Будинок, миля, конов'язь, цегла й "тунель кохання". П'ять найцікавіших об’єктів Дніпра

Будинок, миля, конов'язь, цегла й "тунель кохання". П'ять найцікавіших об’єктів Дніпра

Ексклюзивно

Будинок з привидами, цегла з котячими лапками, "пристрій" для прив'язування коней у самому центрі міста. Дніпро має унікальні об'єкти, про які так мало знають жителі.

Суспільне відібрало п'ять цікавих місць і будівель міста й попросило розповісти про них істориків.

Миля

Перша в місті пам'ятка кам'яної архітектури кам'яна миля на Соборній площі. Вона була зведена у 1787 році, розповідає історикиня Ольга Руденко.

"Вона стояла саме тут, тобто її нізвідки не переносили. І вона тут стояла для того, щоб позначити місце, на якому буде закладено місто, і закладено поруч собор, оскільки Катеринослав планували будувати за концептом класичним: коли починається розбудова з площі, на головній площі має бути обов'язково якась культова споруда - церква, це у нашому випадку Преображенський собор", – розказала вона.

Легендарні об’єкти Дніпра. ТОП-6 цікавих об’єктів міста
Фото: http://restplace.com.ua

Найстаріша кам'яниця

Ще один об'єкт найстаріший кам'яний житловий будинок, який був зведений у ХІХ столітті. Він розташований на розі вулиць Дмитра Донцова та 8-го березня. Є легенда, що це будинок з привидами.

"Коли радянська влада заселяла сюди своїх співробітників, вона просто вбила мешканців будинку. На жаль, така практика існувала. І ці мешканці будинку "з'являлися" тут постійно. І що стосується НКВС, то їх звідси дуже швидко прибрали. І вже до Другої світової війни тут постійно змінювалися жильці, тому що людям дуже важко було тут жити, начебто щось відбувалося таке дивне...", каже Ольга Руденко.

Конов'язь

Біля Музею історії Дніпра розташований історично важливий предмет – конов'язь. Ще з козацьких часів основним видом транспорту були коні.

"Коней треба десь паркувати. І, власне кажучи, як зараз є проблема з паркуванням, так само були питання з паркуванням і у 18-19 ст. Наша міська Дума навіть видала спеціальне розпорядження, яке говорило про те, як треба паркувати коней. Це – доволі рідкісний випадок такої багатої конов'язі, вона – залізна. Вона була розташована неподалік від сучасного облвійськкомату. Було виявлено, що люди двічі чи тричі придивлялися до нього, щоб здати його на металолом. Тому комунальні служби його демонтували, передали музею, ми провели реставрацію конов'язі й виставили для публічного огляду", – говорить історик Олег Репан.

Легендарні об’єкти Дніпра. ТОП-5 цікавих об’єктів міста
Конов'язь і кінь. Фото: Дніпровська міська рада

Історична цегла

У Музеї історії Дніпра зберігається колекція унікальної катеринославської цегли, яка налічує понад пів сотні експонатів. На кожній є клеймо. Воно вказує на завод, який його виготовив. А на одній із цеглин, представлених в експозиції, зображена собача лапа.

"Є легенда про те, що будівельники різні цеглини клали в залежності від того, як ставилися до них люди, які замовляли їм роботу. Якщо люди ставилися по-доброму, по-нормальному, то у стіну клали цеглинку з відбитком котячої лапи, щоб все у будинку було гарно. Знаєте, як по котячій шерсті гладити. А якщо ж ставилися погано, зневажали – тоді будівельники закладали у стіну цеглину з відбитком собачої лапи, яку ви можете бачити в музеї. Для того, щоб у цьому домі собачилися", – говорить історик Олег Репан.

Легендарні об’єкти Дніпра. ТОП-6 цікавих об’єктів Дніпра
Цегла зі слідами кішки чи собаки. Фото: zbruc.eu

Тунельна балка і "тунель кохання"

Є у Дніпрі й зелені зони, котрі мають свою історію. У Тунельній балці розташований так званий "тунель кохання".

"Це був один з країв, так званих, міста, спочатку Катеринослава, потім – Дніпропетровська. Тобто, тут ніхто не жив, і, відповідно, сюди було зручно, коли вже з'явився водогін, розміщувати колектори, куди б стікала вода. А тунелем кохання це місце вже стало тоді, коли з'явилося у другій половині ХХ столыття житлові масиви, той же Сокіл, ті ж Тополі. Коли Тунельна балка стала місцем відпочинку. Ну і, мабуть, хтось з фотографів зрозумів, що тут можна робити атмосферні фото", – говорить історикиня Ольга Руденко.

Легендарні об’єкти Дніпра. ТОП-6 цікавих об’єктів Дніпра
Тунельна балка. Фото: dp.vgorode.ua

Читайте також

Історикиня з Дніпра створила аудіогід українською мовою для національного музею Чехії

У Дніпрі відкрилася Міжнародна виставка. На світлинах жителі України в образах ляльок-мотанок

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок