На Рівненщині зробили віртуальний рухомий пам'ятник князя Острозького. Де і як можна буде побачити

На Рівненщині зробили віртуальний рухомий пам'ятник князя Острозького. Де і як можна буде побачити

Ексклюзивно
На Рівненщині зробили віртуальний рухомий пам'ятник князя Острозького. Де і як можна буде побачити
зліва - єдине прижиттєве зображення князя, по центру - кадр з моделювання, справа - відтворений образ

На Рівненщині розробили віртуальний пам'ятник князя Костянтина Острозького, це передбачав проєкт "БарбаканиВ'їзна брама з оборонними функціями у середньовічних містах та надбрамні вежі Великої Волині". Керівник проєкту Микола Бендюк стверджує, що це точно відтворене зображення князя.

За основу взяли фрагмент з картини "Битва під Оршею"Батальна картина, присвячена битві, що відбулась 8 вересня 1514 року між союзним литовсько-русько-польським та московським військами. Зберігається у Національному музеї у Варшаві. Це єдина відома картина такого типу з литовсько-руського та польського живопису часів Ренесансу, що дійшла до нашого часу. Картина зображує з висоти пташиного польоту різні етапи битви, про що свідчать одні і ті ж постаті, що з'являються у різних місцях — сам гетьман Костянтин Острозький представлений тричі. Деталі одягу та озброєння, так само як і зображення командирів ілюстровано реалістично та з великою детальністю., який є фактично єдиним прижиттєвим портретом Костянтина Івановича. Суспільному ініціатор розповів, як це проходило та звідки брали дані.

Князь Костянтин Острозький, повертаючись з битви під Оршею, в'їжджає у Рівне крізь Острозьку браму, за ним ідуть його охоронці та полонені. Таку двохвилинну анімацію, розробляють у рамках проєкту "Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині".

Основний образ – Костянтин Острозький верхи на коні наразі завершений. Віртуального князя відтворили до деталей.

Віртуальний Острозький на Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
віртуальний пам'ятник князю Острозькому, скрин з відео, наданого М.Бендюком.

Відео процесу відтворення образу

"Спеціально відшили кунтуш. Він сучасний, але фактура тканини – така ж, як і за часів Острозького. Шаблю частково "списали" з картини, а також використали зображення точно такої ж шаблі 1514-го року, яка зберігається зараз у Відні в музеї, вона належала принцу Фердинанду. І от кожну таку деталь окремо сканували, проробляли з дотриманням усіх пропорцій. А потім з усього цього вже збирався образ князя" – поділився робочими моментами Микола Бендюк.

Відео процесу відтворення шаблі

Працювати над зображенням князя Костянтина Острозького розпочали в січні 2021, коли ще писали проєкт на конкурс від Українського культурного фонду. Основна робота припала на червень-серпень, коли після перемоги в конкурсі отримали фінансування. Найскладніше, зі слів Миколи Бендюка, було відтворити зовнішність князя.

Віртуальний Острозький на улюбленому Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
Картина "Битва під Оршею" з прижиттєвим зображенням князя Острозького. Битва під Оршею, 1520–34 рр., на якій тричі зображений князь Костянтин Острозький. За твердженням мистецтвознавця Миколи Бендюка, це єдине прижиттєве зображення князя. Оригінал картини зберігається в Національному музеї у Варшаві/Фото: Wikipedia

"Портретів князя Костянтина Івановича Острозького багато, але усі вони пізніші, 18-19-го століть і недостовірні. А прижиттєвий, фактично, єдиний правдивий – той, який маємо на картині "Битва під Оршею". Історики мистецтва припускають, що першим замовником цієї картини був Костянтин Острозький. Але він помер в 1521 році і картина дописувалася вже після його смерті, через це й не приїхала до Острога, а так і залишилася в Польщі. Тому за основу віртуального зображення князя взяли саме цю картину. Найбільше проблем було з обличчям. Комп'ютерникам разів сто довелося переробляти обличчя. І я, як мистецтвознавець, їх консультував, і художник Юрій Нікітін. Але таки змогли зробити князя таким, як він був насправді", – зазначив Микола Бендюк.

Віртуальний Костянтин Острозький сидить верхи на коні, опис якого Микола Бендюк знайшов у спогадах сучасників князя. Зокрема, там зазначено, що улюбленого коня князя звали Заєць і він загинув у битві під Оршею.

Віртуальний Острозький на Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
автори випробовують віртуальний пам'ятник на вулиці Рівного, фото М.Бендюка. Фото Миколи Бендюка

Образи охоронців і полонених, які йдуть за князем, планують зробити схематичнішими і узагальненими.

Наприкінці жовтня, аноснує Микола Бендюк, анімація стане доступною для перегляду через смартфон у центрі Рівного на розі вулиці Петлюри – Соборна.

Віртуальний Острозький на Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
стрілка вказує на місце, де буде рухомий віртуальний пам'ятник.

Щоправда, зблизька роздивитися її не вдасться. Маршрут князя Острозького пролягатиме через сучасну проїжджу частину. В 16-му столітті саме тут був міст над старим руслом Усті і знаходилася Острозька брама, яка не збереглася до наших днів.

Віртуальний Острозький на Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
відтворена Острозька брама у Рівному, яка не збереглась до наших днів. Фото Миколи Бендюка

Роздивитися зблизька і з усіх боків образ князя можна буде в Острозі. Там через смартфон для перегляду буде доступний статичний образ Костянтина Острозького верхи на Зайці. Розмістять його на віртуальному п'єдесталі перед арткластером "Острозької академії".

Віртуальний Острозький на Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
статичний віртуальний пам'ятник, який встановлять біля арткластера Острозької академії. Фото Миколи Бендюка

Віртуальні пам'ятники в Рівному та Острозі – це складова проєкту "Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині" і єдина віртуальна його частина. Загалом же, проєкт передбачає створення культурно-туристичного маршруту, який охопить оборонні об'єкти у семи населених пунктах трьох областей: Рівненської, Хмельницької і Волинської.

Віртуальний Острозький на Зайці: рухомий у Рівному і статичний в Острозі
Суспільне Рівне

Усі включені до проєкту об'єкти, окрім Острозької брами у Рівному, збереглися до наших днів.

Що відомо

  • У Рівному у рамках проєкту "Барбакани та надбрамні вежі Великої Волині" розробляють 3D-візуалізацію брами з герба міста. Крізь неї в'їжджав Костянтин Острозький, повертаючись з битви під Оршею. Це буде єдина 3D-візуалізація у рамках проєкту. До наших днів вона не збереглася, на відміну від інших, включених до маршруту, об'єктів.

Читайте також

  • До 505-річчя битви під Оршею у центрі Рівного відкрили меморіальну дошку. Зробили її за принципом «каменів спіткання» – таких собі елементів бруківки, які встановлюються точно або приблизно у тому місці, яке має стосунок до історичної події.
  • Картину "Битва під Оршею" вивезли з обласного краєзнавчого музею до Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Там її мають відреставрувати, а потім повернути у Рівне. Суспільне упродовж чотирьох днів відстежувало етапи підготовки картини до відправки.
  • У Рівненському обласному краєзнавчому музеї експонують картину "Битва під Оршею", в якій беруть участь Даля Грибаускайте і Барак Обама. Баталію Юрія Нікітіна розмістили замість однойменної картини польського художника, яка поїхала на реставрацію.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди