Проблеми з поставками піску: яка причина призупинення ремонтних робіт у Чернігові. РЕПОРТАЖ

Проблеми з поставками піску: яка причина призупинення ремонтних робіт у Чернігові. РЕПОРТАЖ

Проблеми з поставками піску: яка причина призупинення ремонтних робіт у Чернігові. РЕПОРТАЖ
ФОТО: Суспільне Чернігів

Зупинка виробництва бетону та довші терміни ремонтів доріг. Такі наслідки припинення постачання піску для чернігівських компаній. Його доставляли з Неданчичів – села біля Славутича. Там пісок добували низка компаній. Місяць тому техніку цих фірм заарештували, видобуток припинився.

Ремонт Гарматної алеї на Валу можуть не завершити вчасно через проблеми з постачанням піску, сказав міський голова Владислав Атрошенко.

«Нам потрібно 40 машин піску. Ми просимо 20 машин на вал. Ми зупиняємось і ми просимо: «Дайте нам 20 машин піску». Дайте нам ще до цього десять машин на Мстиславську, десять машин ще на Хлібопекарську».

З тієї ж причини довше будуть перекритими перехрестя вулиць Кільцевої та 1-го Травня, а також Шевченка та Малиновського. Там досі тривають ремонти.

Упродовж останніх чотирьох років основну масу піску для ремонту доріг у Чернігові закуповували біля села Неданчичі Любецької громади. Насипи річкового піску тут з'явилися у 1987 році. Його сюди намивали з Дніпра для будівництва міста Славутич, розповідає Олександр Дмитрук. Він один з підприємців, які цей пісок постачали чернігівським будівельникам. Каже, історію походження піску підтверджує документ, затверджений у 1987 році. Він так і називається: «Розробка пісків гідроспособом для об’єктів будівництва міста Славутич».

Місто збудували вдвічі меншим, ніж планувалося, тому пісок лишився лежати тут. Частину залишків піску до себе на баланс взяла міська рада Славутича. Землю під складом розпаювали. Пісок з земель, що належать міській раді, з 2005 року продавали підприємцям.

«Наше підприємство 4 рази купляло пісок у КП «УЖКГ» десь по 50 тисяч тонн. Цих об’ємів вистачало на два-три роки. Потім докуповували знову», – говорить Олександр Дмитрук, директор МПП Агропромислова фірма «Мрія».

Півтора останніх місяці пісок звідси не вивозять. Техніку арештували, а на місці встановили охорону. На початку червня цього року прокуратура повідомила, що викрила тут незаконний видобуток піску у промислових масштабах.

«Загалом видобуток ведеться з 2000-х, і масштаби видобутого вимірюється мільйонами тон. Для підтвердження правомірності своєї діяльності, вони використовували документи, фіктивні угоди про придбання цього піску, від юридичних осіб у тому числі, в яких фактично цього піску не було. По податковим накладним вони не володіли такими об'ємами піску, яку в подальшому реалізували», – сказав Суспільному Павло Герасименко, керівник Чернігівської окружної прокуратури.

«Я не знаю, чому прокуратура вирішила, що це видобування піску. У всіх документах зазначено, що це склад піску, є підтверджувальні документи, є все, що доказати, що це не видобування», – каже Олександр Дмитрук.

За словами Павла Герасименка, пісок цей дійсно і намивався. Разом із тим, в ході розробки кар'єрів, за висновками екологів, розпочався видобуток, заглиблення нижче рівня.

«На даний час це землі сільськогосподарського призначення. Вони передавались у приватну власність. І відповідно відомостей про те, що на час передачі на них перебували якість склади з піском або щось інше, таких відомостей проектна документація не містить. Відповідно, враховуючи висновки екологів, ми говоримо саме про видобуток».

Поки ж «ШБУ-14» використовує пісок із власних резервів, аби роботи повністю не стали, сказав Олександр Харчук.

«У 1984 році ми закуповували баржами, ми його складували. Ось воно лежало, чекало свого часу. Ми його використовували стільки, скільки треба».

Підприємству «Вимал», що, зокрема, виготовляє бетон, треба 30 тонн піску на годину. Його теж закуповували біля села Неданчичі за 190 гривень за тонну. Після припинення постачання піску виробництво бетону на «Вималі» практично зупинилось.

«Сьогодні (16 липня, – ред.) нам запропонували пісок у Київській області, і деякі з нас возять з Київської області, і частину піску нам дали з Олешнянського кар’єру скляних пісків, і пісок сьогодні здорожчав у 2-2,5 рази. Зараз 400 гривень без ПДВ, додайте ПДВ, і це наш пісок. Це величезна ціна, і вона вплине на все. Ми ще поки не знайшли де його брати, а з Олешні ми почали возити, то всі ж поїхали на Олешню і багато автомобілів почали їхати через село Олешня, то місцеві жителі лягли на дорогу і сказали, що ми не впустимо ваші машини і сьогодні фактично великомасштабних машин через село Олешня не впускають», – говорить Віктор Лазар, керівник підприємства «Вимал».

Прокуратура має намір оскаржити приватизацію земельних ділянок, де лежить пісок, і повернути їх у власність Любецької громади.

Читайте також:

На Чернігівщині викрили незаконний видобуток піску у промислових масштабах

На початок