Підсумки Норманді. Головне

Підсумки Норманді. Головне

Підсумки Норманді. Головне
.

Під час переговорів у Парижі президенти Франції, України, Росії та канцлерка Німеччини досягли низки домовленостей щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.

Відповідний документ опубліковано на сайті Офісу президента.

Зокрема, Мінські домовленості (Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Мінський меморандум від 19 вересня 2014 року та Мінський комплекс заходів від 12 лютого 2015 року) продовжують слугувати основою роботи Нормандського формату.

На цій основі лідери Нормандської четвірки вирішили таке:

1. Невідкладні заходи зі стабілізації ситуації в зоні конфлікту.

Сторони домовились про реалізацію всіх необхідних заходів з підтримки режиму припинення вогню до кінця 2019 року.

Вони підтримають розробку та імплементацію оновленого плану з розмінування на основі рішення Тристоронньої контактної групи про протимінну діяльність від 3 березня 2016 року.

Крім того, вони підтримають домовленість у рамках ТКГ щодо трьох додаткових ділянок розведення з метою розведення сил і засобів до кінця березня 2020 року.

ТКГ має сприяти і звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних із конфліктом, до кінця року на основі принципу "всіх на всіх", починаючи зі "всіх встановлених на всіх встановлених".

При цьому міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб.

Також лідери "четвірки" домовились про досягнення протягом 30 днів домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про нові пункти пропуску через лінію розмежування, керуючись передусім гуманітарними критеріями.

СММ ОБСЄ повинна мати безпечний і надійний доступ на всій території України з метою повного виконання свого мандату.

2. Заходи з імплементації політичних положень Мінських угод.

У підсумковому документі зустрічі зазначається, що сторони зацікавлені у досягненні домовленостей щодо всіх правових аспектів Закону про особливий порядок місцевого самоврядування (про особливий статус) окремих районів Донецької та Луганської областей з метою забезпечення його функціонування на постійній основі.

Вони вважають за необхідне включити "формулу Штайнмаєра" в українське законодавство згідно з версією, узгодженою Н4 і Тристоронньою контактною групою.

3. Подальші кроки.

Макрон, Зеленський, Путін та Меркель просять своїх міністрів закордонних справ і політичних радників забезпечити виконання досягнених домовленостей. Також вони погодилися провести ще одну зустріч у цьому форматі впродовж чотирьох місяців стосовно політичних і безпекових умов, серед іншого – для організації місцевих виборів.

Разом з тим, сторонам не вдалось домовитися про контроль над українсько-російським кордоном, оскільки Путін вимагав спочатку виборів на окупованому Донбасі, а потім передачу кордону під контроль України.

Зеленський же наполягав, що Україна має отримати контроль над кордоном з Росією перед виборами на Донбасі.

Вихід пообіцяли знайти пізніше.

Крім того, президент РФ відмовився розглядати питання анексованого Криму.

На підсумковій пресконференції президент Франції Емануель Макрон, відповідаючи на запитання журналістів, сказав, що поки не йдеться про розмороження конфлікту, але йдеться про відновлення переговорів, уперше за три роки.

Він додав, що Путін і Зеленський мали змогу вільно обговорити всі питання.

Меркель зазначила, що Зеленський запропонував пакет заходів для того, щоб "оживити" Мінські угоди.

"Ми сподіваємося, що цей пакет (Мінські угоди — ред.) буде гнучким, він буде діяти, буде знову оживлений. І сьогодні ми зробили певні кроки для цього", — сказала канцлерка Німеччини.

У свою чергу, президент України наголосив, що їде додому з перемогою, оскільки йому вдалося домовитись про обмін "всіх на всіх" до Нового року.

"Друге питання — припинення вогню. Чесно кажучи, поки не знаю, як контролювати цю ситуацію, бо вже 20 разів домовлялися про припинення вогню, але протягом майже шести років це припинення вогню 20 разів зривалося", — сказав Зеленський.

"Тому ми проговорили, що всі будемо ставитися до цього серйозно: Франція, Німеччина і Російська Федерація, маючи великий вплив на людей, сепаратистів на тимчасово окупованій території. І Україна буде на це впливати і контролювати", — додав український президент, наголосивши, що нині немає замороженого конфлікту, оскільки є можливість говорити, а це — початок діалогу.

Президент Росії заявив, що відчуває потепління з ситуацією на Донбасі.

"По-перше, вже відбувся обмін утримуваними особами. Відбулося розведення сил у трьох точках. Ми зустрілися зараз у Нормадському форматі й обговорили дуже широке коло питань. Це все разом дає нам право думати, що процес розвивається у правильному напрямку", — заявив Путін.

"Що стосується позиції Росії, то РФ буде робити все від нас залежне для того, щоб усі проблеми і всі питання були вичерпані, а конфлікт був заверешний. Але хочу підкреслити, щоб конфліктуючі сторони спілкувалися, щоб був прямий діалог", — сказав президент РФ, знову наголошуючи на тому, що українська сторона має вести перемовини нібито не з Росією, а з підконтрольними їй бойовиками на Донбасі.

Крім того, під час зустрічі в Парижі Путін намагався проштовхнути 25% знижку на газ. При цьому на переговори лідерів "нормандської четвірки" від України та Росії поїхали міністри енергетики та керівники Газпрому і Нафтогазу. Повідомлялося, що в разі потреби вони візьмуть участь у переговорах.

За підсумками зустрічі з Путіним Зеленський заявив, що нині угода щодо газу не підписана, проте є великі шанси, що згодом її підпишуть з кращими умовами, ніж були раніше.

Він додав, що з російським президентом важко домовлятися, бо вони різні люди, проте "відчув", що були якісь "поступки" з боку Путіна.

Як відомо:

  • 9 грудня 2019 року у Парижі відбувся саміт лідерів Нормандської четвірки за участі президентів Франції, України, РФ та канцлерки Німеччини.
  • Крім того, там пройшли двосторонні переговори лідерів. Зокрема, переговори Володимира Зеленського та Володимира Путіна. Вони розмовляли годину. Після цього президент РФ сказав, що задоволений ходом перемовин.
На початок