Юрій Чебан – про найемоційніший момент Олімпіади-2020 та переживання у ролі тренера

Юрій Чебан – про найемоційніший момент Олімпіади-2020 та переживання у ролі тренера

Ексклюзивно
Юрій Чебан – про найемоційніший момент Олімпіади-2020 та переживання у ролі тренера
НОК

Ексклюзивний коментар тренера Юрія Чебана для Суспільне Спорт.

Збірна України з веслування на байдарках і каное завоювала на Олімпійських іграх-2020 у Токіо дві медалі, і обидві – в каное. "Срібло" на дистанції 500 метрів виборола двійка Людмили Лузан і Анастасії Четверікової. Також Лузан виграла "бронзу" в одиночці на 200 метрів.

Ця Олімпіада стала першою для Юрія Чебана в статусі головного тренера команди. На попередніх чотирьох він виступав як спортсмен. У Лондоні-2012 і Ріо-2016 українець завоював "золото" – також у каное-одиночці на 200 метрів, а в Пекіні-2008 – "бронзу" на 500 метрів.

На церемонії з нагоди 30-річчя створення НОК України Юрій Чебан поспілкувався із Суспільне Спорт – розповів про оцінку виступу своїх підопічних, резерв команди до Парижа-2024 та свої найбільші переживання.

  • Про різницію в емоціях, які переживав як спортсмен і тренер на Олімпіаді

"Емоції зовсім різні. Їх не можна порівнювати насправді. Коли ти сам, ти відповідаєш тільки за себе, за тренера. А тут – загальне, колективне. Навіть якби це були [медалі] не моїх підопічних, я б усе одно радів. Навіть якщо б з іншого виду – не каное, я б уважав, що це наша спільна заслуга. Результат кується в колективі.

Коли хотілося взяти весло в руки й допомогти? У момент, коли Людмила Лузан брала участь у одиночці 200 метрів. Ця дистанція близька мені за характером. І в той момент я емоційно переносився на її місце та переживав, працював разом із нею кожен її крок".

"Коли вона фінішувала й завоювала "бронзу", в мене ці емоції спливли на поверхню. Тієї миті я точно знав, що вона відчувала, коли я перекинувся в РіоНа Олімпіаді-2016 у Ріо Чебан завоював друге "золото" в каное-одиночці на 200 метрів. На фініші українець перевернувся на бік. й вискакував із води".
  • Про Людмилу Лузан та її успіх на Олімпіаді

"Вона талановита дівчина. У неї семимильними кроками виходило йти та завойовувати дедалі ближчі й ближчі місця до олімпійського п'єдесталу. Тому, з одного боку, це було прогнозовано, але, [з іншого], ми боялися це озвучувати, тому що не хотіли ще більше психологічно тиснути на спортсменку.

Я цей весь шлях пройшов, тому знаю, в який момент можна натиснути, в який – похвалити або пожаліти. Все йшло своєю чергою, і ми вдало фінішували".

  • Про потенціал збірної

"Анастасія Четверікова з Лузан на Європі посіли перше місце. Це теж хороший посил для "золота" на Олімпійських іграх, але нехай буде такЛузан і Четверікова завоювали в Токіо "срібло" у каное-двійці.. Не все відразу.

Бліц-інтерв'ю Людмили Лузан та Анастасії Четверікової після Токіо-2020

У нас талановита молодь – є ще багато резерву для того, щоб реалізувати його в Парижі. Тренерський штаб буде відсіювати й виділяти найкращих спортсменів.

Чому розбили пару Кукліновської та Повх? Це було пов'язано з номерами програм. Іти одиночку й двійку 500 метрів немає можливості на Олімпійських іграх. Оскільки напередодні Олімпійських ігор Марія Повх взяла "бронзу" на Європі в Познані, було прийнято рішення її одну відпустити. Але дівчата все одно одна з одною пробують [їздити] постійно. Навіть на Олімпійських іграх ми могли когось пересадити, в разі чого".

  • Про невихідНа Олімпіаді-2016 у цій дисципліні Україна фінішувала четвертою. жіночої четвірки-байдарки до фіналу "А" на Олімпіаді

"З цією темою ми ще будемо розбиратися на тренерській раді, яка проходитиме 24-25 числа в Южному. Там ми проведемо аналіз усього сезону. Потрібно розглядати комплексно всю підготовку й, зокрема, кожного спортсмена. У четвірці гребуть чотири спортсменки – відповідно, вина лежить на всіх і, в тому числі, на тренерах".

"З власного досвіду кажу: коли в екіпажі сидить чотири людини, то кожен тренерЯкий зазвичай у кожного спортсмена свій. намагається щось своє привнести й тим самим порушує загальну гармонію одного старшого тренера, який бачить ситуацію в цілому. Ось це все – підводні камені, і потрібно їх розбирати".

"Можна, звичайно, прийти і щось сказати – мотиваційну промову, яка може змусити кров у жилах вирувати й серцебиття – прискоритися. Але сам тренувальний процес, який був напередодні, вже не виправити".

  • Про наступний старт і втому

"Зараз ми їдемо на чемпіонат світу16-19 вересня в Данію, і там будуть і Лузан, і Четверікова – всі, хто був на Олімпійських іграх, і не тільки. Спробувати щастя востаннє в цьому сезоні: схопити жар-птицю за хвіст або що-небудь інше.

Чи не втомилися спортсмени від насиченого сезону? Як сказати... Це наше покликання. Вони втомлюються тренуватися. Гонка для них насправді – це відпочинок. Вони, з одного боку, морально напружені, а з іншого – фізично розслаблені, тому що йде повністю відновлення до змагань.

Так, [дистанцій на чемпіонаті світу] буде більше, але спортсмени підуть не всі дистанції. Ми будемо виділяти якісь свої напрямки. В основному в нас це командні екіпажі. Все-таки краще спортсмени реалізовуються в командних видах і психологічно, і фізично. Так склалося. Лідерам потрібно вирости. Повинен пройти не один рік, щоб це все сформувалося".

Що відомо

  • Юрій Чебан - 3-разовий олімпійський медаліст, 2-разовий олімпійський чемпіон. Працює головним тренером збірної України з веслування на каное та байдарках.
  • На Олімпіаді-2020 Україна здобула дві медалі у веслуванні: особиста "бронза" Людмили Лузан та "срібло" у парі Лузан - Четверікова. Обидві нагороди - у жіночому каное, яке дебютувало в програмі Олімпійських ігор.
Категорії
ФутболБіатлонЗбірна України з футболуЛегка атлетикаЛіга Чемпіонів з футболуТенісКомандні види спортуЧС-2022 з футболуБоксГімнастикаФехтуванняПаралімпійський спортФормула-1Українці за кордономВодні види спортуФутзалБаскетболХокейУсик - Джошуа 2Зимовий спортВелоспортКіберспортШахиБіатлон: відео гонокОлімпіада-2022Дзюдо