Коли Україні чекати на наступний землетрус. Відповідає експерт

Коли Україні чекати на наступний землетрус. Відповідає експерт

Коли Україні чекати на наступний землетрус. Відповідає експерт facebook

23 вересня в Тернопільській області стався землетрус магнітудою 4,3. Як часто такі явища відбуваються в Україні, чи будуть чекають Україну нові поштовхи та чи можливо їх передбачити в ефірі Українського радіо розповів заступник директора Інституту геофізики імені С.І. Субботіна Олександр Кендзера.

Наскільки частими є землетруси на території України?

Це правда, що вже давно не було сильних землетрусів. Останні сильні землетруси були ще в минулому столітті. Це землетруси із зони Вранча ― це оригінальна зона, яка як знаходиться біля наших кордонів з Румунією, але там такі сильні землетруси відбуваються, що вони потрясають навіть Москву і Санкт-Петербург.

Такими сейсмічними подіями, які зачепили величезну територію, зокрема всю територію України, були землетруси 1940, 1977, 1986 та 1990 років. З того часу сильних землетрусів на нашій території не було і очевидно, що не всі розуміють, що до майбутніх потрібно готуватися. Хоч це і рідкісні явище, проте дуже небезпечні. Тому потрібно робити все для того, щоб в майбутньому будинки, споруди та атомні станції були достатньо сейсмостійкі, щоб вони не зруйнувалися під час сильних поштовхів, які можуть бути на території України. Одним із таких землетрусів, якраз і був той, який відбувся вчора в Прикарпатті. Там такі сильні землетруси рідкісні, але це не максимальний землетрус, який може там реалізуватися.

Якої максимальної сили в Україні можливі землетруси?

Сила характеризується тим, що відбувається у вогнищі, тобто кількість енергії, яка виділяється. Очевидно, що все залежить від того, на якій глибині знаходиться вогнище землетрусу. Якщо дуже глибоко, то у такому випадку енергія розповсюджується на велику площу. Якщо взяти землетрус, який був вчора в Тернопільській області, то на невеликій площі він змусив похвилюватися велику кількість людей. До 100 км від вогнища відчувалися струшування. Вони були такими сильними, що навіть ті люди, які ще не прокинулися, прокидалися. Але цей землетрус був на глибині 6 км, тому він не занадто велику площу потряс. Він нагадав, що землетруси є і будуть на нашій території і до них потрібно готуватися. Щороку ми фіксуємо близько 80 землетрусів на території України, які охоплюють невелику площу і лякають невелику кількість людей.

Чи можна спрогнозувати час виникнення землетрусу?

Спрогнозувати час виникнення землетрусу у вогнищі, на превеликий жаль, не є можливим. На нашій планеті кількість великих землетрусів ― це десятки або максимум сотні в рік, а кількість дрібних землетрусів вираховується мільйонами. Якщо десь відбувається накопичення енергії, то більше шансів, що вона реалізується в серії малих землетрусів, а не в одному великому, і тому складно передбачити сильний землетрус, тому його вогнище напруги відбувається на глибині 140-180 км, на яку глибину поки що ніхто не пробурив і точно сказати, що там відбувається, можна лише інтерпретуючи геофізичні поля.

Де на території України землетруси найбільш ймовірні?

Слабкі землетруси ймовірні по всій території України. Коли мова йде про сильні землетруси, як видно з карт загального сейсмічного районування, найбільшої інтенсивності землетруси можуть відбуватися на південному заході Одеської області і в Криму.

Що відомо

  • Тернопільщина стала епіцентром землетрусу.
  • Мешканці Прикарпаття відчули відлуння 5-бального землетрусу з епіцентром на Тернопільщині.

Читайте також

"Я думала, що хата валиться". Жителі Тернопільщини про землетрус

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди