Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщині

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщині

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщині businessvisit.com.ua

Диканька − селище міського типу та центр громади у Полтавській області. Її описав Микола Гоголь у збірці "Вечори на хуторі біля Диканьки", а раніше поруч були битви гетьманських військ. Донині у селищі збереглися пам’ятки XVII–XVIII століть. Про місця, які приваблюють туристів у Диканьці, читайте у матеріалі Суспільного.

Тріумфальна арка

Тріумфальну арку звели 1820-го у пам'ять про приїзд до Диканьки імператора Олександра I. Вона слугувала парадним в'їздом до садиби козацького роду Кочубеїв, тому й будували її за гроші власника маєтку – графа Віктора Павловича Кочубея.

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщиніua.igotoworld.com

Споруда має вісім колон. Спочатку в нішах були бронзові барельєфи із зображенням подій російсько-французької війни 1812-го року. Після руйнування їх не вдалося відновити.

Ця тріумфальна арка − єдина в Україні пам’ятка архітектури періоду війни Російської імперії з наполеонівською Францією.

Кочубеївські дуби

Старовинні дерева, яким понад 500 років, висотою досягають 22 метрів, а діаметром − 180 сантиметрів. Нині їх лишилося чотири.

Достеменно не відомо, хто посадив дуби та чи робили це спеціально. За народними переказами, дерева висадив генеральний суддя Василь Кочубей та полтавський полковник Іван Іскра. 1861-го на дубовій алеї росло 68 дерев.

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщиніua.igotoworld.com

Існує легенда, що під цими дубами таємно зустрічалися Мотря Кочубеївна та гетьман Іван Мазепа, який був старшим за дівчину на 50 років.

Із 1964-го дуби мають статус пам’ятки природи.

Регіональний ландшафтний парк "Диканський"

Диканський парк розташований на місці колишнього родинного маєтку династії Кочубеїв. У палаці було понад 100 кімнат, картинна галерея, музей та бібліотека. Усе це знищили під час революції 1917-го року. Зберігся лише сам парк, а також печерний монастир, який був споруджений 1602-го.

У ландшафтному парку є діброви, луки, балки, яри, поля і лісосмуги. Його загальна площа – майже 12 тисяч гектарів.

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщиніdrymba.com

Нині парк є об’єктом природно-заповідного фонду. До його складу входять архітектурні пам'ятки XVIII–ХІХ століття: Тріумфальна арка, Миколаївська церква і її дзвіниця, Троїцька церква та Свято-Троїцька церква.

Свято-Троїцька церква

Ця кам'яна церква споруджена 1780-го на місці розібраної того ж року дерев'яної церкви Різдва Христового.

У 1930-х дзвіницю зруйнували, а храм закрили і розграбували. Деякий час тут працював склад. І тільки за 50 років був розроблений проєкт реставрації храму, а самі роботи тривали 10 років.

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщиніfind-way.com.ua

Пам'ятку архітектури пов'язують із творчістю Миколи Гоголя. Вважають, що саме цей храм розписував коваль Вакула у повісті "Ніч перед Різдвом":"... на стіні збоку, як увійдеш у церкву, намалював Вакула чорта в пеклі, такого гидкого, що всі плювали, коли проходили повз".

Свято-Миколаївська церква

Муровану церкву, що збереглася й донині, споруджували від 1794-го до 1797-го на замовлення князя Віктора Кочубея. Під спорудою була облаштована родинна усипальниця Кочубеїв. У неї поховали п’ять князів і три княгині цього роду. Ці поховання були розграбовані упродовж 1932-го та 1933-го років. У радянський час у храмі працював музей атеїзму.

Арка, дуби та церкви: що відвідати у Диканьці на Полтавщиніua.igotoworld.com

Особливість споруди – так звані «повітряні печі». Це система кондиціонування, розташована між першим та другим поверхами. Завдяки цьому у церкві була постійна комфортна температура та вологість.

Читайте також:

Таємні збори та візит Тараса Шевченка: історія палаців та маєтків Полтавщини

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди