Заснована бізнесменом Ілоном Маском компанія OpenAI створила алгоритм Codex — помічника з програмування на базі штучного інтелекту. Codex вміє у реальному часі перекладати команди з простої англійської мови на мову програмування.
Як пише TechCrunch, за допомогою Codex будь-хто може створити гру або вебдодаток. Поки що працює лише безкоштовна приватна бета-версія алгоритму, до якого допустили кілька програмістів. Codex також може писати повні рядки коду або ж ціли розділи.
Суспільне розбиралося, що це за програма та чи є шанс, що з розвитком таких алгоритмів професії IT-сектору стануть доступнішими, а зарплати у ньому — нижчими.
Як працює алгоритм
OpenAI пояснила, що технологія є приймачем алгоритму GPT-3, який вміє виконувати завдання з написання тексту на основі заданих параметрів. Але навчальні дані Codex містять як приклади природної мови (англійської), так і мільярди рядків вихідного коду з загальнодоступних джерел. При цьому він може враховувати понад утричі більше контекстної інформації при виконанні будь-якого завдання.
OpenAI показала, що за допомогою алгоритму можна також виконувати переклад між різними мовами програмування. Аби отримати код з англійською, достатньо ввести відповідний запит. Наприклад, фраза "завантажити ці дані за допомогою загальнодоступного API й впорядкувати їх за датою" перекладатиметься однією з мов — JavaScript, Go, Perl, PHP, Ruby, Swift й TypeScript та Shell. Найефективніше програма працює з Python.

Під час презентації співзасновники OpenAI Грег Брокман (технічний директор) і Войцех Заремба (керівник Codex) створили просту гру з нуля. Брокман сказав, що величезна кількість коду дублює або повністю копіює те, що інші робили раніше.
"Це, звичайно, може бути творчість, але ніхто не збирається тренувати свою уяву у виконанні базових речей, таких як розгортання вебсервера для невеликого тестування", — сказав технічний директор OpenAI.
У компанії вважають, що алгоритм звільнить програмістів від монотонної роботи.
Чи полегшить Codex роботу в IT
CEO IT-компанії LITIKO та адміністратор спільноти IT-Ukraine Сергій Литвиненко вважає, що подібні алгоритми можуть дозволити людям з різних професій використовувати мови програмування у своїй роботі.
"Наприклад, журналісти зможуть використовувати ще й мови програмування за допомогою OpenAI. І так робитиме багато людей. Але від цього вони не стануть IT-спеціалістами. Це просто зробить програмування доступнішим", — вважає він.
Веброзробник Ілля Мануйлов вважає винайдення алгоритму "великим досягненням", яке, однак, найближчим часом навряд спростить роботу програмістів.
"Аби програма працювала якісно, потрібно гарно підбирати слова. Тож, по-перше, потрібні гарні знання щонайменше природної мови. Наприклад, англійської, якщо алгоритм розрахований на неї. Тож все одно потрібні якісь порогові знання", — каже Мануйлов.
З ним погоджується і Литвиненко. Експерт звернув увагу, що не всі вміють гарно висловлювати свої думки.
"Щоб написати гарний логічний текст, також потрібно мати певну кваліфікацію", — підкреслив він.
Своєю чергою, Мануйлов зауважив, що у веброзробці вже були схожі рішення — наприклад, конструктори, які могли створити сайт без програмного коду. Такі конструктори посідають певну нішу у вебтехнологіях коштом того, що люди, які не знають мов програмування, можуть створити сайт. Однак сайти, створені таким чином, є обмежними та однотипними.
"Якщо йдеться про речі, серйозніші за сайт-візитівку, ним все одно повинні займатися люди, які писатимуть код і створюватимуть функціонал", — вважає веброзробник.
Мануйлов зазначив, що з розвитком людства задачі бізнесу та користувачів будуть ускладнюватися й не факт, що алгоритм Codex за ними встигатиме.
Чи впадуть зарплати
На думку Литвиненка, винахід може зменшити зарплати на початкових позиціях в IT, але не вплине на кваліфікованіших спеціалістів.
"Зараз купа курсів з JavaScript (мова програмування — ред.), але чудово закриваються вакансії з зарплатою 10 тисяч доларів на місяць. Є фахівці різного рівня", — сказав він.
Мануйлов припустив, що, ймовірно, стрімкий розвиток алгоритмів-перекладачів підвищить поріг входу в IT-сферу коштом покриття базових потреб, але на зарплати він навряд чи вплине.
"Можу сказати у контексті постковідного досвіду, через який диджиталізація стала "фішкою" усього світу через віддалену роботу. Зарплата й потреби програмістів лише зростають. Найближчим часом це точно не загрожує", — підсумував він.
Читайте також
Чотириденний робочий тиждень: як на нього переходить світ і чи можливо таке в Україні
Штучний інтелект написав першу п'єсу про кохання, самотність та секс
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!