Пластикові та скляні пляшки, пакети та будматеріали плавають у річці Уди в селищі Бабаї. Місцеві чиновники кажуть: торік двічі чистили водойму від звалищ.
Острівець зі сміття на річці Уди в селищі Бабаї ековолонтер Артем Приходько виявив чотири дні тому. Відходи розтягнулися по воді на понад пів сотню метрів.
"Є і скляні пляшки. Але десь 80% — це пластик. Тут певний природний фільтр утворився через те, що дерева впали у воду. І увесь пластик, який іде з Харкова, він осідає тут плямою, островом із пластику", — говорить Приходько.

За два тижні Артем збирає толоку, щоб прибрати сміття з води. У соцмережах на ідею відгукнулися дві сотні людей.
"Нам передусім потрібні човни, для того, щоб прибрати, потрібні сміттєві пакети. Є компанія, яка погодилася з нами співпрацювати. Вони перероблять цей пластик, щоб не везти його на звалище. Сюди б, як мінімум, трактор, який зможе заїхати і витягти колоди з води — це те, що ми не зможемо своїми силами зробити", — розповів ековолонтер.

За його словами, три десятки пакетів сміття зібрала 4 травня група волонтерів із Харкова.
За кількасот метрів від звалища живе В'ячеслав. Прізвища чоловік не називає. Згадує, як виглядало місце, де зараз сміття, десять років тому.

"Там пляж був, люди купалися. Це все занедбали давним-давно. Усе пливе з Харкова сюди. До Баварії річка чиста, від Баварії сюди — все сміття", — говорить В'ячеслав.
Еколог Віталій Затенко каже, на місці сміттєвого затору рівень кисню нижчий за норму в кілька разів.
"Там утворюється застійна зона. Там кисень, який є у воді, забирається на розкладання цієї органіки. Риба і земноводні вони там або гинуть, або просто покидають ці місця. Можливо, треба провести якісь роботи з розчищення саме великих дерев, так щоб течія могла проходити це місце", — говорить Затенко.
Бабаї входять до Височанської громади. Заступник голови Олег Тройно говорить, що річкове звалище в селищі утворюється декілька років підряд. Торік комунальники із рятувальниками розчистили два затори на Удах. Волонтерам готові дати трактор та машину на вивезення сміття та долучити комунальників, каже чиновник.

"Що в місті Харкові, що в наших селах не всі уклали договори на вивіз сміття. Зрозуміло, що їм викидати нікуди. Несуть або в посадку, або в річку — кому куди ближче у Бабаях у 80% укладено договори", — говорить Тройно.
За його словами, протягом року планують встановити на річці сітку, яка затримуватиме сміття.
Читайте також
Забруднення річки Уди: екологи перевіряють діяльність цеху з переробки пластику в колонії