"Чисті Уди": скільки коштує волонтерам прибирання річки і що знайшли на толоках

"Чисті Уди": скільки коштує волонтерам прибирання річки і що знайшли на толоках

"Чисті Уди": скільки коштує волонтерам прибирання річки і що знайшли на толоках
www.facebook.com/prihdkoartem

Упродовж дванадцяти толок харківські волонтери зібрали понад 80 тонн сміття у річці Уди — скла, пластика, дерева. 7 серпня розібрали острівець з відходами у Жихорі.

Що знаходять під час прибирань та коли планують його завершити, в ефірі "Сьогодні. Головне" розповів організатор екоакції "Чисті Уди" Артем Приходько.

"Острови сміття"

"Якщо скласти разом три сміттєвих острови, то це понад 350 метрів. Найбільший острів був понад 170 метрів", — розповідає Артем Приходько.

"Чисті Уди": коли річку остаточно зможуть розчистити від сміття
Суспільне Харків

Екскаватором волонтери витягають важкі дерева, а вручну звільняють водойму від пластика і скла. Потім сміття сортують.

"Все, що піде не переробку — в окремі мішки. Все, що треба буде везти на полігон — в інший бік", — говорить волонтер.

Найдорожче коштує робота техніки — година обходиться в 750 гривень. У середньому вона має працювати 6-7 годин, три рази на тиждень.

"Звісно, ми здаємо пластик і скло на переробку й отримуємо кошти. Вони йдуть на закупівлю інвентаря. Але цього не вистачає. Нам почав допомагати департамент екології (облдержадміністрації – ред.), техніку вони дають. Витрати залишаються на засоби захисту і питну воду, щоб прибирання пройшло комфортно", — каже організатор екоакції.

Здане сміття приносить близько 1500-2000 грн з кожного прибирання.

Читайте також: Епідеміологи не рекомендують купатися на дев'яти пляжах Харківщини: список

"Хочемо зробити музей "Чисті Уди"

"У найстарішому острові зі сміття ми знаходили пляшки, датовані 1985, 1987 роками. Знаходимо дуже багато радянських речей, старі портсигари, радянські телевізори. Часто знаходимо речі побуту: взуття, двері, телевізори, іграшки. Також багато шприців, медичних відходів, наркотичних препаратів, зав’язаних у пакети", — розповідає Приходько.

З найцікавіших речей, які знаходять під час прибирання, хочуть зробити музей "Чисті Уди", додає він.

"На одній з толок ми знайшли три великі ікони. Одну, яка в гарному стані, наш активіст забрав і відвіз у місцевих храм в Бабаях".

Як рятували качок

"Одного разу наш водолаз зі Служби з надзвичайних ситуацій Володя розгрібав сміття і побачив качку, яка заплуталася. Ми її витягли, почистили, привели до ладу і відпустили у воду. А ввечері, коли вже завершували прибирання, побачили, що три качки підпливли до берега і поводилися неприродньо", — згадує Артем.

Одна померла на місці, двох відвезли у ветклініку: "Я був у клініці, провідував її. Вона вже у доброму настрої, шипить на всіх. Сподіваюся, ми її врятуємо. На Уди я її не хочу відвозити. Планую — на Печеніги. Там водосховище, більше води, вона чистіша ніж тут".

"Чисті Уди": коли річку остаточно зможуть розчистити від сміття
https://t.me/fbs_kh

"Ми вже на фінальному етапі прибирання річки"

Зараз волонтери прибирають сміття на поверхні води — щоб створити течію.

"Наступним етапом має бути встановлення уловлювача для сміття, який буде запобігати утворенню сміттєвих островів. Паралельно ще треба вести очистку берега від аварійних дерев, які можуть впасти в воду і створювати затори", — говорить Артем Приходько.

"Але це якщо казати про течію. В річці сама вода не зовсім чиста. Офіс водних ресурсів робив аналіз води, він показав перевищення забруднення в кілька разів, дуже багато стічних вод у річці. І тут ми працюємо спільно з екоінспекцією, з тими підприємствами і установами, які скидують каналізацію в річку", — додав він.

Що відомо

  • Для розчищення річки Уди ековолонтери змайстрували спеціальний кошик для сміття. Він вміщує 100 кілограмів сміття, використовуватимуть його для прибирання відходів з річки Уди, що протікає територією селища Бабаї.
  • 29 червня ековолонтер Артем Приходько звернувся до Зеленського із засміченої річки.
  • Тижнем раніше на площу Конституції у Харкові привезли тонну сміття, яку впродовж кількох тижнів виловлювали з річки Уди. За один день, 19 червня, волонтери витягли з річки 300 кг пластику.
  • Через засмічення річки Уди протестували 10 червня під Харківською облрадою.
  • Річка засмічена у кількох місцях. "Острів" зі сміття утворився у селищі Бабаї, його розчищали з весни.
На початок