"Продають всі люди, і я продаю". Репортаж із стихійних ринків Івано-Франківська

"Продають всі люди, і я продаю". Репортаж із стихійних ринків Івано-Франківська

"Продають всі люди, і я продаю". Репортаж із стихійних ринків Івано-Франківська
Суспільне Карпати

Від початку 2021 року в Івано-Франківську працівники муніципальної служби склали понад 100 протоколів за стихійну торгівлю. Про це Суспільному сказав представник інспекції "Добродій" Тарас Локатир.

Кореспонденти Суспільного Карпати з’ясовували, чому люди торгують на тротуарах міста, та чи планує міська влада облаштувати нові ринки.

На вулиці Мазепи в Івано-Франківську для продавців створили безкоштовні торгові місця. Їх зайняли п’ятеро людей. За 50 метрів на тротуарі торгують продуктами приблизно двадцять продавців.

"Продають всі люди, і я продаю". Репортаж із стихійних ринків Івано-Франківська
Стихійний ринок на вулиці Мазепи. Суспільне Карпати

"Продають всі люди, і я продаю", — пояснює Василь, який торгує вишнями на тротуарі.

Більшість продавців, в яких кореспонденти Суспільного намагалися взяти коментар, від камери відвертаються і просять не знімати їх.

На вулиці Коновальця люди облаштували ще одне місце стихійної торгівлі. До 2019 року тут був невеликий ринок, де прикарпатці продавали овочі та фрукти зі своїх городів.

Ганна Маркевич тут реалізовує городину. Каже, що була б рада, якби на цьому місці поставили торгові ряди, де можна було б продавати овочі.

"Ми просили, щоб нам зробили ряди. Ми згідні платити тих кілька гривень, щоб нас не виганяли, щоб ми стояли, як нормальні люди. Ну от хай люди скажуть. Ми всі хочемо, навіть до Марцінківа (голова Івано-Франківської міської громади — ред.) зверталися. Він пообіцяв до виборів це зробити. Ми розуміємо, що це негігієнічно, попри дорогу все лежить. Але ми не маємо де подітися", — каже Ганна Маркевич.

Франківка Оксана Дорошенко купує продукти на вулиці Коновальця. Каже, що, якби тут облаштували ринок, то людям було б комфортніше: "Це дуже добре, що приходять такі бабусі, дідусі і приносять своє городнє. Раніше тут були прилавки, люди торгували. Тепер люди продають, де мають місце. Звичайно, хотілося б створити умови для торгівлі. Я не думаю, що цим людям, що тут продають, дуже комфортно".

"Продають всі люди, і я продаю". Репортаж із стихійних ринків Івано-Франківська
Ринок на вулиці Дністровській. Суспільне Карпати

На центральному ринку на вулиці Дністровській — обладнані місця для торгівлі, щоправда вони платні, адже ринок є приватним. Оренда торгового місця у день коштує 35 гривень. Вартість, за словами виконавчого директора ТзОВ "Торговий сервіс" Сергія Ковальчука, залежить від витрат, які компанія спрямовує на утримання ринку.

"Місту ми платимо щомісяця до 670 тисяч гривень. Це — оплата за оренду ринку. Друга така стаття витрат — заробітна плата працівників. Третя – це є витрати на електроенергію в межах 560 тисяч. За вивіз сміття платимо в межах 80 тисяч, за воду – 42 тисячі", — розповідає Сергій Ковальчук.

У торгових павільйонах на центральному ринку є вільні місця. Поруч, на території, яку "Торговий сервіс" відвів для оптової торгівлі, вільних місць немає, хоча мінімальна плата за оренду місця тут складає 90 гривень.

У довгострокових планах Івано-Франківська міська рада планує облаштувати торгові місця на декількох локаціях, де зараз торгують стихійно, каже начальник відділу торгівлі Тарас Слободян. Проте конкретної дати він не називає: "На вулиці Коновальця опрацьовуємо питання, щоб облаштувати ринок. Загалом у всіх інших мікрорайонах створені такі ринки. На вулиці Короля Данила також облаштований ринок, є і на Привокзальній".

З початку року працівники комунального підприємства "Муніципальна інспекція "Добродій" склали понад 100 протоколів через стихійну торгівлю чи без дозвільних документів, каже представник інспекції Тарас Локатир. За його словами протоколи відправляють за місцем проживання. Адміністративна комісія в населеному пункті розглядає такий документ і виносить вердикт. Штрафи коливаються від 340 до 1 700 гривень. Усе залежить від рішення адміністративної комісії.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок