Що передбачає інклюзивна освіта у Хмельницькому

Що передбачає інклюзивна освіта у Хмельницькому

Що передбачає інклюзивна освіта у Хмельницькому Фото: Суспільне

42 учні з особливими освітніми потребами навчаються в Хмельницькій спеціалізованій загальноосвітній школі I-IIIступенів №8 у 20 інклюзивних класах. Директор закладу Сергій Коріньовський каже: із цих 42 учнів 17 мають порушення опорно-рухового апарату, тому будівля має бути архітектурно доступною для дітей у візках.

У кожному такому класі на уроках перебуває асистент вчителя, який допомагає і вчителю, і учням в освітньому процесі, говорить асистентка Оксана Торяник. Вона працює в класі, де разом із дітьми з типовим розвитком навчаються й школярі з порушеннями опорно-рухового апарату.

"В них є проблеми, наприклад, з кресленням, є складності з написанням, вони дуже повільно пишуть. Частина функцій вчителя переходить на мене. Мені з моїми хлопцями легко, ми знайшли спільну мову і з батьками, і з дітьми", - каже Оксана Торяник.

Мама учня з порушеннями опорно-рухового апарату Людмила Сороковська говорить: її син Андрій не може обслуговувати себе сам. "Він може сам писати, поїсти, але йому все треба принести, забрати", - каже жінка. Та додає: в навчанні сину допомагає асистент вчителя, у побуті – асистент дитини. Для батьків це – велика допомога, каже Людмила, оскільки потрібно бути в школі зі своєю дитиною, є можливість і в магазин вийти, і працювати.

Заступниця директора з навчально-виховної роботи Валентина Маланчій розповідає: асистентів дитини їм не вистачає, тому що багато є дітей, які потребують допомоги під час освітнього процесу. Хоча, додає, заклад намагаються зробити безбар’єрним: двері без високих порогів, є ліфт, який підіймає дитину на візку на всі поверхи.

Організований і підвіз учнів до школи і додому після занять шкільним автобусом, каже директор Сергій Коріньовський. Додає: саме тому в їхню школу намагаються записати дітей із особливими освітніми потребами батьки із віддалених мікрорайонів.

"Сьогодні ми маємо, напевно що, найбільше класів інклюзивних в місті. Звичайно, пріоритет мають діти з нашої території обслуговування. Якщо є вільні місця, ми, звичайно, таких дітей приймаємо", - каже директор.

Людмила Сороковська каже: шкільним автобусом не користуються, бо транспорт може бути в дорозі надто довго.

Із учнями з особливими освітніми потребами працюють психологи, дефектологи, логопеди та реабілітологи, розповідає Валентина Маланчій. Та згадує, як в 2003-му році її колеги розробили й подали проєкт інтеграції таких учнів в освітній процес у класах із нормотиповими дітьми: "Школа виграла кошти в сумі п’ятсот тисяч гривень, які були залучені для того, щоб зробити архітектурно доступною школу".

Відтоді, додає, шкільний простір постійно удосконалюють, щоби зробити його безбар’єрним.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди