Нацбанк знову збільшив облікову ставку. Що буде з інфляцією в Україні

Нацбанк знову збільшив облікову ставку. Що буде з інфляцією в Україні

Ексклюзивно
Нацбанк знову збільшив облікову ставку. Що буде з інфляцією в Україні

Національний банк ухвалив рішення підняти облікову ставку до 8,5% з 10 вересня 2021 року. Кандидат економічних наук, керуючий партнер Консалтингової компанії "Фінансова студія" Євген Невмержицький в ефірі Українського радіо прокоментував, що для фінансової системи означає збільшення облікової ставки та як новий транш Міжнародного валютного фонду може вплинути на інфляцію в Україні.

Що для фінсистеми України означає збільшення облікової ставки

За класичними правилами, підвищення облікової ставки певним чином приборкує інфляцію. Але якщо казати про Україну, то це не працює. Якщо ж казати про деякі країни Євросоюзу, там облікова ставка від'ємна, тобто центральний банк платить комерційним банкам за те, що вони завантажують кошти, щоб економіка працювала, пояснив Невмержицький.

"Це пряма задача уряду і держави забезпечити інвестиційний клімат і роботу бізнесу в країні, і це справді робота комерційних банків визначати кредитні ризики для того, щоб надавати ці кредитні кошти в економіці", — підкреслив експерт.

За його словами, коли надаються кредитні кошти, є прийнятні ставки, коли бізнес наповнює економіку товарами та послугами, коли відбувається виробництво, пожвавлення економіки й відповідно знижуються ціни — це теж класика. Якщо інфляція до 3%, то вона стимулює розвиток економіки.

"В Україні, якщо взяти найбільший рівень відсоткової ставки, то це було 30% у 2015 році, і за таких умов економіка нормально працювати взагалі не може. Тому що величезна кількість напрямків насамперед довгострокового бізнесу не можуть мати такий рівень прибутку — вище 30%", — зазначив фахівець.

Він додав, що висока облікова ставка блокує розвиток економіки й зовсім не сприяє зменшенню інфляції. Навпаки — бізнес затиснутий у жорсткі рукавички, коли він не може розвиватися, адже є утиски з боку урядів і підвищення податків.

Як пов’язані споживчі ціни та інфляція

За словами експерта, це тотожні поняття. Збільшення споживчих цін — це інфляція. І рівень збільшення вартості споживчого кошика, який складається з певної кількості товарів першочергової необхідності складає рівень інфляції. Тобто продукти, одяг, комунальні послуги та інші речі визначають індекс інфляції.

"Тому збільшення облікової ставки при тому рівні облікової ставки, який є, — це пряма шкода економічним інтересам держави України", — підкреслив Невмержицький.

За його словами, однією обліковою ставкою неможливо регулювати інфляцію. Тому треба зменшувати податковий тиск, перестати маніпулювати суспільством шляхом підвищення мінімальної заробітної плати.

Пряме збільшення податків і зовсім не збільшення реальних доходів населення, каже експерт. Тобто всі, хто отримують соціальні виплати, а також державний сектор мали збільшення доходів, але інфляція все зжерла. Водночас збільшився податковий тиск на підприємців, збільшилися різні платежі, оскільки більшість платежів в державу прив'язані до мінімальної заробітної плати, і, відповідно, суспільство отримало погіршення умов ведення бізнесу та введення життєдіяльності.

"Тому нам треба збільшувати неоподаткований мінімум доходів, хоча б на межі бідності. Якщо людина отримує до 500 доларів, то ніякі податки її стосуватися не мають, і тоді в економіці почнеться якийсь натяк на розвиток", — вважає Невмержицький.

Водночас коли збільшується купівельна спроможність громадян і кожна копійка витрачається в легальному просторі, зокрема торгівельній мережі — це додаткові податки в бюджет.

Як новий транш МВФ вплине на інфляцію

Експерт нагадав, що МВФ дав транш Україні у розмірі 2,7 млрд доларів для наповнення економіки грошима, аби негативні наслідки локдауну були нівельовані. Відповідно українська держава мала б використати ці кошти на підтримку малого і середнього бізнесу та на наповнення економіки грошима.

"Якщо казати про угоду з кредитування України, то ми майже припинили відносини з Міжнародним валютним фондом. У мене таке враження, що саме МВФ дбає про суспільство України, а держава і державні органи роблять, все щоб цього не робити", — припустив фахівець.

Він додав, що суми, які обговорюються з МВФ, значного впливу на економіку України не мають.

"У нас в порівнянні з нашим потенціалом невеликий ВВП — всього 150 млрд доларів. Ми навіть не повернулись на той рівень, який був при злочинній владі Януковича. Наразі новий транш МВФ, який обговорюється, суттєво не може вплинути на економіку України", — підсумував Невмержицький.

Довідка. Облікова ставка – один із методів стримування інфляції. Це відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам. Чим вища облікова ставка, тим вища вартість кредитів та депозитів, що стимулює заощаджувати більше грошей. А зниження облікової навпаки – стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.

Читайте також: Що означає підвищення облікової ставки до 8% для українців. Пояснює експерт

Що відомо

  • У липні правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 8% річних, щоб зберегти рівень інфляції не вище 5-відсоткової позначки.
  • За даними Нацбанку, ВВП України в першому кварталі 2021 року скоротився на 2,2%. Причиною цього називають скорочення експорту та карантинні обмеження.
  • Нацбанк прогнозує у 2021-2023 роках економічне зростання на рівні близько 4%. При цьому експерти вважають, що у 2021 році безробіття скорочуватиметься помірними темпами, а у 2022-му знизиться до природного рівня.
  • Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкти про корпоративне управління в банках і про виведення банків з ринку, які мають прискорити отримання Україною макрофінансової допомоги ЄС та поглиблення взаємодії із МВФ.

Читайте також

Облікова ставка. Фінансова абетка

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди