Життя з діабетом, симптоми та електронні рецепти на інсулін: що варто знати жителям Рівненщини

Життя з діабетом, симптоми та електронні рецепти на інсулін: що варто знати жителям Рівненщини

Важливо
Життя з діабетом, симптоми та електронні рецепти на інсулін: що варто знати жителям Рівненщини
pixabay

Від першого жовтня 2021 року електронні рецепти на інсулін хворим на діабет першого типу зможуть видавати не лише ендокринологи, а й сімейні лікарі. Рецепт на перших три місяці виписує ендокринолог, потому його може продовжити сімейний лікар, – розповіла Суспільному головна спеціалістка з ендокринології в області Лариса Косюк. Для того, щоб це зробити, ендокринолог повинен створити індивідуальний план лікування.

Спеціалісти галузі розповіли, скільки людей хворіє на Рівненщині та потребує інсуліну, які симптоми хвороби та які ризики несе це захворювання.

Для чого необхідний індивідуальний план лікування

Індивідуальний план лікування необхідний для того, щоб сімейний лікар зміг виписати пацієнту електронний рецепт на інсулін. Ліки він зможе отримати безоплатно або з доплатою в будь-якій аптеці, яка працює за договором з Національною службою здоров'я в рамках програми "Доступні ліки". Така послуга для пацієнтів з діабетом запрацює з 1 жовтня цього року, – розповіла головна спеціалістка з ендокринології в області Лариса Косюк.

Вона зауважила: станом на перший тиждень вересня лікарі-ендокринологи поки не мали доступу до індивідуальних планів лікування, оскільки медичні інформаційні системи (МІС) не мають відповідного програмного забезпечення.

"МІСи працюють відповідно до вимог з НСЗУ. Зараз вони готуються до такого режиму роботи, на черзі – розробка програми для внесення індивідуальної програми інсулінотерапії в електронну систему охорони здоров'я", – уточнив директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ОДА Олег Вівсянник.

"Медична інформаційна система в кожній лікарні своя. Про це повинен подбати керівник медзакладу, який підписує договір з МІС і зобов'язується вчасно надавати послуги. На рівні НСЗУ все готово", – зазначила речниця НСЗУ Лілія Гудзь.

1 жовтня: чого чекати пацієнтам

Для пацієнтів нічого не зміниться, вони так само будуть безплатно отримувати інсулін. Пацієнти зобов'язані будуть відвідати свого лікаря-ендокринолога, який їх огляне та випише рецепт, – зазначила Лілія Гудзь.

"Пацієнт, якому виписали цей рецепт, може отримати інсулін максимум на три місяці, але в нього може бути виписаний план лікування на шість місяців. Через три місяці він може не йти до ендокринолога, а отримати цей рецепт у свого сімейного лікаря. Це дуже важливо для пацієнтів, які не живуть у Рівному та мають їхати з районів. Вони відвідають лікаря-ендокринолога, а потому вже можуть не їхати до Рівного, а отримати рецепт на інсулін у свого сімейного лікаря за місцем проживання", – зазначила Лариса Косюк.

Статистика та перші сигнали діабету

За даними Державного експертного центру, станом на кінець 2020 року на Рівненщині зареєстрували 5 822 пацієнти з діабетом, які потребують інсуліну. Станом на вересень 2021-го на Рівненщині 6 340 хворих, які потребують інсулінотерапії. З них – 321 дитина. Дані про пацієнтів можна побачити в електронному реєстрі, який ведуть з 2017 року.

"Із 6 340 людей, хворих на діабет станом на вересень 2021-го, з них 33% – пацієнти з цукровим діабетом першого типу. Це молоді люди, у них хвороба не маскується та розвивається дуже швидко. Решта – люди середнього або похилого віку, в них хвороба проявляється не одразу", – зазначила Лариса Косюк.

До перших симптомів діабету належать спрага, сухість, надмірне сечовиведення, постійне відчуття голоду, втрата ваги, загальна слабкість, сонливість, погіршення зору.

"У дітей це відбувається дуже швидко і протягом місяця. Дитина починає пити дуже багато води, часто вставати вночі в туалет, вона сонлива. Це яскраво характерні симптоми для дітей, які мають діабет першого типу", – додала ендокринологиня.

Після появи таких симптомів потрібно: відвідати сімейного лікаря та зробити призначені аналізи.

Фактори ризику

До основних факторів ризику цукрового діабету Лариса Косюк відносить:

  • ожиріння
  • гестаційний цукровий діабет під час вагітності
  • полікістоз яйників
  • інфаркт та інсульт
  • гіпертонічна хвороба
  • цукровий діабет у батьків або рідних

За словами ендокринологині, якщо у пацієнта вчасно виявити стадію переддіабету, то його можна вилікувати.

"Переддіабет – це коли аналізи показують верхню межу норми цукру в крові. Або коли цукор норма 6,2, а в людини 6,8-7", – додала Лариса Косюк.

Чи складно жити з діабетом

"На сьогодні жити з діабетом не так складно, як це було раніше, коли були багаторазові шприци та не було глюкометрів. Якщо дотримуватись правил – з діабетом можна прожити багато років", – зазначила ендокринологиня.

Втім якщо людина, хвора на діабет, порушує правила життя, то прогресуватимуть ускладнення від хвороби – погіршуватиметься зір, робота серця тощо.

"Станом на 10 вересня в Рівненському обласному ендокринологічному диспансері на стаціонарі лікується 35 хворих. У нас є п’ять лікарів, які ведуть амбулаторний прийом. Як правило, це пацієнти, які приїжджають з області. Є також ендокринологічне відділення на базі дитячої обласної клінічної лікарні", – зазначила Лариса Косюк.

Чи можна вакцинуватися від коронавірусу людям, хворим на діабет

"Торік було багато хворих, які захворіли на діабет після перенесеного коронавірусу. Особливо це стосується періоду жовтень-листопад 2020-го. Багато з цих людей, особливо жінок, мали цукровий діабет ще до коронавірусу, але не звертали на це уваги. І після коронавірусу посилювались ускладнення", – зазначила ендокринологиня.

Діабет, за словами Лариси Косюк, не є протипоказом для вакцинації, але перед цим людина має проконсультуватися з лікарем та здати відповідні аналізи.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок