Сліди поселення VII століття до нової ери віднайшли на Хмельниччині

Сліди поселення VII століття до нової ери віднайшли на Хмельниччині

Сліди поселення VII століття до нової ери віднайшли на Хмельниччині Фото: Суспільне

Фундамент дзвіниці зруйнованого в 30-ті роки ХХ століття костелу Святої Анни знайшли археологи в Городку, на території приватної садиби. Керівник експедиції, кандидат історичних наук Павло Нечитайло каже: під дзвіницею виявили сліди поселення VII століття до нової ери. І це ще не всі знахідки, які історик називає сенсаційними.

Мури оборонного замку розкопали археологи в Городку на пагорбі, який тут зветься гора Замчисько. Керівник експедиції, кандидат історичних наук Павло Нечитайло вважає цю знахідку сенсаційною:

- Ми бачимо залишки кам’яних мурувань, які відносяться до цього замку, який ще пам’ятає Богдана Хмельницького, Дорошенка і князів Коріатовичів. Це абсолютна сенсація в межах Хмельниччини.

Павло Нечитайло розповідає: замок простояв з ХIV століття до другої половини XVIII століття, доки його не розібрав на будматеріали тодішній власник Городка Ян Замойський. За словами керівника експедиції, археологи занурилися вглиб на 8 метрів та знайшли ужиткові речі, незважаючи на значну руйнацію земляного шару через інтенсивну господарську діяльність на цьому місці.

На місці колишнього замку на глибині 8 метрів знайшли ужиткові речі, які гарно збереглися.Фото: Суспільне

На місці колишнього замку на глибині 8 метрів знайшли ужиткові речі, які гарно збереглися.

"Всі періоди репрезентовані: друга половина XIII, початок XV століття, XV-XVI. Є навіть один фрагмент імпортної кераміки, яку імпортували на береги Смотрича з-під міста Кінахайя в теперішній Туреччині", - каже Павло Нечитайло.

Учасник експедиції з Києва Максим Лижов, філолог та поет, розповідає: "Тиждень – щоденне копання. Нові знайомства, цікаві люди".

В середмісті Городка археологи віднайшли фундамент дзвіниці зруйнованого в 30-тих роках ХХ століття костелу Святої Анни.

"Я – археологічний песиміст, і я не очікував знайти під дзвіницею щось старше XVII століття. Але ми знайшли набагато більше, ніж могли сподіватися. У цьому невеликому розкопі під дзвіницею були знайдені рештки культурного шару VII століття до нової ери, ранньо-скіфський період. І це була взагалі для нас фантастика", - каже Павло Нечитайло.

Місцевий житель Петро Войталюк каже: знахідки археологів його вразили. "І мені цікаво, який населений пункт, хто тут проживав, скільки населення", - каже чоловік.

Археологічні дослідження ініціювали жителі Городка.Фото: Суспільне

Археологічні дослідження ініціювали жителі Городка.

Археологічні дослідження ініціювали жителі Городка, які задля цього об’єдналися в громадську організацію «Молодь польська Городоччини». ЇЇ голова Роман Ющишин розповідає: три роки зверталися в державні та неурядові інстанції України й Польщі за всіма дозволами на розкопки. Додає: спершу мали наміри досліджувати ділянку, де була дзвіниця храму, на місці якого тепер – двоповерхова будівля. Корінний житель ближньої вулиці Віталій Гулько каже: ні батько, ні дід не розповідали, хто й коли розбирав костел.

Роман Ющишин показує фото, як виглядали дзвіниця та храм. Додає: в місцевому архіві світлин не знайшов.

Усі знахідки археологи демонстрували на пресконференції в міській раді, яка, за словами Романа Ющишина, виділила 100 тисяч гривень на дослідження. Павло Нечитайло говорить: коли знайдуться гроші, розкопки продовжать.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди