Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не показується в кінотеатрах

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не показується в кінотеатрах

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не показується в кінотеатрах
www.86.org.ua/en/warnote

Прем'єру фільму "Зошит війни" українські глядачі очікували, адже це не звичайна документалка про війну на сході України. Фільм змонтований з відео, яке українські бійці знімали на свої телефони, камери, фотоапарати. Використані лише особисті кадри: про себе, друзів і людей, які й уявити не могли, що на їх подвір'ї буде війна.

Все, що відбувається на екрані, глядач бачить не "з боку", а наче власними очима. Це ви заряджаєте зброю, рятуєте людей від обстрілів та бачите себе в дзеркалі при повній амуніції. Героя фільму у кадрі немає, бо він — по той бік камери.

Хоч оповідь склеєна з кусочків відео, яке робили різні люди, і воно без корекції та титрів, все одно на екрані розгортається логічна історія з непередбачуваним фіналом. Від літа до зими, від життя до смерті.

Хронологія подій початку і припинення прокату

10 серпня на сайті Держкіно з'явилося повідомлення, що фільм вийде на екрани до 30-річчя Незалежності — прем'єра картини за участі творчої групи відбудеться у кінотеатрі "Київська Русь" 24 серпня о 19:30.

26 серпня компанії 86PROKAT, яка є прокатником “Зошита війни”, заявила, що фільм презентують у дев'яти містах України: "10 гривень з кожного придбаного квитка творці фільму перерахують у Благодійний фонд допомоги армії "Повернись живим" на закупівлю мобільних комплексів спостереження".

Розклад був такий: 29 серпня — Луцьк, 31 серпня — Львів, 2 вересня — Дніпро та Одеса, 3 вересня — Миколаїв, 4 вересня — Житомир та Маріуполь, 10 вересня — Хмельницький, 11 вересня — Вінниця.

20 вересня компанія 86PROKAT повідомила, що Державне агентство України з питань кіно не видало прокатне посвідчення фільму, тому кінотеатри скасували покази і обмежилися лише кількома спеціальними показами.

Представники кіноіндустрії звернулися з відкритим листом до Мінкульта, Держкіно та парламенту з вимогою врегулювати ситуацію.

23 вересня Держкіно повідомило, що видало прокатне посвідчення "Зошиту війни" і показало документ, підтверджуючи це.

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не може показуватися в кінотеатрах
Прокатне посвідчення.

Суть проблеми

"Зошит війни" — документальний фільм, який змонтували з відео бійців. Мова фільму — російська із українськими субтитрами. Оскільки це документалка, то ми чуємо оригінал розмови учасників фільму, без дублювання і озвучування. Через це і виникли складності.

Держкіно повідомило, що прокатники фільму наполягали на тому, щоби у прокатному посвідченні було зазначено: "мова розповсюдження – російська", але установа не могла цього зробити, бо це порушує закон про мову. Тому прокатне посвідчення видане із зазначенням мови українська. Версія фільму у цій озвучці є.

Згідно з мовним законом (зокрема нормами, які почали діяти 16 липня 2021 року), фільми, які виготовлені українцями (в офіційних документах вказують суб'єкти кінематографії України), можуть показуватися лише державною мовою, тому при потребі необхідно стрічки дублювати або озвучувати. Виключення — мови корінних народів1 липня 2021 року парламент затвердив закон про те, що корінні народи України - це киримли (кримські татари), караїми та кримчаки. Народи, які не мають власної держави за межами України..

Це роз'яснення 1 вересня Держкіно надіслало ТОВ "Вавілон 13 Продакшн", яке виробляло фільм. Однак є винятки.

Хто крайній

Показувати фільми іноземною мовою з українськими субтитрами закон про мову дозволяє, але для цього кіно має пройти культурний тест і отримати 2 бали.

А от хто і як має цей тест застосовувати — не врегульовано. У Держкіно зазначили: оскільки порядок не прописаний у законі про підтримку кінематографії, тому Рада з питань кіно не має правових підстав призначати культурний тест "Зошиту війни". Подавати пропозиції до внесення змін у закони повинен Мінкульт як суб'єкт законодавчої ініціативи.

Суспільне Культура поспілкувалося на неофіційних засадах з представниками Мінкульту, які сказали, що дійсно, процедура про тест не прописана, але прокатні посвідчення видає Держкіно, то воно мало б помітити заздалегідь проблему і дати Мінкульту пропозицію, як її вирішити.

Юристи з компанії Axon Partners, які представляють інтереси фільму, вважають, що Держкіно має прийняти внутрішній документ про те, що це воно визначає, набирає фільм 2 бали культурного тесту чи ні, коли видає прокатне посвідчення.

У Держкіно відповіли, що питання потрібно вирішувати на законодавчому рівні: вносити правки в закон про мову (до абзацу четвертого пункту 6 статті 23). Установа вже підготувала про цей законопроєкт. Документ "найближчим часом буде поданий суб’єкту законодавчої ініціативи для його внесення на розгляд Верховної ради".

Чи є вихід з ситуації

Поки немає розуміння, чи швидко вирішиться питання внесення змін у законодавство і "Зошит війни" запустять у кінотеатрах тією мовою, якою розмовляють його герої з українськими субтитрами.

Спочатку треба зареєструвати правку в парламенті, її розгляне комітет, потім буде голосування — історія може рухатися зі швидкістю равлика.

Звичайно, коли щось потрібно зробити тут і зараз — депутати роблять. Особливо, коли це потрібно президентові, прем'єрові чи якщо ситуація "горить". Але зараз жодного натяку, що парламент готовий попрацювати на користь українського кіно у турборежимі.

На сторінці "Зошиту війни" у Фейсбуці є повідомлення, що на момент зупинки прокату стрічку подивилися 991 глядач. Вдалося зібрати для фонду "Повернись живим" 9910 гривень.

"Спробуємо надолужити у онлайні — слідкуйте за нашими новинами, вже скоро оголосимо дату онлайн-прем’єри", — пообіцяла команда фільму.

Що відомо

  • Режисером стрічки є Роман Любий, продюсером – Марко Супрун.
  • Cвітова прем’єра фільму відбулася на фестивалі Docudays UA у 2020 році, де стрічка здобула приз глядацьких симпатій та дві спеціальні нагороди.

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не може показуватися в кінотеатрах
Фото: www.86.org.ua/en/warnote.

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не може показуватися в кінотеатрах
Фото: www.86.org.ua/en/warnote

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не може показуватися в кінотеатрах
www.86.org.ua/en/warnote

Чому фільм "Зошит війни" має прокатне посвідчення, але не може показуватися в кінотеатрах
www.86.org.ua/en/warnote.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант