"Швидко поширюється і знижує ефективність вакцини" — головний санлікар про штам "Дельта" COVID-19

"Швидко поширюється і знижує ефективність вакцини" — головний санлікар про штам "Дельта" COVID-19

"Швидко поширюється і знижує ефективність вакцини" — головний санлікар про штам "Дельта" COVID-19
. Фото: УНІАН

Штам “Дельта” коронавірусу викликає занепокоєння усього світу через різке поширення та ускладнення перебігу хвороби. В Україні офіційно поки підтверджено лише два випадки цього штаму. Але насправді їх може бути значно більше і саме через "Дельту" восени лікарі очікують на четверту хвилю спалаху COVID-19.

Про особливості вакцинації в Україні, небезпеку нового штаму “Дельта” та карантинні перспективи в ефірі Українського радіо розповів заступник міністра охорони здоров'я головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Про мутації та штами коронавірусу

Кожна країна зараз рапортує про те, які штами циркулюють на її території і деякі з них класифікуються як ті, які виникають занепокоєння. Штам “Дельта” викликає занепокоєння, через те, що швидко поширюється і на 5-6% знижує ефективність вакцини. Скоріш за все, “Дельта” — не остання мутація цього вірусу, тому маємо фокусуватися на підвищенні темпу вакцинації та протиепідемічних заходах.

Зараз є 2 офіційно підтверджених випадки, але, швидше за все, їх більше. Є декілька ключових характеристик “Дельти”. Він на 40% швидше поширюється порівняно зі стандартним вірусом. Також він частіше вражає дитяче і молоде населення. Більшість спалахів “Дельти” у різних країнах фіксували у закладах освіти: дитячих садках, школах, університетах. А ще “Дельта” часто призводить до необхідності госпіталізації пацієнта. З приводу прогнозів: ми очікуємо, що восени будемо мати спалах цього захворювання. Скоріш за все, він не буде катастрофічно великим. Це буде четверта хвиля, яка має бути нижчою за попередні внаслідок досягнення адекватного рівня імунізації населення та частки тих, хто перехворів.

Читайте також: Уряд затвердив впровадження COVID-сертифікатів в Україні. Як вони працюватимуть

Про вакцинацію дітей

Клінічні бази, які ми використовували для першої та другої хвиль протидії ковіду, будуть залучені під час наростання кількості випадків. Зараз відбувається перевірка стану готовності саме дитячих інфекційних відділень.

Вакцинація для дитячого населення проти коронавірусу не буде обов'язковою. Вона встановлюється за рекомендацією лікаря або бажанням батьків. Застосовуємо її в тих випадках, коли у дитини є важкі соматичні або інші супутні захворювання, які можуть викликати важкий перебіг коронавірусної хвороби. Дитина, яка не пройшла вакцинацію від коронавірусу, може йти до школи й навчатися.

Про щеплення і побічні ефекти

2 липня у Вінниці помер 47-річний чоловік, який був щеплений вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Такий випадок був дійсно зафіксований у Вінниці. Це сталося через 3,5 години після того, як була введена вакцина. Зараз проводиться розслідування і ми очікуємо на результати судово-медичної експертизи. Тільки тоді зможемо офіційно підтвердити основну причину смерті цієї людини.

Читайте також: Як щеплені українці можуть отримати тестовий сертифікат вакцинації. Пояснює керівник проєкту "Дія"

В Україні не збирається окремо статистика смертей після вакцинації. Однак плануємо до кінця липня зробити аналітику кількості людей, які мали вакцину і захворіли.

10 мільйонів щеплень — це та цифра, яка допоможе нам в легшій формі перенести останню четверту хвилю коронавірусу. Я впевнений, що це буде остання хвиля. Зараз одну дозу щеплень в Україні отримали 2 мільйони 136 тисяч осіб, а дві дози — 56 тисяч. Зараз встановлені чіткі індикатори для кожної області та ми бачимо, де ефективно використовують свій ресурс, а де тільки розпочинають. Ми зараз докладаємо максимум зусиль, щоб ці 10 мільйонів стали реальністю.

"Швидко поширюється і знижує ефективність вакцини" — Ігор Кузін про ознаки штаму "Дельта" COVID-19
МОЗ планує до кінця літа вакцинувати 10 млн українців. Суспільне Донбас

Зараз ведуться перемовини стосовно термінів поставки вакцини “Moderna”. Ми очікуємо на неї протягом липня, якщо нічого не зміниться. Плануємо тримати близько 2-х мільйонів доз, відповідно, для мільйона населення. Стосовно “Johnson & Johnson”, то перемовини ще в процесі і навіть немає попередньої інформації про потенційну кількість.

Вакцинуватися треба зараз, адже в літню пору Україна знаходиться в зеленій зоні, і ще декілька місяців, скоріш за все, тут перебуватиме. Тому зараз — найкращий час, щоб завершити повний цикл вакцинації та перед вереснем мати сформований імунітет.

Механізм побудови вакцини такий, що для її виробництва використовуються ті частинки вірусу, які найменше мутують. Тобто після введення вакцини формується імунітет, який працюватиме на всіх типах коронавірусу. Але зараз спостерігаємо, що щодо деяких мутованих штамів втрачаються певні відсотки ефективності.

Про вакцинацію вагітних і людей, які перехворіли на COVID-19

Вагітні жінки в дуже обмеженій кількості були включені в дослідження вакцин. Тому зараз у світі немає інформації про 100% безпечність вакцини для них. Жінка, яка бажає вакцинуватися, може це зробити, однак лікар має донести до неї усю необхідну інформацію щодо користі, ризиків та потенційних ускладнень. Найчастіше ми рекомендуємо вакцинуватися тим жінкам, які мають важкі супутні захворювання і високий ризик ускладнень коронавірусної хвороби, оскільки користь перевищує ризики.

Якщо людина перенесла в будь-якій формі коронавірус, то рекомендований час після завершення цієї хвороби до вакцинації складає 6 місяців. Це — мінімальний час для відновлення функцій організму для того, щоб людина повернулася до нормального життя. Але якщо людина належить до групи ризику або має супутні захворювання, може вакцинуватися раніше. Мінімальний термін рекомендований і може змінюватися.

Про сертифікати вакцинації

Сертифікат видається, коли було зроблено повний комплекс щеплень, незалежно від використаних платформ. Людина, яка щепилася двома різними вакцинами, теж отримає сертифікат. Однак, якщо говорити про поєднання різних вакцин чи виробників, то відповідним рішенням дозволено використовувати різні вакцини першої і другої дози. Але ключовим є те, що таке рішення приймається лікарем і лише в тому випадку, коли на першу дозу в людини були зареєстровані несприятливі події після імунізації. Тобто людина не перенесла нормально першу вакцинацію, тоді друга доза може бути інша. І варто пам'ятати, що є певні комбінації, до яких є доказова база про їхнє сумісне застосування.

Читайте також: В Україні запустили цифрові "ковідні" сертифікати. Як вони працюють та чи є ризики

Сертифікати, які генеруватимуться, будуть трьох типів. Перший — сертифікат про проведену вакцинацію. Він видається відразу після проведення другого щеплення. Тобто після однієї дози сертифікат отримати неможливо. Такий сертифікат діятиме протягом 6 місяців. Другий тип сертифікату вказуватиме, що людина перехворіла. Тобто наявна лабораторно підтверджена коронавірусна хвороба і факт, що людина здорова. Цей сертифікат гарантуватиме ідентичні права на перетин кордону впродовж шести місяців. І останній – третій – сертифікат — результат негативного ПЛР-тесту. Він має бути завантаженим за 72 години до перетину кордону тієї держави, куди ви подорожуєте.

Сподіваємося на те, що з кінця липня у нас буде повноцінно функціонуюча система з генерації цих сертифікатів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок