"Здоровий інвестиційний клімат є базою для розвитку Івано-Франківщини" — посол Швеції в Україні

"Здоровий інвестиційний клімат є базою для розвитку Івано-Франківщини" — посол Швеції в Україні

"Здоровий інвестиційний клімат є базою для розвитку Івано-Франківщини" — посол Швеції в Україні
Громадське

22 вересня Надзвичайний і Повноважний посол Королівства Швеція в Україні Тобіас Тиберг прибув в Івано-Франківськ. Про те, чим сподобалося місто і Франківщина, які сфери в регіоні мають найбільший потенціал для розвитку, і яка роль суспільного мовника у контексті децентралізації, Тобіас Тиберг розповів кореспондентові Суспільного Карпати.

Пане посол, чому вирішили навідатися до Івано-Франківська?

— Насамперед, аби ознайомитися із проєктами, які реалізуються в місті. По-друге, зустрітися з партнерськими організаціями, які ми підтримуємо. По-третє, отримати більше інформації й розуміння про діяльність, яку ми підтримуємо. Наприклад, ми багато років підтримуємо Суспільне, тому було цікаво завітати й до вас. Ми також з'їздили в Карпати. Там ми виконуємо проєкт разом зі Всесвітнім фондом природи, який націлений на стале управління лісамиСтале лісокористування передбачає відновлення лісів, наближених до природних, замість створення поширених одновидових деревних насаджень, та активне залучення до процесу управління лісами всіх зацікавлених сторін.. Ще одна ціль візиту — зустрітися з офіційними представниками влади регіону і міста.

Чим сподобалося місто?

— Я вперше відвідую Івано-Франківськ. Взагалі, коли подорожую, то відчуваю різницю між регіонами, містами. Кожне — унікальне, а особливо це стосується Івано-Франківська. У мене таке відчуття, що в місті дуже багато чого відбувається. Це створює особливу динаміку, енергетику. Водночас, існує спокій і затишок. Я можу назвати це сфокусованою енергією: люди знають, куди вони рухаються, знають, що вони роблять. Разом із тим, у людей є громадська гордість, відчуття відповідальності. Мені також дуже сподобалися вулиці, вони — чисті.

Івано-Франківськ мені дуже нагадує шведські міста, які я знаю. У них схожі архітектурні пропорції.

"Здоровий інвестиційний клімат є базою для розвитку Івано-Франківщини" — посол Швеції в Україні
Facebook/Руслан Марцінків

Що обговорювали з мером і головою облдержадміністрації?

— Щоразу, коли я зустрічаюся з представниками влади, губернаторами та мерами, я обговорюю питання децентралізації та місцевого самоврядування, оскільки Швеція підтримує децентралізацію в Україні. Ми й надалі плануємо надавати підтримку, адже вважаємо, що ця реформа — надзвичайно важлива. І не лише, коли вона впроваджується в Києві, а й коли охоплює регіони. Аби краще розуміти, наскільки ефективна допомога, яку ми надаємо, і як реформу сприймають на місцях, ми й відвідуємо і обговорюємо це питання з представниками влади.

Крім того, ми обговорювали питання економічного розвитку та інвестиційного клімату, оскільки в Івано-Франківську працює шведська компанія Electrolux. Обговорювали питання гендерної рівності та запобігання насильству щодо жінок, бо ми вважаємо цю проблему гострою.

Які напрямки вважаєте найбільш перспективними в регіоні?

— Мені здається, у місті вдалося створити атмосферу завдяки місцевій владі, громадським організаціям та бізнесу, яка вже дає плоди, — існує здоровий інвестиційний клімат. Можна сказати, що проблеми, з якими стикаються в інших містах України, менш доречні для Івано-Франківська. Цей здоровий інвестиційний клімат і є базою для розвитку міста і регіону.

Хочу також зазначити, що великий потенціал має туризм. Вчора ввечері ми зустрілися з жінкою, яка планує розвивати агротуризм, пропагувати органічне виробництво і кулінарію.

Також, якщо Івано-Франківськ запровадить і буде дотримуватися технології сталого управління лісами, це дасть сильний поштовх для розвитку.

Якою бачите співпрацю з містом надалі?

— Я бачу, що існує великий потенціал між Швецією та Україною взагалі. Щодо економічного розвитку, то Івано-Франківськ має потенціали, аби збільшити свою вагомість для іноземних інвесторів у Європі. Я також бачу потенціал у збільшенні співробітництва у сфері енергоефективності та охорони довкілля, екології.

Крім того, є добра можливість розвитку соціального підприємництва, малого та середнього бізнесу. Як приклад — Промприлад. Кілька років тому Швеція інвестувала у цей проєкт і сьогодні він дуже успішний.

Яка роль суспільного мовника у контексті децентралізації?

— Для будь-якої демократії вкрай важливо, щоб існувало суспільне медіа, яке надає незалежне бачення, може забезпечити неупереджену оцінку подій. Я не можу уявити будь-яку країну в світі, яка намагається бути демократичною без існування такої інституції. Якщо ж її немає, то країна стає вразливою для сил, які намагаються підірвати демократичний лад у ній. Швеція вірить у те, що Україна і її демократичні прагнення — нероздільні, тому дуже важливо, аби існувало Суспільне.

Крім того, реформа децентралізації — насамперед про те, що рішення, які ухвалюють на центральному рівні, мають бути скомуніковані до людей, на яких вони впливають. Влада має бути відповідальною перед своїми громадянами. Якщо в Україні процес децентралізації вже просувається досить активно і охопив усі регіони, то надзвичайно важливо для її успіху надалі, аби існували механізми контролю таких рішень. І хто, як не незалежні медіа, зокрема Суспільне, може забезпечити такий механізм.

"Івано-Франківськ — на 110% європейське місто" — посол Швеції в Україні
Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг під час візиту на Суспільне Карпати. Суспільне Карпати

Що робить європейське місто європейським? Івано-Франківськ — європейське місто?

— Мені важко сказати, що робить місто європейським, але коли ти бачиш щось, ти розумієш, це — європейське місто. Без жодного сумніву вважаю, що Івано-Франківськ — на 110% європейське місто. І, врешті, чому воно не може бути європейським, якщо воно розташоване в європейській країні?

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди