Майбутнє АЕС в Україні. Як довго можуть працювати станції та чим це загрожує

Майбутнє АЕС в Україні. Як довго можуть працювати станції та чим це загрожує

Майбутнє АЕС в Україні. Як довго можуть працювати станції та чим це загрожує
Хмельницька атомна електростанція, фото: Олександр Брамський / Суспільне

Від атомних електростанцій напряму залежить енергобезпека держави – в Україні вони забезпечують понад половину усієї електроенергії. Це дешева електрика на противагу теплоелектростанціям, які споживають недешеве і більш шкідливе для довкілля вугілля та газ. Атомні реактори допомагають Україні не залежати від постачання вугілля з Росії або тимчасово окупованих територій. Проте більшість атомних енергоблоків в Україні вже перевищили свій проєктний ресурс експлуатації. Хто готовий вкладати в українську атомку, та чи не загрожують нашій державі "нові Чорнобилі" – в матеріалі Суспільного.

Наймолодша АЕС в Україні

Хмельницька атомна електростанція – наймолодша в Україні. Другий реактор запустили 2004 року. Наприкінці серпня державний “Енергоатом” підписав меморандум з американською компанією Westinghouse щодо спільного будівництва 5 нових енергоблоків. Перший має запрацювати у Нетішині.

Хмельницька АЕС – містоутворювальне підприємство. Завдяки станції від статусу села Нетішин виріс до міста із населенням понад 36 тисяч людей. Будувати ХАЕС почали у 81 році. Перший реактор запустили наприкінці 1987, вже після Чорнобильської катастрофи. Кожен сьомий мешканець тут працює на АЕС, тому до питання розбудови станції ставляться позитивно.

“Ми за, у нас в місті розвитку як такого немає, крім нашої станції”, – каже Людмила із Нетішина.

Майбутнє АЕС в Україні. Як довго можуть працювати станції, та чим це загрожує?
Недобудований 4-й енергоблок Хмельницької атомної електростанції. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

На Хмельницькій АЕС працює 2 реактори загальною потужністю 2000 МВт: вони можуть одночасно забезпечити роботою 1 мільйон електрочайників. У радянські часи станцію планували зробити більшою. Спочатку хотіли побудувати 4, а потім і 6 енергоблоків. Проте у 1990 році Верховна рада заборонила будувати нові реактори. 30 років третій і четвертий енергоблоки стоять законсервовані.

На прийняття мораторію вплинули і протести, які відбувалися тоді в Нетішині. Після Чорнобильської катастрофи люди виступали проти побудови п'ятого та шостого енергоблоків, які спочатку не були у планах Хмельницької АЕС.

“До журналістів надійшла інформація, що з Москви вже прийшли кошти під будівництво п'ятого і шостого блоків. "Ага, раз ви так, ми не бидло". І люди заявили, що не буде тут ні другого, ні третього, ні четвертого енергоблоку, не те що там п'ятого чи шостого", – згадує учасник екопротестів Микола Руцький.

Дивіться і читайте також: Екопротести після Чорнобиля. НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України

Чи безпечно добудовувати реактор

У 1993 році Верховна рада скасувала мораторій на будівництво нових реакторів. У 2008 році Україна провела конкурс на добудову третього реактора ХАЕС. Виграв його російський “Атомстройекспорт”, проте будівництво затрималося, а після початку війни на Донбасі Україна розірвала контракт з росіянами.

Зараз 3-й енергоблок готовий на 75%, а 4-й – на 25%. Чи безпечно продовжувати там будівництво – експерти у сфері ядерної безпеки остаточної відповіді наразі не дали. Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Григорій Плачков каже, що документи які до нього надходили про добудову 3-го та 4-го реакторів були повернуті на доопрацювання.

"Це непросте рішення, адже об'єкти були довгий час заморожені. Тому до цих будівельних конструкцій потрібно підходити дуже уважно і дуже обережно", – додає Плачков.

З Westinghouse тривають перемовини про можливість добудови 3-го та 4-го енергоблоку на ХАЕС, каже тимчасовий виконувач обов'язків президента "Енергоатому" Петро Котін. Проте в пріоритеті – побудова нового енергоблоку.

"Поки що найкращим рішенням буде залишити 4-й енергоблок для будівництва там тренажеру, наприклад, або складських приміщень, а будувати новий енергоблок на новому місці", – пояснює Котін.

Майбутнє АЕС в Україні. Як довго можуть працювати станції, та чим це загрожує?
Перший, другий і недобудований третій блок ХАЕС. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Загальна вартість будівництва п'яти реакторів складає до 30 млрд доларів. Та підписання меморандуму не гарантує, що американці будуватимуть реактори в Україні, адже контракт із Westinghouse не підписаний і нині щодо цього йдуть лише перемовини. Попри це в "Енергоатомі" запевняють – перший побудований реактор планують запустити через 5 років. Наступні ж 4 енергоблоки планують будувати на території уже наявних АЕС, а саме: Запорізької, Южно-Української та Рівненської.

"Наш персонал надзвичайно кваліфікований і грамотний. До початку введення блока в експлуатацію персонал має бути навчений і набраний. І, безумовно, ця робота буде проведена", – пояснює генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра про готовність його працівників працювати на американському реакторі.

Відмінності американського реактора від чорнобильського

Американський "АПі-1000" – це реактор останнього покоління з найсучаснішими технологіями, розповідає начальник відділу аналізу ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк. Ці реактори є безпечнішими за ті, що експлуатуються в Україні, зокрема і Чорнобильський. На відміну від нього, американський реактор не має зокрема вад в управлінні ядерною реакцією в реалізації тепловідведення.

"Між РБМК (чорнобильським реактором – ред.) і АР-1000 прірва часу, прірва технологій і прірва модернізацій. Рівень безпеки не в рази, а в порядки відрізняється від Чорнобиля", – каже Гуменюк.

Чи вичерпали українські реактори свій ресурс

Будівництво нових реакторів у "Енергоатомі" пояснюють бажанням зменшити викиди парникових газів в Україні та закриттям у майбутньому частини ТЕЦ. Проєктний ресурс українських енергоблоків – 30 років.

12 із 15 реакторів в Україні збільшили термін експлуатації від 10 до 20 років. Зокрема, 3 із 4 енергоблоків на Рівненській АЕС, 1 із 2 енергоблоків на Хмельницькій АЕС, всім трьом енергоблокам Южно-Української АЕС (Миколаївська область) та 5 із 6 енергоблокам на Запорізькій АЕС.

Майбутнє АЕС в Україні. Як довго можуть працювати станції, та чим це загрожує?
12 із 15 реакторів в Україні збільшили термін експлуатації до 20 років. Зокрема на Рівненській, Хмельницькій, Южно-Української АЕС (Миколаївська область) та на Запорізькій АЕС. Суспільне

У 2023-му у деяких закінчується і продовжений термін, який також можуть збільшити. У світі це – поширена практика, пояснюють експерти. Перед продовженням роботи АЕС перевіряють зношеність конструкцій і відповідність нормам безпеки, встановлюють сучасне обладнання. Та попри це, продовжити експлуатацію більш, ніж на 80 років, неможливо. Деякі українські реактори можуть зупинити й раніше, адже вони можуть не відповідати вимогам безпечної експлуатації, вважає Гуменюк.

Майбутнє атомної енергетики

Надалі "Енергоатом" планує збільшити виробництво електрики на АЕС до 60%. Задля цього в США також підписали меморандум щодо можливості впровадження малих модульних реакторів в Україні. Ці реактори менші за розмірами, дешевші та швидші у будівництві. Саме їх США розглядає як майбутнє ядерної енергетики.

"Малі модульні реактори – це електромобілі, а великі електростанції – це двигуни внутрішнього згоряння", – додає Гуменюк.

Нині технологія малих модульних реакторів ще випробовується. Очільник "Енергоатому" вважає, що ця технологія може запрацювати в Україні не раніше 2028 року. Відповідно, нині можливе будівництво лише реакторів великої потужності.

Частину грошей для будівництва "Енергоатом" планує взяти у кредит у міжнародних інституцій та у США. Опісля – будуть подавати законопроєкт до Верховної Ради. Вона має прийняти закон, який дозволить виділити кошти із бюджету на будівництва АЕС. Подавати такий документ "Енергоатом" планує після узгодження дорожньої карти робіт із Westinghouse.

Старі ж реактори будуть поступово виводити з експлуатації. Першими зупинять 2 реактори Рівненської АЕС у 2030 та 31 роках. До того часу Україна планує збудувати як нові великі енергоблоки, так і почати будувати малі модульні реактори.

Читайте також: "Ми на краю прірви". Генсек ООН закликав схвалити нові плани із захисту довкілля
На початок