Минуло 80 років: що відомо про перший масовий розстріл євреїв на Рівненщині

Минуло 80 років: що відомо про перший масовий розстріл євреїв на Рівненщині

Ексклюзивно
Минуло 80 років: що відомо про перший масовий розстріл євреїв на Рівненщині
Фото Марії Данилюк

80 років тому нацисти розстріляли понад три тисячі євреїв, вони були жителями Острога на Рівненщині. Це був перший масовий розстріл в роки Голокосту в області, – розповіла Суспільному заввідділу історії Острозького історико-культурного заповідника Марія Данилюк.

Що сталося цього дня у 1941-му

4 серпня 1941-го року, перед розстрілом, нацисти зібрали три тисячі дорослих євреїв Острога нібито для відправки розвантажувати вагони. Натомість колоною повели до урочища Красностав.

"Відбувся перший масовий розстріл, він був майже за місяць до трагедії в Бабиному Яру, – перший на Рівненщині і серед перших на теренах колишнього Радянського Союзу. Острожани старші згадували, що це був сонячний день, тепло, гаряче і люди не знали, чого колону євреїв острозьких ведуть в тому напрямку. Але коли вже почули звуки пострілів, то зрозуміли, що відбувається щось страшне для жителів Острога", – розповіла Марія Данилюк.

Розстріл євреїв
Острог, урочище Красностав на Новому Містечку. Могили з масовими захороненнями розстріляних євреїв у 1941 р. Фото Марії Данилюк

І уточнила: тоді загинула одна з найдавніших єврейських громад України – острозька, завдяки якій у Середньовіччі Острог здобув звання українського Єрусалиму.

Острог у цифрах

За даними науковиці, станом на 1939 рік в Острозі було майже 15 тисяч населення, 62% були євреями. Станом на 1944 рік залишилось – 4,5 тисячі. Під час масових розстрілів у Острозі загинули майже 11 тисяч євреїв.

В Острозі з 14-го століття була велика єврейська община, яку вважали однією із 4-х головних Волинських общин.

Нацисти окупували Острог на початку липня 1941-го року, євреїв позбавили навіть тих обмежених прав, які мали інші жителі. Їм заборонили виїжджати за межі своєї місцевості, змінювати місце проживання без дозволу гебітскомісара, користуватися громадським транспортом і т.д.

Як жили євреї після розстрілу

Науковиця пригадала: через місяць, 5 вересня 1941-го, видали наказ створювати гетто у містах, де було багато єврейського населення, в тому числі і в Острозі.

Пройшло 80 років: на Рівненщині роковини з дня першого масового розстрілу євреїв
документ з фондів Державного історико-культурного заповідника м. Острога – апровізаційна картка на отримання продуктів острозькими євреями в період нацистської окупації. фото Марії Данилюк

Також Марія Данилюк озвучила спогади уродженця Острога Олега Зарічнюка, які зберігаються у фондах Острозького заповідника, щодо життя євреїв, які ще залишилися після масового розстрілу 4 серпня 1941 року.

"З вулиці Вельбівської і з половини Мокрої Волі (з частини, що прилягала до Вельбівської) виселили усіх християн, територію огородили колючим дротом, поставили вартові вишки. Гетто. На усіх вулицях об’яви: "Усім жидам понашивати на одязі, на спині і на грудях великі жовті зірки Давида, взяти з собою лише вкрай необхідне і протягом одного дня перебратись в гетто. За невиконання наказу – смерть, тому, хто побачив жида без жовтої зірки, або зустрів жида поза межами гетто і не сповістив про це в комендатуру – смерть, за спробу щось передати жидам у гетто – теж смерть", – написав Олег Зарічнюк.

Як вшановували пам'ять загиблих

"Острожани з Нового Містечка, старожили казали, що біля того місця було страшно йти, бо там ворушилася земля і кров проступала на поверхню. Там ліс, сосни довкола, а в тому місці, де були ями, дерева так і не виросли. За радянської влади там нічого не було й ніхто про ту трагедію й не згадував", – зазначила Марія Данилюк.

За незалежної України почали вшановувати пам’ять загиблих, приїжджали острозькі євреї, які врятувалися і виїхали в Ізраїль та країни Європи. Щороку відбувалися вшанування 4 серпня. В 1995-му році на місці масового розстрілу встановили пам’ятний знак, – додала заввідділу історії.

Розстріл євреїв
Місто Острог, урочище Красностав. Фото Марії Данилюк

"В травні 2011 року я проводила в музеї екскурсію до якоїсь з воєнних дат. В нас там був блок, присвячений острозьким євреям і діти з Нового Містечка мені кажуть, що біля того пам’ятного знака в Красноставі вони бачили кістки. Ми виїхали на обстеження, зафотографували – кістки вийшли на поверхню, або мародери почали копати", – пригадала історикиня.

Мародерство розпочалося ще в 50-60-х роках минулого століття, – зазначила науковиця, коли тодішні острожани масово скуповували ліхтарики і вночі йшли шукати "єврейське золото". Тоді люди знали, де ями з останками розстріляних і саме там копали. Через це кістки виявилися поламаними, розкиданими та перемішалися між собою.

Хто проводив перепоховання

"Для обстеження тоді, в 2011-му, підключили єврейсько-український культурний фонд "Яхад". Локалізували місце масового скупчення кісток і там виявилася яма – 16,5 метрів довжини та два метри шириною. Там були останки приблизно 100-120 людей, як ми порахували тоді по кістках. По залишках взуття, одягу було зрозуміло, що то були дорослі люди", – повідомила Марія Данилюк.

Коли дослідження закінчилися, 21 червня 2011 року члени поховального братства "Хеврас Кадіша" з Києва провели перепоховання останків там же, в урочищі Красностав на Новому Містечку. Щоб встановити прізвища розстріляних, дослідження треба проводити й надалі.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди