У Нью-Йорку завершилось присвячене п'ятій річниці Мінських угод засідання Радбезу ООН, ініціатором якого стала Російська Федерація. Зустріч відбувалась після спроби бойовиків того ж дня перейти у наступ поблизу Золотого Луганської області, внаслідок чого українська армія зазнала втрат.
У вступній промові представники країн-членів Ради Безпеки та ОБСЄ відзначили важливість виконання Мінських угод та наголосили на неприпустимості порушення режиму припинення вогню. Зокрема, заступниця генерального секретаря ООН з політичних питань і питань побудови миру Розмарі ДіКарло привітала обмін полоненими та прогрес у перемовинах, проте наголосила на проблемах у сфері дотримання прав людини та недостатньому забезпеченні безпеки цивільних, що мешкають у зоні конфлікту.
Представниця ОБСЄ Хайді Грау нагадала про ранкові бої поблизу Золотого та наголосила, що вони порушують наявні домовленості про припинення вогню. Грау констатувала, що повного припинення вогню не відбулося, проте відзначила падіння кількості жертв серед цивільних за останній час.
Після цього на засіданні розгорілася жвава дискусія.
Зокрема, представник Росії в ООН Василь Небензя звинуватив Україну в порушенні Мінських угод та вкотре заявив, що конфлікт на Донбасі відбувається не між Україною і Росією, а між Україною і так званими "ДНР" та "ЛНР", також зауваживши, що ідея віддати контроль над кордоном між окупованими територіями та РФ Україні "є неприйнятною для жителів Донбасу".
У відповідь представник Німеччини Крістоф Хойсген наголосив, що Росія від самого початку не поважала Мінські угоди, бо після їхнього укладання 5 років тому продовжувала атакувати українські позиції поблизу Дебальцева. Він зауважив, що цей день є сумним для міжнародного права, України та її громадян, нагадавши про Будапештський меморандум, згідно з яким Україна відмовилась від ядерної зброї в обмін на гарантії недоторканості її кордонів.
Крім того, на тлі заяв РФ про непричетність до конфлікту на Донбасі, Хойсген згадав про призначення так званим "прем'єр-міністром ДНР" громадянина Росії Володимира Пашкова.
"Пан Пашков був заступником губернатора Іркутської області - наскільки мені відомо, це в Росії", - здивувався Хойсген.
"Ми з колегами не погоджуємось з тим, що існує відмінність між Луганськом, Донецьком та Росією", - заявив він, зауваживши, що за 90% інцидентів на Донбасі відповідальні бойовики.
Також представник Німеччини пригадав незаконну видачу російських паспортів мешканцям Донбасу та участь радника Путіна Владислава Суркова в укладанні Мінських угод, у якого, за словами Хойсгена, пішло 10 хвилин на отримання підписів сепаратистів під відповідними документами.
Представниця США Черіт Норман Шале також нагадала про окупацію українських територій Росією у 2014 році у порушення міжнародних норм, відзначила важливість дотримання Мінських і Нормандських угод та констатувала, що Росія не продемонструвала бажання відновити мир на Сході України.
Крім того, Шале наголосила, що США не визнають окупацію та анексію Криму, закликавши Росію поважати суверенітет та кордони України, а також звільнити незаконно утримуваних політв'язнів.
Подібним чином також висловилася представниця Великої Британії Карен Пірс, звинувативши Росію у порушенні Мінських угод та намаганнях уникнути за це відповідальності.
"Росія стверджує, що не є учасником конфлікту. Насправді ж вона розпочала цей конфлікт", - заявила Пірс.
"Замість того, щоб стримувати своїх маріонеток, Росія надає їм особовий склад і техніку. Єдина мета РФ - підірвати суверенітет і територіальну цілісність України", - констатувала вона.
Представник Естонії Свен Юргенсон у своїй емоційній промові наголосив, що засідання відбувається на тлі атаки підтримуваних РФ сил у Луганській області, що є прямим порушенням Мінських угод, а також нагадав про нелегальну паспортизацію Росією громадян України.
"Дії Росії в Україні становлять загрозу міжнародному миру і безпеці. Закликаємо РФ повністю виконувати зобов'язання по Мінських угодах, негайно вивести збройні сили з України і припинити надавати політичну, фінансову і військову підтримку російським маріонеткам на Донбасі", - заявив Юргенсон.
Представник України в ООН Сергій Кислиця продемонстрував фотографію загиблого вранці того ж дня 22-річного військового ЗСУ Максима Хітайлова, звинувативши Росію у порушенні раніше укладених домовленостей. Він розповів про бій під Золотим і наголосив, що атака Росії у 5-ту річницю Дебальцевської трагедії є особливо цинічною.
Також Кислиця вказав на беззаперечну участь Росії у конфлікті на Донбасі, зауваживши, що РФ не тільки використовує там свої війська, але й призначає на керівні посади своїх громадян.
"Наскільки місцевим є нещодавно призначений виконувач обов'язків глави "уряду Донецька" Володимир Пашков? Громадянин Росії, який народився у Сибіру, закінчив російське військово-морське училище і донедавна був віцегубернатором Іркутської області Росії?", - поцікавився Кислиця.
У фінальній частині своєї промови Кислиця перейшов на російську мову, пояснивши, що хоче, аби його слова почули в РФ. Він процитував російського поета Євгена Євтушенка, риторично запитавши, "Хотят ли русские войны?". Відповіддю, припустив Кислиця, буде "парад перемоги" 9 травня на Червоній площі у Москві, учасники якого вкотре демонструватимуть портрети Сталіна.
"Того самого Сталіна, якого свого часу винесли з мавзолею, але, схоже, не з голів", - сказав Кислиця, нагадавши про намагання у сучасній Росії відбілити ім'я диктатора.
Що відомо:
- Росія заявила про намір скликати Радбез ООН 13 лютого. В українському МЗС назвали ініціативу РФ трюком для розпорошення уваги світової спільноти.
- Вранці 18 лютого проросійські бойовики спробували прорвати лінію розмежування поблизу чотирьох населених пунктів у Луганській області.
- Внаслідок атаки загинув 22-річний боєць 72-ї окремої механізованої бригади ім. Чорних Запорожців Максим Хітайлов. Ще четверо військових дістали поранень.
- Начальник Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак повідомив, що метою прориву лінії розмежування було прагнення бойовиків захопити спостережні пости ЗСУ.
- Президент Зеленський заявив, що ранковий бій поблизу населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське і Хутір Вільний — провокація, але вона не заважає Україні впевнено йти до миру.