Як пережити декрет без депресії. Поради від психологині

Як пережити декрет без депресії. Поради від психологині

Ексклюзивно
Як пережити декрет без депресії. Поради від психологині Фото: Wes Hicks / unsplash

Дуже часто декретна відпустка може спричинити депресію. Емоційний стан може вплинути на те, що людина взагалі може "втратити себе" у перші роки виховання дитини. Це так само впливає й на професійні навички в майбутньому.

Чи варто обом батькам розділяти обов’язки щодо догляду за дитиною і що варто робити, аби декрет був у радість — в ефірі Українського радіо розповіла практикуюча психологиня, кандидатка психологічних наук Анастасія Голота.

Як жінки переживають період декретної відпустки

"До мене переважно звертаються ті, кому важко і хто не справляється. Якоїсь загальної статистики, на жаль, немає, тому що не багато жінок звертається насправді до спеціалістів, і якщо навіть переживають післяпологову депресію", — зазначила експертка.

З її слів, жінки по-різному переживають цей період, і це залежить від різних обставин: чи є допомога, наскільки змінили життя, оскільки народження дитини дуже кардинально може змінити сімейну і професійну ситуацію. На її думку, багато чого так само залежить від здоров'я жінки, від її ресурсів, від ресурсів родини тощо.  

"В цілому, звичайно, ми говоримо про те, що це бажана події, але вона має певні складнощі. Це дійсно непростий період", — вказала фахівчиня.

З якими труднощами зіштовхується молода родина у декреті

Психологиня вважає, що перші труднощі молодої родини у декреті стосуються післяпологової депресії, емоційного вигорання у декреті: "Це складнощі у стосунках, коли десь приблизно після пів року, ближче до року дитини, подружжя заходить у невирішені конфлікти, і за статистикою перший рік після народження первістка — це найбільш вразливий період для пари".

Читайте також: Чоловікам дозволили йти в декрет на рівні з жінками. Що передбачає закон

Вона додає, що також це тривожний розлад у мами, тому що народження дитини, особливо першої, підвищує тривогу і мама стає більш обережною, за все переживає і думає, що може спровокувати певні проблеми з психологічним здоров'ям.

Чи готові чоловіки йти у декрет

"Звичайного, у нас це ще дуже не поширена практика, коли чоловік йде у декрет замість жінки. На це є дві основні причини: у тата більше шансів принести фінанси в родину і суспільство ще не дуже готове до цього", — розповіла Голота.

За її словами, в Україні потрібно руйнувати усталені стереотипи про те, що дитина — це "сфера жінки", а щодо чоловіка це "не дуже викликає повагу".

"Мені дуже подобається шведська модель, де виділяється певна кількість днів на декрет, і будь-хто може скористатися ними, а також є кількість днів лише для мами і певна кількість днів лише для тата. Якщо тато не використовує, то її не можна передати", — пояснює експертка і додає, що це було б класним заохоченням для тат також залучатися до виховання дітей.

Також, на її думку, у великих містах позитив у тому, що тато більше залучений у виховання, позаяк вони цікавляться моментами виховання і підготовкою до пологів. Щобільше — поширена практика спільних пологів за останні роки набуває неабиякої популярності.

Читайте також: "Підгузки — зайві": львів'янка переклала книгу про екосвідоме виховання дітей
Анастасія ГолотаПсихологиня Анастасія Голота. Фото: family-psy.pro/anastasiya_golota/

Як пережити декрет без стресу

"Декрет — це дійсно стрес. Це така ситуація, коли напружуються всі резерви організму. І для того, щоб насолоджуватися цим особливим періодом, варто дивитися на це не як на обов’язок чи непосильну ношу, а як на щастя, що ми маємо змогу бути з дитиною", — вважає фахівчиня.

Вона пояснює, що не багато європейських країн надають можливість довгої декретної відпустки: "Ми не просто проживаємо, не просто витримуємо, а ми займаємось найкращою діяльністю — виховуємо людину, свою власну дитину".

"У нас багато мам знецінюють те, що вони роблять, кажучи, що у них "день сурка", що хтось має кар'єрні зростання, а вони ніби у стагнації і регресують у декреті. Але ж ми насправді розвиваємо свої інші навички", — вказує психологиня і додає, що у професійному плані може бути пауза, людина може десь "випасти" з якогось поля, але водночас розвиваються інші навички, і це "теж розвиток і дуже велика цінність".

Голота переконана, у такі моменти мамам потрібна підтримка і декрет — це не те, що робить єдина мама, оскільки це спільний період для всієї родини. Тому погоджується, що безумовно дуже пригнічує те, як до цього ставиться чоловік і батько дитини, як її підтримують інші, чи немає осуду зі сторони, що вона довго сидить у декреті, "а інші і кар'єру будують, і дитину виховують, і виглядають гарно".

Також вона зауважує, що свій вплив мають соцмережі, що нав'язують такий образ. Тому має бути позитивне налаштування.

Читайте також: Зеленський підписав закон про заборону продажу ліків дітям

Про розподілення обов‘язків між мамою і татом

"По-перше, треба домовлятися, що тато має бути активно залучений. Тоді у мами є можливість йти працювати і реалізовуватись. По-друге, це організація розподілу ролей і обов'язків", — розповіла експертка.

З її слів, у жінок є незадоволення, претензії та образи на чоловіків, тому що ніби як було до декрету розподілено, що "жінка готує і прибирає", а "чоловік ходить на роботу", то так і лишається. Але після народження дитини, на її думку, кожні 2-3 місяці необхідно переглядати умови, як розподіляються обов'язки, адже дитина росте, з'являються нові обов'язки і треба постійно комунікувати один з одним і вирішувати це.

"Щодо професійного плану, то можна працювати, але не дуже рекомендується багато уваги приділяти роботі. Тому що мозок жінки після народження дитини має таку специфічне налаштування. Вся її увага на дитину", — пояснила фахівчиня.

Вона переконана, що якщо вона буде розпорошувати цю увагу, то матір може щось пропустити важливе про дитину: "Отже, можна собі лишати певний шматочок часу, якщо є така можливість. Але насправді після декрету жінка дуже швидко відновлюється і адаптується. Спочатку трошки важче перемкнутися з одного режиму на інший, але варто пам'ятати, що це тимчасово і буде час на роботу".

Читайте також: "Починають плавати раніше, ніж ходити": черкаська акватренерка навчає немовлят

Що робити, якщо чоловік відмовляється від участі

Як вважає психологиня, матір має проявити "гнучкість" і на якихось періодах може залучати до виховання бабусю з дідусем або няню — залежить від того, у кого які можливості і потреби. Але Голота радить, коли чоловік не хоче, не погоджуватись з цим і вирішувати все самій, а запитати, чому він не хоче.

"Дуже часто причиною цього небажання є стереотипні уявлення. Наприклад, у нього батько приходив з роботи, лягав на диван і приносив гроші. І це нормально, що ваше бачення в парі може відрізнятися, але його треба коригувати під реальність, яка є", — розповіла експертка.

Саме тому варто питати, чому, що йому заважає, які в нього виникають почуття. Дитина вже є, і якщо це небажання, то треба було це обговорювати раніше: "Якщо ти не хочеш виховувати дитину, то для чого її народжувати? Дитина — це спільний проєкт. Ми не можемо бути батьками наполовину".

Вона додала, що 100% відповідальності розподіляється рівномірно, тому варто шукати компроміси і знаходити точки, коли тато може бути залучений. Крім того, якщо одразу залучати активно бабусю та помічників, у тата залишається менше шансів самому включитися — вважає експертка.

"Тобто бажано робити так, аби з перших днів життя тато брав активну участь у догляді за дитиною. Навіть з періоду вагітності, а не так, як у нас тата кажуть, що не знають, що з дитиною робити. Мама, коли вперше народила дитину — теж не знає, що з нею робити", — пояснила фахівчиня.

Читайте також: Instagram приховає сторінки дітей до 16 років

Як повернути романтику у стосунки, коли є дитина

Психологиня переконана, що для повернення романтики у стосунки потрібно змістити фокус уваги зі спонтанності на планування: "Треба цей час закладати, щоб протягом дня мати можливість, коли дитинка спить, посидіти разом, можна влаштувати романтичну вечерю, поки дитина пішла у сон, можна робити побачення втрьох".

За її словами, у такому випадку повинно бути правило: партнерам варто говорити не про дитину, не про побут і господарство, а про себе, свої переживання, відчуття, про те, що думають і живуть.

"Тобто робити це маленькими дозами, а не планувати щось грандіозне, але не один раз на рік, а щотижня. Можна проявляти маленькі знаки уваги або есемески писати. Це в наших силах робити приємності, а також виділяти і планувати на це час", — розповіла Голота.

Вона вважає, що це саме має стосуватися інтимного життя. Але слід зважати, що воно цілком підпорядковане ритму дитини і треба бути більш "гнучкими і винахідливими".

"І не засмучуйтесь, коли щось запланували, а воно пішло не так. Таких моментів буде дуже багато, але ми навчимося гнучкості саме завдяки тому, що з'явився новий член родини. Тому простіше до цього варто ставитись", — пояснила експертка.

Крім того, жінці потрібно перші місяці після пологів максимально фізично звільнитись від навантажень. Тому варто максимально звільнити побут та максимально залучати допомогу, просити про неї.

"Є такий момент, що до народження дитини всі про маму піклуються, кажуть, що вона особлива, всі навколо неї навшпиньках ходять, а коли дитина народилася, то весь фокус уваги на немовля. Мама вже ніби як додаток", — зазнала фахівчиня і додала, що у такі моменти про маму цікавляться, чи вона погудувала дитину, але треба поцікавитись, чи вона поїла, чи вона сходила у душ. І вона не має про це просити. Це її право і про це теж треба потурбуватися. Тобто мама піклується про дитину, а всі решта — піклуються про маму.

Читайте також: 95-ту річницю публікації "Вінні-Пуха" відзначать виходом книги з передісторією

Як жінці вийти з післяпологової депресії

Психологиня вважає, що щоб вийти з післяпологово депресії — варто звертатись за допомогою. Можна звертатись до терапевта, психолога чи психіатра. Якщо мама годує дитину груддю, то є антидепресанти, які сумісні з лактацією.

"Треба серйозно ставитися до цього стану, бо в нас схильні знецінювати депресію, кажучи, що раніше ніяких депресій не було, що мама лінується щось робити, і тоді ще й з'являється почуття провини", — зауважила Голота.

Тому не лише мамі варто знати ознаки депресії, які можуть бути, але й її рідним, тому що не завжди мама помічає ознаки депресії. Це виснаження, постійно втома, порушення сну, коли людина або не може заснути, або постійно відчуває себе сонною і не відновлюється під час сну.

Також це стосується порушення апетиту, ангедоніїАнгедонія — нездатність отримувати задоволення від діяльності, яка зазвичай буває для людей приємною: фізичних вправ, хобі, співу, сексу або соціальних взаємодій. У ранніх визначеннях ангедонії підкреслювався досвід задоволення; натомість сучасніші моделі підкреслюють потребу дослідити інші аспекти приємних дій, як-от мотивацію або бажання займатися певною діяльністю (мотиваційна ангедонія) на противагу рівню задоволення від самої діяльності (“ангедонія здійснення”)., постійно негативних думок, почуття провини, відчуття того, що все життя завершилося, сльози і апатія. І в такому випадку потрібна допомога.

"Мамі треба дати можливість відновлювати ресурс. Фізична активність — це дуже важливо. Наприклад, вправи вдома на килимку з дитиною разом або прогулянки з візочком парком", — підкреслює фахівчиня.

Як вона вважає, має бути фізична активність, щоб давати своєму організму ресурс та енергію. Тому з депресією можна самостійно справлятися.

"Не обов'язково звертатися і за медикаментами, і за психотерапевтичною допомогою, але тоді треба підтримка родини та оточення. Один на один мама з дитиною в цьому стані не може залишатися", — резюмувала Голота.

Що відомо

  • 15 квітня Верховна рада ухвалила у другому читанні законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною", який дозволяє чоловікам брати відпустку при народженні дитини.
  • 6 травня закон підписав президент Володимир Зеленський.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди