"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини
litvin.pl

Литовські і польські князі, татарські хани, московські війська та козацькі гетьмани. На Полтавщині у різні часи відбувалися битви між різними народами. Місця, де вони відбувались, − це об'єкти культурної археологічної спадщини. Про це йдеться на сайті проєкту Українського культурного фонду "Віртуальні мандрівки пам'ятками археології та історії Полтавщини". Про деякі з них читайте у матеріалі Суспільного.

Битва на Ворсклі

Битва на Ворсклі, або "битва народів", як називають її історики, сталася 12 серпня 1399 року. Це одна з найбільших битв 14-го століття в Східній Європі. Напередодні об’єднане військо Великого князя Литовського Вітовта та його союзника татарського хана Тохтамиша зіткнулися з ханом Темір-Кутлуй, правителем Золотої Орди. Це сталося на лівому березі річки Ворскла. Князь Вітовт та хан Товматиш намагалися повернути золотоординський престол останньому.

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини
Битва на Ворсклі 1399 року. Малюнок-реконструкція Михайла Гореліка. map.codpa.org.ua

Спочатку Темір-Кутлуй почав переговори, щоб виграти для себе час, доки не підійшло до нього підкріплення. Вітовт вимагав сплату данини та визнання його верховної влади над Ордою.

Литовський князь, маючи близько 70 тисяч вояків, вирішив розпочати бій. Серед вояків були українці, литовці, білоруси,татари, молдавани, а також лицарі Тевтонського орденучернечий лицарський орден Римо-католицької Церкви, заснований у ХІІ столітті, що складався переважно з вихідців із «тевтонських» (східно-німецьких) земель..

Вітовта обманом виманили з табору, його військо рушило вздовж річки Ворскли. А з лівого берегу річки пересувалися татари під командуванням Темір-Кутлуя. Табір литовського князя залишився без прикриття, наступ на нього почала татарська кіннота. Її не зупинило навіть використання новітньої на той час зброї − артилерії. Спочатку важка артилерія Вітовта витримувала татарський наступ, і на якийсь час почала перемагати. Однак з тилу литовців вдарив Темір-Кутлуй. Побачивши це, Тохтамиш, замість того, щоб захищати табір, пограбував його і втік. Литовський князь та його військо зазнало поразки. Загинуло понад 50 князів. Через це Вітовт не зміг стати володарем над Руссю та Ордою, як планував.

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини
Битва на Ворсклі 1399 року. Мініатюра 16 століття з Літописного зводу. wikipedia.org

Як йдеться у публікації "Віртуальні мандрівки пам'ятками археології та історії Полтавщини", деякі дослідників вважають, що ця битва відбувалась поблизу сучасного села Кишеньки Кобеляцького району. Але існують й інші версії. Як от, що місце бою могло бути у Біликах чи Нових Санжарах або на шляху від Опішні до Котельви. Наразі пошук місця битви триває.

Битва на річці Солониця

Фінальна битва козацько-селянського повстання 1594-1596 року сталася під Лубнами над річкою Солониця. У ній зійшлися повстанці, яких очолювали козацькі ватажки Северин Наливайко та Григорій Лобода, також королівський загін з польським гетьманом Станіславом Жолкевським. Зіткнення відбулося у травні 1596 року. Козаки облаштували табір над річкою Солониця. Він був оточений возами у дев'ять рядів. У самому таборі перебували 12 тисяч людей, з них частина − це діти і жінки. Польське військо налічувало понад шість тисяч вояків. Кілька разів Жолкевський безуспішно штурмував табір. У ньому не вистачало їжі та води. Також між козаками почалися внутрішні конфлікти, які були спровоковані польським гетьманом. Через це козаки стратили Григорія Лободу.

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини
Козацький табір на річці Солониця. litopys.com.ua

На початку червня табір обстріляли із гармат. Козаки здалися і видали Северина Наливайка та інших старшин полякам. Однак за кілька днів шляхта вчинила погром. Деякі козаки прорвалися у Запорізьку Січ, а полонених відвезли в Варшаву і невдовзі стратили після тортур.

За переказами бій міг відбуватися у поселенні неподалік Лубен. Залишки табору дослідники так і не відшукали.

Битва на Сербиному полі

Сербинське поле − це територія неподалік від селища Диканька. Тут у другій половині 17 століття сталося дві битви: у 1658 та 1668 роках.

Після битви 1658 року, власне, і з'явилася назва "Сербинське поле". Літописець Самійло Величко писав, що військовий підрозділ полтавського полковника Мартина Пушкаря із 10-тисячним загоном запорожців на чолі з Яковом Барабашем атакував і розгромив загін Івана Виговського. Це сталося 27 жовтня за долиною Голтвою під Диканькою.

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини
План Сербиного поля. map.codpa.org.ua

Через напад гетьманські козаки втратили 300 чоловік та вирішили відступити. Після цього Мартин Пушкар почав готуватися до війни з гетьманом, що і стало причиною громадянського конфлікту в Гетьманщині. Відтоді почався період Руїниперіод історії України другої половини XVII століття, що відзначився розпадом української державності, загальним занепадом та кровопролитними війнами на території України. Частіше за все під Руїною розуміють період від смерті гетьмана Богдана Хмельницького (1657) до початку гетьманства Івана Мазепи (1687)..

7 червня 1668 року на цьому ж місці сталася ще одна битва. Напередодні гетьман Лівобережної України Іван Брюховецький збудував військовий табір. Він очікував на напад військ Правобережного гетьмана Петра Дорошенка.

"Місцями древніх битв": які історичні бої проходили на території Полтавщини
Іван Брюховецький. map.codpa.org.ua

Дорошенка схопили та привели до Брюховецького. Після кількох слів до Лівобережного гетьмана козаки, які його схопили, вбили Брюховецького. На той час Іван Брюховецький, обраний на Чорній раді 1663 року, через свою промосковську політику вже втратив свою легітимність як очільник Лівобережної Гетьманщини.

На території Сербинського поля археологи виявили також пам'ятки скіфської доби та низку могильників.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди