Глава МОЗ Ляшко: "Пандемія, викликана штамом “Дельта” ― це пандемія невакцинованих"

Глава МОЗ Ляшко: "Пандемія, викликана штамом “Дельта” ― це пандемія невакцинованих"

Глава МОЗ Ляшко: "Пандемія, викликана штамом “Дельта” ― це пандемія невакцинованих" Associated Press

Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко в ефірі Українського радіо розповів про перебіг вакцинації, чи будуть масово щепити дітей від ковіду напередодні нового навчального року та чи готова країна до третьої хвилі пандемії штаму вірусу "Дельта".

Про дотримання карантинних вимог

— Є прописані норми і правила, яких люди повинні дотримуватись. Невиконання цих норм свідомо перекладається на владу. Ми запровадили карантинні обмеження, адаптивний карантин, який дозволяв нам балансувати між жорстким локдауном та роботою певних сфер бізнесу. Він показав свою ефективність і був високо оцінений європейськими експертами та Європейським регіональним бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я. Ми сьогодні в зеленому рівні епідеміологічної небезпеки з певними карантинними обмеженнями, але зі значно пом’якшеними умовами ― це заслуга експертів, які працювали над адаптивним карантином.

Однак жоден документ не буде працювати, якщо його не виконувати. Профілактика хвороби ― це в першу чергу суб’єктність людини і кожен повинен потурбуватися про своє здоров’я, а потім думати про здоров’я оточуючих.

Читайте також: Україна на порозі стрімкого погіршення захворюваності – НАН

Що робить влада, щоб запобігти розповсюдженню штаму вірусу "Дельта"

— Зважаючи на те, що у нас збільшується кількість країн, де зростає число хворих з “Дельта” штамом, ми будемо ініціювати на засіданні уряду постанову, яка буде передбачати більш жорсткі правила до перетину державного кордону людьми, не вакцинованими від коронавірусу. Ми будемо повертатися до тих норм, що відмінили у червні, зокрема до самоізоляції на визначений період і її завершення після закінчення інкубаційного періоду, який ми будемо зменшувати до 5 днів, а також після тестування.

Проте це не буде стосуватися вакцинованих українців та іноземних громадян. Для українців ми сьогодні розглядаємо можливість не йти на самоізоляцію навіть після щеплення однією дозою вакцини.

Про 5-й етап вакцинації

— П'ятий етап ― це всі дорослі люди від 18 років, які планують вакцинуватися. Ми повинні наголосити, що ми відкрили цей етап, але це не означає, що всі прийшли 21 липня і отримали щеплення. Це технічно неспроможна зробити жодна медична система, жодної країни світу. Ми відкриваємо 5-й етап і говоримо, що з’являється два механізми: перший ― це запис на вакцинацію на визначений час у пункт щеплення або масовий центр вакцинації, другий ― жива черга, бо коли є запис і хтось не приходить, бригади працюють швидше, є можливість провакцинуватися. Запис може відбуватися через сімейного лікаря, реєстратуру і через медичну інформаційну систему. Зараз на сайті covid19.gov.ua є перелік всіх центрів вакцинації і пунктів щеплення.

Я особисто перевірю пункти щеплень ― Віктор ЛяшкоУНІАН

Під час п'ятого етапу вакцинації щепитися від ковіду можуть усі охочі

Чи зроблять українцям щеплення 10 мільйонами доз вакцини до кінця літа

— Будемо старатися. Фактично залишилося 6 тижнів, і з кожнем днем у нас збільшується охоплення щепленнями. Ми плануємо, що кількість вакцинованих буде зростати, зокрема цьому сприяє надходження додаткових партій вакцин і відкриття 5-го етапу. Знаючи всі фактори, які є в цій кампанії, я задоволений темпами нарощування вакцинації. До кінця цього тижня та на початок наступного в Україні вже точно буде 10 мільйонів доз вакцини, залишиться їх просто вколоти.

Чи всі громадяни мають рівний доступ до вакцинації

— Так, проблеми є, але ми нарощуємо темпи і збільшуємо кількість місць для проведення щеплень. Я особисто комунікував і це робили мої колеги з Міністерства, щоб були відкриті всі 3200 пунктів щеплень, які у нас визначені в переліку. Я їду у відрядження у декілька областей і реально перевірю деякі пункти щеплення, ніхто не знає, в які саме пункти я планую заїхати, щоб побачити на власні очі, чи є там вакцина.

Чи потрібно вакцинувати дітей перед початком навчального року

— Хочу наголосити, що пандемія, викликана штамом “Дельта”, ― це пандемія невакцинованих. Ми повинні розуміти, що зараз відсоток вакцинованих людей дорослого населення 18+ набагато більший, ніж відсоток вакцинованих і перехворівших дітей віком від 0 до 18 років. Коли кажуть, що штам “Дельта” вражає більше молоде населення, то ми повинні говорити про те, що воно менше хворіло і не є вакцинованим на даний період, тому і штам може циркулювати в цій популяції, бо вона для нього більш сприятлива.

Віктор Ляшко: "Пандемія, викликана штамом “Дельта” ― це пандемія невакцинованих"УНІАН

Віктор Ляшко: в Україні поки не йде мова про масову вакцинацію дітей від ковіду

Ми активно аналізуємо події в країнах, де штам ”Дельта” розгулявся, зокрема в Великій Британії, Іспанії та Португалії. Бачимо, що він все ж вражає і госпіталізує людей похилого віку. Сьогодні дитячі лікарні не переповненні, хоча зростання хворих дітей є.

Про навчальний рік ми вже говорили з урядом, заслуховували експертів на засіданні Ради національної безпеки та оборони. Міністрам охорони здоров’я і освіти поставили завдання відпрацювати всі алгоритми і сценарії початку навчального року, передбачити всі ризики, а потім представити ці результати.

Як краще підготуватися до навчального року

— У нас є дорожня карта вакцинації. Поки пріоритетом є вакцинація людей з груп ризику. Паралельно з цим зміни в інструкцію виробника Pfizer вже внесені, уже сьогодні цією вакциною можна щеплювати дітей від 12 років і старше, але ми ще поки не відкривали можливість імунізувати їх вакцинами, придбаними за державний кошт. Так, батьки можуть сьогодні вакцинувати своїх дітей, але у виключних випадках, коли є у цьому потреба. Проте ми ще не говоримо про масову кампанію вакцинації для дітей. Можливо, така кампанія і буде, але всьому свій час.

Читайте також: Чи можна вживати алкоголь та мочити місце щеплення після вакцинації. Пояснюють у МОЗ

Прогноз "вибухового" розвитку епідемії COVID-19 в Україні від НАН

— Я не є науковцем, але на рівні міністра охорони здоров’я кажу, що в Україні на фон 13-ти тижневого зниження випадків коронавірусної хвороби, нових випадків на 14-му тижні зафіксовано більше, ніж було на 13-му. Тобто спадання за кількістю випадків зупинилося. Щодо “вибухоподібного” зростання, то, якщо ми дивимося на Нідерланди, Іспанію та Францію, дійсно, за тиждень та відбувалося подібне зростання до показників, які були восени 2020 року. Якщо буде спалах, то він розвиватиметься досить стрімко і на це потрібно буде реагувати. Ми знаємо, що потрібно робити, адаптивний карантин у нас досить швидко виявляє ці спалахи, ми розуміємо як розгортати лікарні для госпіталізації, бо частину таких місць сьогодні ми згорнули, але план їх роботи є.

Про вакцини від COVID-19

— В Україні використовують чотири вакцини, всі вони визнані ВООЗ, всі безпечні та ефективні: AstraZeneca, CoronaVac, Moderna і Pfizer, де Pfizer ― це назва виробника, а вакцина називається Comirnaty. Вакцина, яка приходить в Україну визнана Всесвітньою організацією охорони здоров’я, ми не приймаємо вакцину з протермінованою датою виробництва, тому переживати у цьому випадку не потрібно. До того ж в Україні є система фармаконагляду, яка відстежує продукт за системою якості і холодовому ланцюгу.

Кожна вакцина, доставлена в кабінет щеплення, відповідає вимогам холодового ланцюга. Якщо виявляються порушення, тоді вакцину вилучають з обігу. Вакцина CoronaVac приходить з терміном придатності до 2 років, у неї найбільш тривалий термін придатності, з температурою зберігання +2...+8°C.

Читайте також: Чим відрізняється COVID-паспорт від міжнародного сертифіката. Пояснює НСЗУ

Вакцини AstraZeneca, Moderna і Pfizer мають термін придатності 6 місяців, на територію України вони приходять з терміном придатності 4-5 місяців, адже на заводі виробника ще місяць досліджують якість цієї вакцини. Тому проблем з терміном придатності не існує.

Про ситуацію зі смертю вінничанина, який помер після щеплення вакциною Pfizer

— Відбувається дуже багато маніпуляцій у випадках, коли є несприятливі події після імунізації, які співпадають з часом загострення тієї чи іншої хвороби. Коли ми говоримо про те, що почалася масова кампанія вакцинації у світі, все почалося з вікових груп населення і досить часто з’являлися випадки, що після щеплення в короткий проміжок часу людина помирала. Це не означає, що вона померла внаслідок вакцинації, це означає, що події збіглися в часі.

Кожен конкретний випадок розглядають окремо, в Україні такі випадки розглядають регіональні групи з оперативного реагування, які доставляють дані, якщо такі випадки призвели до смертельної ситуації, в Національну групу з оперативного реагування. Всі випадки аналізують з базою інших випадків в усіх країнах світу, щоб встановити чи це пов’язано з вакцинацією.

Сьогодні в Україні постановою Кабміну визначений фонд, який відшкодовує наслідки, заподіяні після вакцинації, тому ми нічого не приховуємо. Якщо говорити про даний конкретний випадок, то, на жаль, я зараз не маю результатів. Ми повідомимо про нього додатково, коли завершать розслідування.

Чи є в Україні статистика щодо захворілих та померлих людей, які вакцинувалися

— Така аналітика у нас з’явиться. Ми хочемо проаналізувати червень і липень, згодом оприлюднимо інформацію про це з даними за останні два місяці.

Сьогодні можу сказати про відсотки несприятливих подій після імунізації, адже ми бачимо, що вони не перевищують 5% від усіх проведених щеплень. Мова йде про легкі несприятливі події після імунізації, які характеризуються незначним підвищенням температури, почервонінням у місці проведення щеплення, можуть бути певні алергічні реакції.

Чи готові до третьої хвилі пандемії українські лікарні

— Ми не збудуємо стільки інфекційних лікарень, щоб відреагувати на епідемії та пандемії. Ми повинні розуміти, наскільки перепрофільовуються інші лікарні, щоб госпіталізувати всіх, хто буде потребувати і відповідати критеріям госпіталізації. Висновки зроблені. Ми розуміємо, яким чином розгортати. Тепер, якщо це буде відбуватися, то вони розгортатимуться з повним перепрофілюванням. Є лікарні першої хвилі, які сьогодні продовжують приймати хворих на коронавірусну хворобу, але вони працюють по певних відділеннях. Якщо буде зростання випадків, то саме в цих лікарнях буде першочергове перепрофілювання. Надалі такі лікарні будуть розгортатися. Будемо думати, що ми справимося з тією базою, яка у нас є, у нас підготовлено майже 90 тисяч лікарняних ліжок, з яких 80% забезпечені кисневою терапією.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди