Я не думаю, що хтось має чітке бачення, як деокупувати Крим — посол Франції в Україні

Я не думаю, що хтось має чітке бачення, як деокупувати Крим — посол Франції в Україні

Я не думаю, що хтось має чітке бачення, як деокупувати Крим — посол Франції в Україні Kyiv International Economic Forum

Франція та Німеччина, які виступають посередниками у врегулюванні конфлікту на Донбасі, нещодавно запропонували відновити зустрічі Євросоюзу з Росією. Припинили їх 2014-го через окупацію РФ українського Криму. Зрештою, ЄС так і не пішов на це. Що потрібно зробити Україні, щоб отримати План дій щодо членства в НАТО та коли може відбутися прорив у Нормандському форматі в інтерв’ю Суспільному розповів Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен.

Чому керівництво Франції вважає, що ЄС має відновити зустрічі з президентом Росії після семи років російської агресії в Україні. Чому це має спрацювати?

Франція докладає багато політичних зусиль, намагаючись вирішити конфлікт на сході України. Я дуже вражений тим, що наш президент Еммануель Макрон особисто приділяє багато часу. Він дуже відданий своїй справі, він дуже хоче принести мир населенню і побачити Україну в її міжнародних кордонах. Уся французька дипломатія робить багато в рамках Нормандського формату, в рамках Мінського процесу, намагаючись повернути мир в Європі. Уздовж лінії зіткнення, єдине місце у Європі, де є активний конфлікт, а не заморожений. І майже щодня щотижня протилежна сторона вбиває молодих солдатів, жінок та чоловіків. У XXI столітті це неприйнятно.

Але навіщо Євросоюзу ця розмова з Путіним?

Конфлікт на Донбасі не можна вирішити без залучення Росії. Тож нам потрібно говорити з Росією. Це те, що ми робимо з нашими німецькими друзями в Нормандському форматі, тому що саме Франція та Німеччина виступають в ньому посередниками. Нам потрібно бути постійно між Росією та Україною. Паризький саміт 2019 року став чудовою нагодою. Але зрозуміло: імпульсу, якого ми надали цим самітом, зараз вже немає. Тож ми будемо докладати зусиль, будемо невтомно працювати, щоб забезпечити мир на Донбасі. Цей конфлікт повинен закінчитися, і Україна має повернутися у свої міжнародно визнані кордони.

Я не думаю, що хтось має чітке бачення, як деокупувати Крим — посол Франції в УкраїніСуспільне

Посол Франції в Україні: ми ніколи не пропонували полегшити санкції проти РФ

Що стосується санкцій проти Росії. Чи буде Франція пропонувати полегшити їх?

Ми підтримуємо санкційну політику в її нинішньому вигляді. Нині доведена її ефективність. Вона діє вже більш як 7 років. Тож це певною мірою працює, бо абсолютно позитивного результату немає. Але в будь-якому разі зараз ми продовжимо це. Зауважу, що під час обговорення в Брюсселі зараз ми маємо поновити санкції. Це проходить дуже легко, тривалих дискусій немає, тож потрібно просто підтвердити санкції.

Як щодо посилення санкцій проти Росії?

Ви знаєте, Європейський Союз - це велика машина. Потрібно багато часу, щоб провести внутрішню дискусію. Отже, ми маємо ці санкції, можливо, не ідеальні, але вони є. На мою думку, якщо щось не зламано, то й не ремонтуй.

Президент України вважає, що єдиний шанс зупинити російську агресію - це Україні стати членом НАТО. Як Ви оцінюєте можливість членства?

Що стосується питання про надання Плану дій щодо членства Україні, очевидно, в Альянсі немає консенсусу. І наш аналіз досить прагматичний. Торік Україна отримала статус члена Програми розширених можливостей. Відповідно до цього нового статусу Україні потрібно виконати домашнє завдання. Тож слід спершу розглядати цей статус, а потім це питання стане більш реалістичним. Консенсус країн-членів НАТО полягає в тому, що зараз не на часі говорити про ПДЧ.

Як щодо Франції? Чи підтримує Франція надання Україні ПДЧ?

Я наголосив, що наразі ми маємо йти крок за кроком. Слід реалізувати те, що вирішили. А потім побачимо. Це перспектива. Потреби ухвалювати рішення зараз немає. Наша позиція тут дуже чітка.

Чи могли б ви назвати реформи, які має провести Україна, щоб отримати ПДЧ?

Між НАТО та Україною постійно тривають дискусії. У військовому секторі відбуваються деякі слушні реформи. Ми в цьому підтримуємо Київ. Отже, ми в процесі. Це як з Європейським Союзом - це довгий шлях. І Україна на тому шляху. Подивимось на розвиток подій у майбутньому.

Читайте також: Як вступити до НАТО. Три історії успіхів та невдач із Західних Балкан

Хочу сказати, що наша головна пропозиція на цей момент — зосередитись на Донбасі та Нормандському форматі. Це пріоритет для президента Макрона та канцлерки Меркель, оскільки вони хочуть повернути мир, хочуть, щоб Донбас повернувся до України. Це право України. У дипломатії треба йти сходинка за сходинкою. Тож потрібно спочатку зосередитися на Нормандському процесі, Мінському процесі і спробувати докласти всіх зусиль для якнайшвидшого вирішення цього конфлікту.

Коли може відбутися наступний Нормандський саміт і від чого саме це залежить?

Він відбудеться, коли будуть виконані ті умови, про які ми домовилися. Поки що обговорення тривають на рівні міністрів, оскільки чотири міністри готові зустрітися. В офісі президента Франції працює спеціальна команда, яка опікується цими переговорами. Ми витратили багато енергії, багато часу і сподіваємось, що найближчими днями чи тижнями станеться прорив. Саме тоді ми й проведемо цей саміт.

Як ви оцінюєте виконання домовленостей, досягнутих на минулому саміті Нормандської четвірки 2019 року?

Ми досягли певного прогресу, наприклад, щодо обміну ув'язнених, зниження рівня насильства, навіть якщо це не повне припинення вогню. Українська сторона відкрила два нових пункти пропуску.

Я не думаю, що хтось має чітке бачення, як деокупувати Крим — посол Франції в УкраїніAssociated Press

Саміт "нормандської четвірки" відбувся у Парижі у 2019 році

Я був із президентом Зеленським у Золотому. І ми побачили, що ці пункти перетину працюють тільки з української сторони, але не з іншої, що дуже засмучує. Тож певний прогрес є і він важливий, зокрема щодо обміну ув’язнених. Це гуманітарний вимір. Але нас там немає. Немає політичної домовленості щодо того, як Україна відновить Донбас. Ми повинні й надалі над цим працювати. Ми повинні й надалі працювати над повним припиненням вогню, якого немає. Така ж позиція і в німецьких колег.

Минулого року Німеччина та Франція запропонували спосіб реалізації мирного процесу, документ під назвою "кластери". Але відтоді прогресу не було. Від чого це залежить?

Обговорення дуже технічне, дуже складне. Ми завжди зіштовхуємося з одними й тими ж проблемами, різними тлумаченнями формули "Як Україна відновить свої кордони". Але якщо є політична воля знайти рішення, рішення буде. Наразі, як я вже сказав, ми не бачимо такої політичної волі дійти згоди з обох сторін.

Ми говоримо на всіх рівнях. Усі ми говоримо з Росією, ми говоримо з Андрієм Єрмаком, тому що він радник з питань Донбасу. Щотижня чотири учасники переговорів обмінюються думками, щоб спробувати знайти рішення, компроміс для кластерів або дипломатичний інструмент. Це не щось конкретне. Але, так, ми не бачили відкритості, яку шукаємо.

На вашу думку, коли стане можливим проведення виборів на Донбасі?

Це залежить від домовленості щодо кластерів, наприклад реалізації формули Штайнмаєра. Отже, все пов’язано. Зараз ясності щодо цих питань немає.

Читайте також: Скільки коштуватиме відновлення Донбасу. Відповідає міністр

Чи готова Франція запропонувати військову допомогу Україні? Яку саме?

Я сказав, що Франція багато в чому є посередником у Нормандському форматі. Ми в особливій ситуації, коли виступаємо посередником між двома сторонами. Важко надати … озброєння одній стороні. Ми дуже добре співпрацюємо зі Збройними силами України. У мене особисто дуже хороші контакти та обміни думками з міністром Тараном, і є дуже хороша підтримка між двома сторонами. Отже, немає принципового небажання надавати військову допомогу.

Франція сказала, що візьме участь у Кримській платформі. Який формат такої участі ви плануєте?

Так, ми підтримуємо цю дипломатичну ініціативу. На мою думку, добре нагадати про те, що Крим був незаконно анексований. І це питання досі залишається відкритим. Тож ми будемо брати участь у Кримській платформі, це точно. Найвірогідніше, що це буде міністр закордонних справ пан Ле Дріан, який приїде на 30-ту річницю Незалежності, 24 серпня. Тож, ймовірно, він братиме участь в обох заходах. На знак солідарності та підтримки України з боку Франції. Ми підтримуємо вас.

Читайте також: На Кримському саміті мають підписати хартію про злочини РФ — Джапарова

На вашу думку, коли та за яких обставин Крим повернеться до України?

Я хочу виділити Донбас, це одна річ, і Крим ... З Кримом набагато складніше, але подивимось. Я не думаю, що хтось на планеті має чітке бачення того, як деокупувати Крим. Саме тому ця Кримська платформа стане платформою для обміну думок. І ми будемо брати участь у цьому мозковому штурмі.

Йдімо крок за кроком. Побачимо, що вийде з платформи. Потрібно обмінюватися думками з колегами, з партнерами, потрібно слухати, звісно, українську владу. І потрібно пам’ятати, що Крим був незаконно анексований Росією.

Як ви оцінюєте прогрес у проведенні реформ в Україні? Зокрема, у сфері, де ЄС та Франція пропонують підтримку, у системі правосуддя. І як ви оцінюєте закон про так звану деолігархізацію?

Судова реформа насправді є основою всіх реформ. Адже, якщо ви хочете залучити інвесторів, включаючи французьких, вони повинні бути впевнені у системі верховенства права та чинній судовій системі. На жаль, принаймні частина судової системи наразі корумпована. Отже, це дуже важка і болюча реформа. Ми цінуємо нещодавнє голосування Ради щодо Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Тому що вперше у цьому процесі братимуть участь зовнішні експерти, і можливо, ситуація зміниться.

Щодо деолігархізації, це дуже складне питання. Найкращою відповіддю на деолігархізацію є наявність дуже потужного органа, наприклад, антимонопольного. Якщо у вас є сильна антимонопольна структура чи наглядовий орган для радіо та телебачення, ви можете відокремити бізнес від політики, а бізнес від монополії. Ми схвалили рішення, прийняте президентом Зеленським, і це все одно буде тривалим процесом.

Які найбільші виклики, з якими зіштовхуються французькі компанії під час ведення бізнесу в Україні?

Передусім, хочу сказати, що французькі компанії дуже зацікавлені в українському ринку. Нещодавно була делегація від французької бізнес-асоціації MEDEF, яку прийняв сам президент Зеленський. Ваша країна має великий потенціал у сільському господарстві, спроможності запроваджувати інновації, наприклад, в галузі ІТ. Я вражений високим рівнем кваліфікації молодих українських інженерів, працівників ІТ. Але, щоб йти далі, нам слід бути впевненими, що принцип верховенства права діє.

Щодо пандемії. Чи планує Франція визнавати українські сертифікати вакцинації?

Проблема в тому, що ми не можемо визнати вакцину, яка не визнана ЄС. Отже, якщо ви хочете подорожувати до Європи та Франції, зокрема без візи, оскільки діє безвізовий режим, вам обов’язково потрібно щепитися вакциною, визнаною ЄС. Інакше буде важко отримати доступ.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди