Передавати чи ні? Плюси та мінуси включення Славутича до складу Чернігівської області

Передавати чи ні? Плюси та мінуси включення Славутича до складу Чернігівської області

Передавати чи ні? Плюси та мінуси включення Славутича до складу Чернігівської області оригінал

Питання передачі Славутича до складу Чернігівської області у Київській облдержадміністрації не розглядається. Про це Суспільному повідомив голова Київської ОДА Олексій Чернишов. Нагадаємо два дні тому, 12 лютого, голова Чернігівської облдержадміністрації Андрій Прокопенко в передачі «Звіти наживо» сказав, що це питання нині розглядають в Міністерстві розвитку громад та територій. Про переваги та ризики передачі Славутича в підпорядкування Чернігівщини, розкаже Анастасія Лоза.

Це центр Славутича – наймолодшого міста в Україні. Цьогоріч йому виповнюється 33 роки. Це місто – анклав. Територіально воно знаходиться в Чернігівській області, підпорядковується ж Київській.

Славутич почали будувати у 1986 році, після аварії на Чорнобильській атомній електростанції для працівників, які її обслуговують, та їхніх родин. Сама ж ЧАЕС збудована в Іванківському районі Київської області.

«Обрали майданчик, який найбільш для цього придатний. Він за річкою, щоб був водний бар’єр з зоною радіації. І обрали саме на цій території. По суті ми – винесена частина Київської області, продовження Прип’яті. Але ми залишаємося ментально Київською областю, бо ми – працівники Чорнобильської АС, тими, хто обслуговує Чорнобильську зону», - каже міський голова Славутича Юрій Фомічев.

12 лютого в ефірі програми «Звіти наживо» голова Чернігівської облдержадміністрації Андрій Прокопенко сказав, що наразі в Міністерстві розвитку громад та територій обговорюють питання передачі Славутича до складу Чернігівської області.

«Є позиція експертів міністерства в тому, що логічно було би передати Славутич Чернігівській області. Можливо, так, в цьому році Славутич буде передано до Чернігівської області», - сказав Андрій Прокопенко.

За словами Юрія Фомічева, зробити це непросто. Адже на сьогодні в Україні немає інституції, яка б могла навіть ініціювати процес зміни меж області.

«Самої процедури не прописано в законі, як це робити. Треба змінити низку законів, надати повноваження Кабміну, напевне, це було б логічно, щоб він ініціював зміни меж області. А далі Верховна Рада буде приймати це рішення», - каже Юрій Фомічев.

Представник Асоціації міст України Дмитро Іванов каже, цього року це може стати можливим. Наразі триває обговорення змін до Конституції та законопроектів «Про адміністративно-територіальний устрій».

«Цього року будуть вноситися зміни в Конституцію, буде ухвалюватися адміністративно-територіальний устрій, і після цього буде проголосований децентралізаційний пакет. А восени вибори. Із зміною територіального устрою мають владнатися такі питання, як місто Славутич», - говорить Дмитро Іванов.

Юрій Фомічев каже: «Окей, прийняли новий закон про терустрій, і анклави в ньому не передбачені. Далі що? Процедури знову немає».

Якби Славутич увійшов до складу Чернігівщини, обласний бюджет міг би отримати близько 30 мільйонів гривень на рік – це 15% з податку доходів з фізосіб. Саме таку суму за 2019 рік отримала Київська область від Славутича.

«І от в цьому починається найбільший конфлікт інтересів. А чи згодна Київська область віддати Славутич, який є платником податків до обласного бюджету?», - запитує Юрій Фомічев.

Голова Київської облдержадміністрації Олексій Чернишов сказав, що на разі таке питання не розглядається.

Сам Славутич як перевагу від об’єднання може отримати зручне пасажирське сполучення з Черніговом.

«І, насправді, в нас сьогодні навіть маршрут «Черінгів-Славутич» – це міжобласний маршрут. І ті автобуси, які їдуть через Славутич в інші населені пункті, так в законі прописано в законі, - навіть в місто заїхати не можуть. Ну і, мабуть, це все. Адміністративні послуги вони всі на місцях. Сьогодні немає потреби у славутичан їхати до Києва, оформлювати якісь документи. Цього вже просто не існує», - говорить Юрій Фомічев.

Жителі Славутича Олексій Обітоцький та Ніна Грибанова сказали: «Ми, пенсіонери, «за». – А в Київ нам далеченько. От зараз буквально про це говорили. – По-перше - медичні послуги, до Києва далеко нам їздити. До Чернігова ближче. Ми фактично в Чернігові лікуємось».

Василь Мельник: «Не знаю. Власне, мені нема різниці. Але, можливо, я не розумію нічого в цьому».

Марина Перець: « Ми не знаємо. Як на мене, то і в Київській нам добре. Від того, що ми змінимо область, що зміниться?»

В’ячеслав Гапонов: «Ціни оці всі як по Київській області йдуть. В Чернігові менші. – Ви думаєте, в Чернігові вона менша? – Навіть не думаємо, а воно так і є».

Раїса Давиденко: «Тому з задоволенням. Нехай Чернігів забирає нас».

Юрій Фомічев пояснює, після 1 квітня, коли впровадять реформу другої ланки медицини, люди зможуть обирати будь-яку лікарню. Найбільші ж ризики, пов’язані з реєстрацією ЧАЕС. Зараз електростанція зареєстрована у Славутичі, і дає від 30 до 40 відсотків надходжень до бюджету. Юрій Фомічев каже, Іванківський район, де фізично розташована ЧАЕС, неодноразово порушував питання про перереєстрацію там.

«Ми розуміємо, що це великі гроші, і є велика імовірність того, що при такому розгортанні події, Київська облдержадміністрація може перереєструвати юридичну адресу Чорнобильської АС в Іванківському районі. І тоді Чернігівська область отримає Славутич вже дотаційним містом. І ми цього боїмось, відверто скажу, і не хотіли б навіть починати цей процес обговорення», - сказав міський голова Славутича.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди