Запорізькі експерти розповіли про проблеми з електронними лікарняними у перехідний період

Запорізькі експерти розповіли про проблеми з електронними лікарняними у перехідний період

Запорізькі експерти розповіли про проблеми з електронними лікарняними у перехідний період
Фото pixabay.com

З 1 жовтня починають діяти електронні лікарняні в Україні. Основна проблема переходу від паперових до електронних лікарняних у Запорізькій області - це людський фактор.

Про це у студії програми "Сьогодні. Головне" розповіли Костянтин Назаренко, начальник відділу страхових виплат та матеріального забезпечення та Ірина Новак, начальниця відділу перевірки обґрунтованості й видачі листків непрацездатності Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Запорізькій області.

Як зазначив Костянтин Назаренко, електронні лікарняні мали запрацювати ще з 1 вересня, проте перехідний період їх впровадження подовжили. Відповідний наказ Міністерства охорони здоров’я України №18-36 підписано 28 серпня 2021 року.

Запорізькі експерти розповіли про проблеми з електронними лікарняними у перехідний період
Костянтин Назаренко. Суспільне Запоріжжя

Власне за цей період пацієнти могли отримувати як паперові, так і електронні лікарняні. Начальник відділу страхових виплат каже, найбільша проблема у переході на електронні лікарняні у самих людях. Адже відбувається перехід від паперового варіанту, яким українці користувалися 85 років.

Експерт каже, попри труднощі, робота з прийманням листків непрацездатності наразі триває:"У Запорізькій області вже прийнято 4500 листків непрацездатності, це понад 1400 заяв розрахунків від страхувальників, на суму більш як 9 млн грн".

Основним елементом в оплаті електронних лікарняних, за словами Костянтина Назаренка, є персональні кабінети на сайті Пенсійного фонду України.

Читайте також: Від початку жовтня в Україні видаватимуться лише е-лікарняні – Радуцький

Ірина Новак, начальниця відділу перевірки обґрунтованості й видачі листків непрацездатності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області пояснює, пацієнти можуть не хвилюватися з приводу розголошення особистої інформації.

"Крім лікаря діагноз ніхто не бачить, не бачить ні роботодавець, ні пенсійний фонд. У фонді є два лікарі, які допущені до цього реєстру, можуть побачити прізвище та посаду лікаря, який видав листок непрацездатності. Більше ніякої особистої вразливої інформації ми мати не можемо", — наголошує експертка.

Запорізькі експерти розповіли про проблеми з електронними лікарняними у перехідний період
Фото: Суспільне Запоріжжя

Експерти розповіли про шлях від початку непрацездатності людини до страхових виплат:

  • пацієнт звертається до свого сімейного лікаря, який активує лікарняний;
  • медичний висновок підтягується до реєстру електронних листів непрацездатності, там вже автоматично створюється листок непрацездатності. Особі потрібно попередити свого роботодавця про те, що їй сформований листок непрацездатності. З цього моменту він буде доступний в кабінетах страхувальника та застрахованої особи на порталі пенсійного фонду;
  • після того, коли страхувальник, роботодавець побачить цей листок непрацездатності в нього буде статус готовий до сплати;
  • після 5 днів закінчення непрацездатності цей листок є підставою для отримання матеріального забезпечення (якщо немає підстав для відмови в оплаті);
  • відділ кадрів визначає, скільки днів фактично особа хворіла, була непрацездатна з інших причин, страховий стаж та направляє до комісії соціального страхування на підприємстві - саме цей орган або призначає або відмовляє в наданні матеріального забезпечення;
  • комісія виносить свій вердикт протягом 10 днів та складає протокол про призначення або про відмову в призначенні. Якщо допомога призначена, бухгалтерія має 5 робочих днів для того, щоб надати розрахунок до фонду соціального страхування;
  • тепер застрахована особа може звернутися до свого страхувальника аби дізнатися дату подачі заявки;
  • знаючи дату, можна відстежувати свій листок непрацездатності в телеграм-каналі фонду соціального страхування, де щодня оновлюється інформація.

Ірина Новак зазначає, важливо заходити до свого персонального кабінету на сайті Пенсійного фонду, адже можуть допускатися помилки, які можуть затягнути процес. Наприклад, каже експертка, лікар може неправильно внести дані, потрібно персонально звіряти їх. Зміна паспорту, прізвища також повинні бути відображені в особистому кабінеті.

"Дані людей, які влаштовуються на першу роботу, можуть заноситися роботодавцем до пенсійного фонду протягом 3-х місяців, кварталу. Тому, якщо працівник влаштувався на роботу та захворів через тиждень-два, цих даних може не бути в кабінеті. Тому потрібно потурбуватися, щоб ці дані надійшли до пенсійного фонду", — додає Ірина Новак.

Костянтин Назаренко розповідає, у випадку, якщо ваш листок непрацездатності продовжують, роботодавець це також бачить на сайті Пенсійного фонду: "На сайті Пенсійного фонду є номер про випадок непрацездатності. Це не номер лікарняного, це номер випадку непрацездатності, переважно шестизначне число. Якщо це число збігається — це один страховий випадок, оплачувати його повинен роботодавець протягом 5-ти днів, з 6 шостого — коштом фонду".

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди