Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього треба

Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього треба

Доповнено
Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього треба ФОТО: Суспільне Чернігів

Передати ліси-самосіви в підпорядкування держлісгоспам. Із такою ініціативою до громад звернувся начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Аніщенко. Щоб дерева зберегти від вирубки, лісівники пропонують змінити цільове призначення земель.

Дерева, які насіялися самі поблизу села Політрудня Городнянської громади, вирубають. Фермер Володимир Баглай, який орендує цю ділянку у власника каже, за документами – це рілля. Говорить, буде використовувати землі за призначенням – для ведення сільського господарства.

«Не оброблялось із 90-х років, позаростало. Для того, щоб користуватися, створена бригада і викорчовується, оскільки це – паї, й воно як рілля числиться по кадастру. Може й трава буде, сінокоси, побачимо».
Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього требаФОТО: Суспільне Чернігів

Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього треба

Деревам від 18 до 30 років, говорить начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Аніщенко. З його слів, це – нормально сформоване соснове насадження.

«Можна було б на наступний рік робити рубки догляду. Зараз воно зрубується, отримають, ну в кращому випадку дерев'яну деревину. Яка чи буде мати попит, чи не буде. Можливо деревне вугілля з нього випалять. Далі прийде техніка відповідна, розкорчована буде ця земля і вирощені сільгоспкультури».

Вирубують ліс і в Сновській громаді, поблизу села Хотуничі. Лісівники кажуть, це – землі запасу, хто робить вирубку – не відомо. Як сказав Суспільному директор ДП «Городнянське лісове господарство» Валентин Реуцький, дерева вирубали на території близько 40 гектарів, і приблизно один гектар лишився. Деревам, каже, 10-25 років.

Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього требаФОТО: Суспільне Чернігів

Ліси-самосіви на Чернігівщині хочуть легалізувати: скільки їх і що для цього треба

В області понад 10 000 гектарів земель, які за документами мають сільськогосподарське призначення, насправді ж поросли лісом, говорить начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Аніщенко.

Щоб зберегти дерева від вирубок, пропонує такі варіанти:

  • змінювати цільове призначення земель;
  • якщо це землі запасу, то передати держлісгоспам чи агролісгоспам, або іншим лісокористувачам, які мають у своєму штаті відповідних працівників, які можуть організувати догляд за цими насадженнями;
«Якщо ці землі вже розпайовані, то повинен бути механізм, або ці землі замінити для пайовиків, або ж розробити механізм, яким ці землі стануть лісами, і наші люди, які мають по два гектари, стануть власниками лісів».

У Городнянський громаді дві тисячі гектарів залісненої землі, із цільовим призначенням рілля. Це як людські паї, так і землі запасу. Землями запасу розпоряджаються громади. За користування землею фермери за рік платять понад 11 мільйонів гривень податку. Голова Городнянської громади Андрій Богдан припускає, що зміна цільового призначення може зменшити надходження в бюджет, проте готовий ініціювати питання передачі заліснених земель лісовому господарству на сесії.

«Біда, що заліснені землі нам 0,1 відсотка. Ось тут ми втрачаємо. Але ми втрачаємо гроші, а гроші - це ж не головне в житті. Депутати вирішують, не я особисто, але ми можемо ініціативу подати, й ми обов'язково подамо».

Кожна особа може змінити цільове призначення землі, якою володіє, наприклад, з ріллі на багаторічні насадження. Потрібно дотримуватися певної процедури, розповіла Суспільному адвокатка Ярослава Підмогильна.

За її словами, безпосередньо потрібно замовити проект землеустрою, а далі затвердити такий проект і внести зміни в держгеокадастр.

«Це може зробити як власник відповідно, так і орендар за письмової згоди власника. Ті землі, які перебувають у власності держави або в органів місцевого самоврядування, вони можуть бути різного цільового призначення і можуть передаватись у власність, в постійне користування та в оренду. Наприклад, у власність рішенням сесії передається, замовляється проект землеустрою і передається особі у приватну власність. Якщо ми говоримо про постійне користування – це лісгоспи, сільгоспи і так далі, тобто установи, підприємства, організації державної або комунальної власності і відповідно всі інші особи, в порядку оренди можуть отримати оці землі запасу. Сам орган місцевого самоврядування замовляє проект землеустрою з подальшою передачею таким особам. Для внесення змін в Держгеокадастр адміністративний збір не справляється, однак особа сплачує за замовлення проекту землеустрою», – сказала адвокатка Ярослава Підмогильна.

Читайте також:

2 мільярди 700 мільйонів гривень: таку суму планують витратити для озеленення Чернігова до 2025 року

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди