Університету Альбіна Жанбосінова.

Родини репресованих казахів шукають своїх предків на Херсонщині
Суспільне. Херсон

Марзія Жилисбаєва працює з документами Міністерства внутрішніх справ України.

"Ось тут важливий документ. Протокол пред’явлення матеріальних доказів. Це 37-й рік. Сейткулов Кінджибай під допитом визнав свою вину – він був автором літератури, написаної арабським шрифтом казахською мовою. До 40-го року казахи використовували тютежазу – це арабський шрифт. Ті хто вимушений був залишити Батьківщину, досі використовують цей шрифт. Чоловік написав книжку на 54 сторінки – це були молебні, вірші, опис історичного життя казахів. Більшість людей, чиї документи тут, були розстріляні" - говорить Марзія Жилисбаєва.

Родини репресованих казахів шукають своїх предків на Херсонщині
Фото: Олена Протопопова/Суспільне.Херсон

"Тут питання не до шрифту, а питання до того – що в репресіях 37-38 років, одним із видів були репресії за національною складовою ознакою. Величезну кількість людей групували в звинувачення, як учасників національних терористичних або контрреволюційних організацій. І те, що для місцевого населення було незрозуміло – це Середня Азія, і усі вони були одразу огульно оголошені представниками контрреволюційних організацій. Що там було написано – незрозуміло, значить це крамола, значить це потрібно засудити" - каже директорка Державного архіву Херсонської області Ірина Лопушинська.

Родини репресованих казахів шукають своїх предків на Херсонщині
Фото: Олена Протопопова/Суспільне.Херсон

Сауле Мушкенова представляє Національний архів Казахстану, говорить, нащадки репресованих часто звертаються за інформацією про свої родини. Своїм обов’язком жінка називає встановлення історичної справедливості.

"Як історику-архівісту, мені завжди було цікаво вивчати історію наших співвітчизників, яких висилали на чужину. За наказом нашого президента у нас працює на державному рівні комісія з реабілітації жертв політичних репресій. Завдяки цьому ми виїхали в Україну, тут зберігається великий обсяг документів 20х-30х років. Що мене вразило – тут є свідчення про представників багатьох інших народів. Тобто постраждали усі народи у цій репресивній машині", - розказала Сауле Мушкенова.

У 30-х роках на Херсонщину переселяли людей з Середньої Азії, свідчення про це зберігаються у Херсонському обласному архіві, - говорить його директорка Ірина Лопушинська.

"Трагізм ситуації полягав в тому, що кулаків з Херсонщини переселяли до Середньої Азії, а людей з Середньої Азії переселяли на Херсонщину, не враховуючи ані культурні, ані етнічні, ані релігійні вподобання людей. І ви розумієте, наскільки стикалися різні світогляди, коли людину виривали із звичного їй середовища, і вони опинялися в зовсім іншому культурному середовищі", - каже Лопушинська.

Важливо персоналізувати загальну статистичну інформацію, щоб родини репресованих змогли дізнатися про долю своїх предків, - говорить Ірина Лопушинська. За словами дослідників з Казахстану у архівах їх країни міститься багато документів про переселених та репресованих українців, в тому числі і з Херсонщини.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди