3 липня неофіційно відзначається Міжнародний день річки Дніпро

3 липня неофіційно відзначається Міжнародний день річки Дніпро

3 липня неофіційно відзначається Міжнародний день річки Дніпро Фото: vokrugsveta.ua

У першу суботу липня, у цьому році – це 3 липня, відзначають екологічне свято, що запровадили на честь однієї з найбільших рік України та Європи, – Дніпра. Кореспонденти Суспільного дізнавалися про екологічний стан річки у Максима Сороки – доцента кафедри хімії та інженерної екології Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна.

Згідно з аудитом ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, екологічний стан річки Дніпро катастрофічний. Про це повідомляє інформаційна агенція УНН.

"У поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявлено 161 забруднювач, зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель. Це загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу", – йдеться у результатах аудиту, відповідальний за проведення якого – член Рахункової палати Віктор Богун.

Доцент кафедри хімії та інженерної екології Максим Сорока говорить, що ситуація із забрудненням Дніпра серйозна, але поки що не катастрофічна.

"Я не погоджуюся із висновками щодо катастрофічного стану забруднення річки, але погоджуюсь із прогнозами до яких доходять експерти у цьому звіті. У нас залишилося 10-20 років і нам доведеться вирішувати, кому саме давати воду, тому що матимемо критичний дефіцит водних ресурсів. Цей вибір доведеться робити, це лише питання часу. Зараз наша ключова задача – допомогти річці відновитися", – говорить доцент кафедри хімії та інженерної екології Максим Сорока.

Ольга Чехун – заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області говорить, що проблемою є те, що кількість забруднювачів Дніпра не зменшується з часом.

"На території нашої області 35 підприємств скидають забруднені води у Дніпро, таким чином забруднюючи 128 мільйонів кубометрів води на рік. Це багато, і з часом забруднювачів не стає менше. Так, ми проводимо аналізи питної води біля водозабарних станцій, на сьогодні стан якості води можна назвати задовільним, але при такій кількості забруднювачів якість води буде зменшуватись", – говорить Ольга Чехун – заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області.
"З десяти проб води, що ми взяли нещодавно, ми спостерігаємо значне збільшення біохімічного споживання кисню, та хімічного споживання кисню, це свідчить про те, що вода поступово втрачає свою здатність до самооновлення. Також ми зафіксували у деяких точках різке падіння вже розчиненого кисню, зокрема — це на лівому березі, що свідчить про небезпеку для живої водної біоти на цих ділянках", — говорить Максим Сорока.

Максим Сорока говорить, що фіксується збільшення фосфатів та нітратів у воді, що призводить до цвітіння води. Збільшення кількості цих забруднювачів призводить до зміщення періоду цвітіння на більш ранні етапи. З кожним роком Дніпро починає цвісти раніше.

3 липня неофіційно відзначається Міжнародний день річки ДніпроФото: www.radiosvoboda.org

Кореспонденти Суспільного попитали людей про якість води на одному з офіційних пляжів Дніпра – на Воронцовському. Люди, у більшій своїй масі, вважають якість води задовільною, одною із найбільших проблем називають раннє цвітіння води, яке починається на початку літа, а за умови теплої погоди, навіть наприкінці весни.

За словами Максима Сороки, купатися у воді при високій концентрації синьо-зелених водоростей (саме вони й викликають цвітіння води) небезпечно для здоров'я. Ці водорості виробляють альготоксиниТоксини водоростів (альготоксини) несуть високий ризик масових отруєнь при вживанні забрудненої ними води. В Україні існують природно-географічні та кліматичні умови для масового розмноження продуцентів альготоксинів у прісноводних ріках, штучних морях та прибережних зонах Чорного та Азовського морів., які викликають отруєння та алергічні реакції.

Доцент кафедри хімії та інженерної екології Максим Сорока наголошує на тому, що час ще не втрачено і треба якомога швидше вживати заходів щодо зменшення забруднювачів Дніпра. Еколог називає наступні кроки, які допоможуть нашій річці відновитись:

  1. Свідоме споживання води. Чим менше води будуть споживати люди, тим менше забрудненої води буде повертатись до Дніпра та менше забруднювачів потрапляти до підземних вод.
  2. Реформація законодавства. В першу чергу це стосується контролю використання добрив сільськогосподарськими підприємствами, які є на теперішній час одними з найбільших забруднювачів води.
  3. Зменшення кількості споживання фосфатних мийних засобів. Так само як і фосфатні добрива, ці сполуки викликають збільшення кількості синьо-зелених водоростей та раннє цвітіння води.
  4. Екологічне мислення. Тобто еколог закликає піклуватись про екологію кожного, а не тільки чекати поки держава візьме під контроль забруднення води.

3 липня неофіційно відзначається Міжнародний день річки Дніпро

3 липня неофіційно відзначається Міжнародний день річки Дніпро

Що відомо

  • Міжнародний день Дніпра відзначають у першу суботу липня починаючи з 2003 року.
  • Річка Дніпро за довжиною та площею басейну займає третє місце у Європі та друге в Україні (на першому місці Дунай).
  • До будівництва водосховищ на річці її природна довжина становила 2 285 км. На сьогодні довжина складає 2 201 км. З них на Україну припадає 981 км. Загальна площа басейну Дніпра – 504 тис. км².
  • На берегах Дніпра розташовані більше півсотні великих і малих міст, в тому числі столиця України — Київ. 70 % населення нашої країни п’ють та використовують воду саме із Дніпра.
  • Міжнародний день Дніпра не відзначається на державному рівні. Заходи, присвячені питанню збереження Дніпра, відзначаються силами місцевих активістів. Головна мета цього свята – привернення уваги суспільства до сучасних проблем Дніпра.

Читайте також

  • «Все навкруги – вода». Жителі району Дніпра вимагають від влади розв'язати проблему з підтопленнями

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди