"Крим. Третій вимір": у Херсоні реалізують всеукраїнський проєкт

"Крим. Третій вимір": у Херсоні реалізують всеукраїнський проєкт

"Крим. Третій вимір": у Херсоні реалізують всеукраїнський проєкт Фото: Олена Протопопова/Суспільне Херсон

У Херсоні реалізують всеукраїнський проєкт "Крим. Третій вимір". У ньому беруть участь художники, музиканти та митці з різних міст України.

Залізничний міст над Миколаївським шосе - умовна межа між спальним районом міста та центром. Нещодавно тут з’явився мурал "Стежка" - це робота художника Олександра Марченка, створена у рамках проєкту "Крим. Третій вимір".

"Працювати було важко, багато машин, шумно, пильно. Але з часом звик, працював десь днів 15", - розповів художник.

"Крим. Третій вимір": У Херсоні реалізують всеукраїнський проєктФото: Олена Протопопова/Суспільне Херсон

Нині Олександр живе у Вінниці, куди переїхав з Криму, говорить, що у своїй роботі використовував кримськотатарські народні орнаменти.

Ідея проєкту "Стежка" полягає в тому, що ми хочемо нагадати людям, які наразі перебувають в окупованому Криму, що ми про них не забуваємо, що ми хочемо повернути Крим до складу України, і втілюємо цей проєкт, щоб нагадати про себе і дати їм можливість побачити, наскільки для нас це важливо."- каже Олександр.

В Урбан-саду у Херсоні зібралися інші учасники проєкту. Херсонські митці з кримськотатарським художником Рустемом Скибіним створюють спільний артоб'єкт. Рустем – художник-кераміст, у своїх роботах звертається до кримськотатарського народного мистецтва, на полотні також сьогодні з’являться народні орнаменти.

"У цій інсталяції хочемо показати нашу Батьківщину, наше прагнення її повернути. Повернути не лише територію, а й свої історичні джерела, актуалізація культури, традицій корінного народу кримських татар. Хочемо привернути увагу до теми Криму" - каже художник.

"Крим. Третій вимір": У Херсоні реалізують всеукраїнський проєктФото: Олена Протопопова/Суспільне Херсон

Рустем розповідає, що вчився художній майстерності у Самарканді, куди були депортовані з Криму його пращури, згодом родина повернулася до Криму, - продовжує чоловік.

" Я сам народився в Узбекистані, туди депортували моїх батьків., бабусь та дідів. У 90-х роках ми повернулися всі на Батьківщину, та події 14 року все змінили. Я вирішив переїхати на материкову Україну, щоб продовжувати свою діяльність у Києві, там у Криму лишилися друзі". поділився Рустем.

"Крим. Третій вимір": У Херсоні реалізують всеукраїнський проєктФото: Олена Протопопова/Суспільне Херсон

Проєкт "Крим. Третій вимір" проходить у багатьох містах України, поєднує різні види мистецтва заради однієї мети, - говорить координаторка проєкту Мирослава Ганюшкіна.

"Про що є сам проєкт? Він про зв’язки з Кримом. І про внутрішній Крим у кожному з нас. Тому що останнім часом активізувалося це питання у зв’язку з кримською платформою. Але внутрішньо, особисто, багато хто для себе це питання якось вже відпустив. Тому що сім років пройшло і ставлення дуже різне. Хтось гостро ставиться, хтось уникає цього питання. Дехто їздить відпочивати. Цей проєкт ставить питання абстрактно, щоб кожна людина знайшла свою відповідь і не соромилася її, якою б вона не була", - каже Мирослава.

Створений художниками артоб'єкт, частиною якого є полотно, покажуть глядачам у музеї ТРЦ "Фабрика" у вівторок 28 жовтня, говорять учасники проєкту.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди