Посольство США, представники урядів низки країн світу та міжнародні організації відреагували на атаку українських позицій бойовиками на Луганщині.
Зокрема, у посольстві США в Україні заявили, що стурбовані ескалацією конфлікту на Донбасі та закликали Росію дотримуватися своїх зобов’язань.
"Ми глибоко стурбовані сьогоднішніми повідомленнями про ескалацію конфлікту на Донбасі та наполегливо закликаємо Росію дотримуватись своїх Мінських та Нормандських зобов'язань", — йдеться у повідомленні.
Послиня Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс висловила занепокоєння появою жертв внаслідок зіткнення та закликала Росію скористатись своїм впливом на бойовиків.
"Надзвичайно стурбовані повідомленнями про різке зростання порушень режиму припинення вогню у зоні розведення поблизу Золотого із застосуванням важкого озброєння, забороненого Мінськими угодами. Росія повинна використовувати вплив на підтримувані нею сили для повного виконання Мінських домовленостей", - написала Сіммонс.
Також підтримку Україні висловила президентка Естонії Керсті Кальюлайд, відзначивши, що Україна веде "гарячу війну" у центрі Європи.
"Сьогоднішні атаки сил, які підтримує Росія на сході України, порушують Мінські домовленості і мають бути засуджені світовою спільнотою. Україна веде гарячу війну у центрі Європи. Війну цінностей та принципів. Нам необхідно залишатись єдиними з Україною", — написала вона.
У свою чергу, міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу заявив, що його держава рішуче засуджує агресію бойовиків, яких підтримує РФ.
"Найрішучішим чином засуджуємо цинічні спроби підтримуваних Росією сил зруйнувати нинішній крихкий статус-кво поблизу Золотого. Сьогодні в Раді Безпеки ООН Естонія підніме питання про чергове дуже серйозне порушення Росією Мінських угод і обіцянок, даних нею в Парижі", - написав Рейнсалу.
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевічс у своєму Twitter зробив заяву про те, що дії РФ на Донбасі є неприйнятними та порушують Мінські угоди.
"Військова ескалація підтримуваних Росією силами поблизу Золотого на Донбасі є абсолютно неприйнятною та є прямим порушенням Мінських угод", - написав він.
Міністр закордонних справ Лінас Лінкявічюс заявив, що Литва стурбована спробами військового наступу підтримуваних Росією бойовиків.
"Цього ранку глибоко стурбовані свіжою військовою ескалацією та спробами наступу з боку підтримуваних Росією сил поблизу Золотого. Реалізація Мінська неможлива без припинення вогню", - наголосив Лінкявічюс.
Міністр закордонних справ Грузії Давід Залкаліані переконаний, що атака проросійських сил на Донбасі порушує зусилля щодо мирного врегулювання.
"Глибоко стурбований повідомленнями про підтримувану Росією атаку на українські опорні пункти сьогодні поблизу Золотого. Військова ескалація підриває зусилля з мирного врегулювання і руйнує будь-який прогрес у цьому процесі", - написав Залкаліані.
Глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас у своєму Twitter закликав Росію скористатися своїм впливом на збройні формування на сході України.
"Ранкові повідомлення про військову ескалацію поблизу Золотого, використання зброї, забороненої Мінськими угодами, що призводять до жертв, викликають надзвичайне занепокоєння. Ці спроби наступу збройних формувань, підтримуваних Росією, повністю суперечать узгодженому припиненню вогню. ЄС очікує від Росії повного і негайного використання свого впливу на підтримувані нею збройні формування".
Із заявою також виступив колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен. У дописі в своєму Twitter він закликав США та Євросоюз засудити збройну агресію окупантів на українські позиції, які під час нападу використали заборонену Мінськими угодами зброю.
Також, на переконання Расмуссена, Путіну необхідно усвідомити, що єдиний шлях до покращення стосунків між Заходом та Росією пролягає через Україну.
Що відомо:
- О 5-й ранку 18 лютого проросійські бойовики спробували прорвати лінію розмежування поблизу чотирьох населених пунктів у Луганській області. Станом на 10:20 бій завершився. У штабі повідомили про одного військового та чотирьох поранених.
- Згодом начальник Генерального штабу ЗСУ Руслан Хомчак повідомив, що після 5-ї ранку незаконні збройні формування ОРДЛО відкрили артилерійський вогонь зі всіх систем по позиціях 72-ї і 93-ї окремих механізованих бригад.
- Рада назбезпеки і оборони зібрала засідання, на якому був присутній президент Володимир Зеленський.
- Президент заявив, що атака на Донбасі — це спроба зірвати мирний процес на Донбасі, який "почав просуватися хоч і невеликими, але невпинними кроками".
- 9 грудня 2019 року у Парижі пройшла зустріч лідерів "нормандської четвірки", де сторони домовились про повне припинення вогню на Донбасі до кінця 2019 року, а також про розведення сил і засобів на нових ділянках та обмін полоненими.
- Проте проросійські найманці постійно порушують домовленості та обстрілюють українські позиції.