Рукописні нотатки Ейнштейна про теорію відносності продадуть на аукціоні за 3 млн євро

Рукописні нотатки Ейнштейна про теорію відносності продадуть на аукціоні за 3 млн євро

Рукописні нотатки Ейнштейна про теорію відносності продадуть на аукціоні за 3 млн євро

Рідкісний документ, у якому зафіксовано спроби пояснити аномалію на орбіті Меркурія, виставлять на продаж аукціонні будинки Christie's і Aguttes. Оціночна вартість лоту — від € 2 до € 3 мільйонів. Торги пройдуть в Парижі 23 листопада, повідомляє The Guardian.

Рукопис є одним із двох збережених творів, що документують генезу теорії загальної теорії відносності, разом із зошитом кінця 1912 — початку 1913 р., який зараз знаходиться в архіві Ейнштейна в Єврейському університеті в Єрусалимі.

"Це найбільш цінний рукопис Ейнштейна, серед тих, які коли-небудь пропонувалися на аукціоні", — зазначили в Christie's і Aguttes.

Нотатки датують 1913-1914 роками. Фізик створив їх у співавторстві зі своїм другом, швейцарським інженером Мішелем Бессо. З 54 сторінок 26 написав Ейнштейн, 25 — Бессо, а ще три — вони спільно. Сам текст складається з рівнянь і розрахунків, які мали вирішити аномалію на орбіті Меркурія.

Причина дослідження у тому, що точка на орбіті Меркурія, в якій планета знаходиться найближче до Сонця, із часом повільно зміщується через вплив інших тіл в Сонячній системі. Якби рівняння Ейнштейна і Бессо показали результат цього зміщення, теорія відносності була б доведена. Але рукопис містив неточності — на 28-й сторінці Ейнштейн помилився в значенні маси Сонця, і в підсумку вчені відмовилися від такого підходу.

Рукопис уцілів, бо їдучи з Цюриха, Бессо взяв його з собою. Восени 1915-го Ейнштейн повернувся до описаного у ньому підходу, зробив правильні розрахунки і знайшов докази загальної теорії відносності, опублікувавши результати в серії статей.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше