Відомі незнайомці: як херсонець Кедровський став провідником армії УНР

Відомі незнайомці: як херсонець Кедровський став провідником армії УНР

Відомі незнайомці: як херсонець Кедровський став провідником армії УНР
Суспільне Херсон

В Херсонському обласному архіві зберігається документальна історія херсонця Володимира Кедровського. У серпні було 130 років від дня його народження. Чим відомий Кедровський і як його ім'я пов'язане з Українською Народною Республікою – розповідаємо історію його життя.

Хто такий Володимир Кедровський

Володимир Іванович Кедровський народився 13 серпня 1890 року у Херсоні. Він відомий як український державний, політичний та військовий діяч, журналіст та письменник.

Саме у Херсоні формувались його ідейно-політичні переконання. Робота вітчима Володимира Кедровського у статистичному відділенні Херсонської губернської земської управи ввела його до кола ідейних лідерів херсонських українців. Він був членом Української Старої Громади в Херсоні. Революційні події 1905–1907 рр. зблизили Кедровського з місцевими українськими есерами (пізніше він став членом ЦК Української партії соціалістів-революціонерів).

Відомі незнайомці: як херсонець Кедровський став провідником армії УНР
фото: Херсонський обласний архів

У 1907 р. Кедровський здобув фах штурмана в Херсонському морехідному училищі далекого плавання. Службову діяльність розпочав у 1909 р. писарем Херсонської казенної палати. З 1910 р. обіймав посаду рахівника, а з 1913 р. – помічника діловода шкільного відділення Херсонської губернської земської управи. За посадою займався статистичними дослідженнями народної освіти, організацією вчительських курсів у Херсоні в 1913–1914 рр. За гетьманату П. П. Скоропадського, повернувшись до Херсона, служив у губернській земській управі, займався видавничою та журналістською діяльністю.

Українська революція

Ім'я Кедровського тісно пов’язане з Українською революцією 1917–1921 років. Отримавши значний бойовий досвід у діючій армії на фронтах Першої світової війни, Кедровський став одним із будівників української армії. Полковник Армії УНР входив до керівництва Українського генерального військового комітету, був членом революційного парламенту – Української Центральної Ради, товаришем генерального секретаря військових справ УЦР Симона Петлюри.

Він брав діяльну участь у збройному повстанні Директорії УНР проти Гетьманату Петра Скоропадського. Був керівником Державного інспекторату армії УНР, створеного з метою завершення реорганізації армії та зміцнення дисципліни у військових частинах. Очолював Надзвичайну дипломатичну місію УНР у країнах Балтії.

Після ліквідації у 1921 р. українського посольства в Ризі Володимир Кедровський жив у Відні (Австрія), співпрацював зі Спілкою українських журналістів у Європі.

З 1923 р. і до смерті у 1970 р. проживав у США, редагував український часопис "Свобода", у 1955–1963 рр. керував українським відділом радіостанції "Голос Америки". Опублікував ряд праць з історії Української революції 1917–1921 років.

Знайомства

Був особисто знайомий з Іваном Франком, Левом Мацієвичем, Євгеном Коновальцем, Олександром Кошицем. У Перших Визвольних Змаганнях втратив практично всіх рідних та близьких.

До самої смерті 13 березня 1970, Метачен, Нью-Джерсі, США на еміграції лишався помітною фігурою суспільно-політичного життя українців.

Похований на українському православному цвинтарі у Баунд Бруку.

У місті Херсон одна з вулиць названа на честь Володимира Кедровського.

Наталя Шклярук.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди