Мешканка квартири в багатоповерховому будинку на лівому березі Києва отримала квитанцію для сплати за опалення за січень на суму майже 53 тисячі гривень. У комунальному підприємстві "Київтеплоенерго" пояснили, чому так сталося, і пообіцяли здійснити перерахунок.
У компанії звернули увагу, що це не фейкова платіжка, не помилкове нарахування і не збій у роботі системи. Таку значну суму за опалення в квартирі з опалювальною площею 127,3 м² нараховано тому, що у 23-поверховому будинку із 177 квартир до початку лютого залишилася єдина квартира (цієї жінки) без взятого на комерційний облік приладу обліку теплоенергії.
"Мешканці квартир з лічильниками опалення оплачують лише спожите тепло за показаннями своїх лічильників та опалення місць загального користування. А різниця, що утворюється між показаннями загальнобудинкового лічильника та сумарними показаннями усіх індивідуальних, нараховується мешканцям без індивідуального лічильника", — йдеться в поясненні "Київтеплоенерго".
Методика розрахунку спричиняє колізію, коли фінансове навантаження за різницю між показниками загальнобудинкового лічильника та індивідуальними приладами обліку й місцями загального користування покладається на споживачів без індивідуальних лічильників. Коли у будинку без таких лічильників лишається 2-4 квартири, суми нарахувань стають шокуючими, кажуть у КП.
Постачальник визнає, що хоча з точки зору закону нарахування за опалення в цьому будинку правильне, воно "суперечить логіці справедливих нарахувань для клієнтів".
"Одна квартира не повинна й не може оплачувати різницю між будинковим і квартирними лічильниками", — впевнені в "Київтеплоенерго".
Ця проблема є і в інших містах. Причина — у недосконалості нормативної бази, зокрема постанови Кабміну "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" №630 від 21.07.2005, вимог якої дотримуються теплопостачальники.
"Розуміючи абсурдність ситуації, яка виникла, ми будемо звертатися до уряду і профільного міністерства з ініціативою створення альтернативної методики проведення нарахувань для будинків, де більше ніж 70% квартир обладнані індивідуальними приладами обліку", — сказав директор СП "Енергозбут" КП "Київтеплоенерго" Костянтин Лопатін.
"Київтеплоенерго" обіцяє, що перерозподіл спожитого тепла будинком, у якому живе киянка з платіжкою-"рекордсменкою", буде переглянуто і перерахунок буде здійснено. А щоб уникнути подібної ситуації для мешканців будинків, де сусіди встановили індивідуальні лічильники опалення, підприємство радить і в своїй квартирі встановити індивідуальний лічильник.
Що відомо:
- 20 січня прем'єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що перерахунок нарахувань за теплову енергію та гаряче теплопостачання у вигляді зниження сум у платіжках до 30% здійснило 131 підприємство теплокомуненерго (ТКЕ) в 124 містах.
- Наприкінці січня він заявив, що за січень і лютий українці мають отримати менші платіжки за комунальні послуги, як і в грудні: "За грудень люди отримали ціну в платіжках до 30% меншу. Проте опалювальний сезон ще триває. Тому в січні та лютому місцева влада ще має докласти зусиль, щоб українці платили менше за тепло".