На Хмельниччині чоловік у підвалі купленого під бенкетну залу будинку розкопав підземелля

На Хмельниччині чоловік у підвалі купленого під бенкетну залу будинку розкопав підземелля

На Хмельниччині чоловік у підвалі купленого під бенкетну залу будинку розкопав підземелля оригінал

Житель села Зіньків Олексій Левицький у підвалі купленого під бенкетну залу будинку розкопав підземелля. Каже, вивіз звідти не одну вантажівку сміття, вичистив підземні ходи, подекуди реставрував склепіння. Тепер, коли в його закладі громадського харчування обідають іногородні, водить їх на екскурсії в зіньківське підземелля. Чоловік розповів: мріє, аби через його старовинний населений пункт з пам`ятками історії та архітектури пролягав туристичний маршрут. На його думку, це зробило б громаду села заможною. Як громада залучає туристів до невеликого селища на Хмельниччині, бачила наша знімальна група.

У підземелля спускаємося сходами прямо з закладу громадського харчування Олексія Левицького.

"Тут, якщо взяти від верхньої точки й до нижньої, 8 метрів глибина. Одні ходи каменні, інші викопані в глині… Тут є ніші, я був в Печерській Лаврі, там так мощі стояли. Може, й тут було шо-то", - каже чоловік.

Підземелля з кількома розгалуженнями-каже Олексій Левицький- вичищали від сміття й грунту, реставровували й приводили до ладу протягом року. Розчистили дві зали й довгі коридори. Зупинилися на цьому місці-розповідає чоловік. За його словами, саме тут на поверхні починається одна із Зіньківських вулиць, на якій неодноразово утворювалися провалля.

"Дуже багато. В центрі водій лишив КАМАЗа, вийшов-а він стоїть сторч…В магазині яма провалилася".

Олексій Левицький, коли в його барі обідають туристи, водить їх у підземелля на екскурсію.

"Якби це все відновити, був би Зіньків центром туристичного маршруту".

Вхід до підземелля-розповідає корінний житель Зінькова-знайшов одразу.

"Я знав за ці підземелля давним-давно, в войнушки гралися тут. 0.15 Ф 44 Всі хати, які в Зінькові Були построєні, з`єднані піземними ходами".

У цьому Олексій Левицький переконався: один із підземних коридорів під колишньою зіньківською поштою, на місці руїн якої підприємець збудував свою бенкетну залу, веде через дорогу до будинку, де мешкав місцевий раввин та його помічники. Тепер споруда захаращена, хоч і має власника.

"Архітектурна спадщина-всьо валиться, а ти не маєш права там нічо робити, бо тебе зразу же з ногтю приставлять".

За відродження туризму в Зінькові й вчителі НВК. Дві з них-сестри Галина Бернацька й Валентина Когут.

"Я переконана, що ці памятки архітектури вартують того, щоб на них приїхали подивитись. Форпост перед Європою, Свято-Миколаївська церква-вона єдина така, костел Святої Трійці. Хтось шукає сліди козацтва, хтось-УПА", - каже Валентина Когу.

Галина Бернацька започаткувала в НВК гуртки Зіньківських народних ремесел-писанкарства й гончарства. Та разом із Валентиною створили «Клуб хранителів історії Зінькова».

"Їхні вихованці- учасники Малої академії наук, писали роботи про Зіньків, гуртківці-призери оліміпад", - розповідає директор Зіньківського НВК Віктор Островський.

За кілька місяців роботи клубу школярі дослідили до десятка тем-і про історію Зінькова, і про його сакральні споруди, і про ремесла, і про побут. Дві 11-класниці посіли 2 місце у Всеукраїнському конкурсі юних екскурсоводів у Тернополі.

говорить учениця Зіньківського НВК, призерка Всеукраїнського конкурсу юних екскурсоводів Юлія Яворська: "Ми про історію Зінькова, про культуру".

Сьогодні Юлія Яворська одягнена в старовинний жіночий одяг центральної України з суто Зіньківськими помаранчевими коралями-каже Галина Бернацька.

"Це намиста, які Були в кожної дівчини і жінки, які передавались в спадок, які купувалися дуже дорого і свідчили про статки родини і дівчини".

Ще одна призерка конкурсу екскурсоводів-Іванна Цісар-вбрана в Зіньківську традиційну сорочку, поквітчану синіми й зеленими нитками. Дівчата з іншими членами клубу хранителів історії Зінькова сьогодні покликали громаду села, щоб розповісти про кількамісячну роботу й досягнення.

"Вирішили показати в нашій школі, долучити жителів Зінькова-старших за віком".

Старші за віком жителі села з ансамблю «Зінківчанка» ідею туристичного розвитку села підтримують. Ансамбль «Зіньківчанка» співав пісень, його найстарша учасниця-91-річна Олександра Матковська-станцювала.

"В нас настільки земля благодатна для збору інформації-історичної і культурної. Ми маємо зберегти", - каже Галина Бернацька.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди