На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продавати

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продавати

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продавати Суспільне Полтава

На Полтавщині із майже двох мільйонів гектарів землі, яку обробляють, понад половина – це орендовані площі. Їх винаймають фермери, сільськогосподарські компанії та агрохолдинги, каже директор обласного департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов. Із 1 липня свої земельні ділянки пайовики зможуть не лише здавати в оренду, а й продати. Це тому, що відкривають ринок землі. Проте, для цього людям потрібно мати, зокрема, документи, що посвідчують право власності на ділянку. Про це Суспільному розповіла експертка із земельних питань Людмила Боровик.

"Оця пшениця вже починає наливатися. Максимум три тижні – і вже будемо молотити", − говорить фермер Василь Бурлака.

Фермер Василь Бурлака оглядає посіви пшениці. Нею на цьому полі поблизу Полтави засіяли близько 5 гектарів землі. Загалом же із дружиною, сином та внуком обробляють понад 400 гектарів площ. Землю орендують.

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продаватиСуспільне Полтава

Василь Бурлака, фермер

"Ми платимо 12% від вартості. Тобто, якщо взяти і порахувати, за 7 років оренди по 12% ми повністю виплачуємо вартість землі. За 7 років! Але вона лишається у державі", − додає Василь Бурлака.

Для господарства орендувати площі зручно, а відкриття в Україні ринку землі на це вплине негативно, говорить фермер.

"Багато дрібних фермерів не зможуть її купити. Ми хазяйнуємо 30 років, і я ці 100 гектарів не зможу викупити. У мене мільйони кредитів. За ці гроші, що землю купувати, ми могли би купити хорошу техніку, побудувати якусь сушку. Це територія продається. Це ж не навантажили ми відро землі на клумбу чи машину. Це територія!" − каже фермер. Василь Бурлака.

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продаватиСуспільне Полтава

Закон надає право землевласникам із 1 липня цього року продавати та купувати ділянки

Закон про відкриття ринку землі парламентарі ухвалили торік 31 березня. Він надає право землевласникам із 1 липня цього року продавати та купувати ділянки. До цього їх могли надавати лише в оренду.

Спочатку ринок запрацює для фізичних осіб. Вони зможуть придбати не більше 100 гектарів площі в одні руки. А із 2024-го зможуть купувати юридичні особи − до 10 тисяч гектарів. Продавати ділянки зможуть пайовики, але державні і комунальні землі розпродувати заборонено. Так само, як і землю у 50-кілометровій зоні від кордону. А для іноземців ринок буде можливим після референдуму.

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продаватиСуспільне Полтава

Ділянки, які заборонено продавати

"Я не бачу негативу в тому, що людина, яка хоче – може придбати, хоче – продає, а хоче – не продає свою земельну ділянку. Плюс в тому, що в нас земля отримала цінність. Вона не мала цінності. Ми, в принципі, знаємо, скільки в нас цієї землі, провели інвентаризацію, є контроль за цією землею. Люди набули право власності, тобто вони можуть реалізувати своє конституційне право володіння, користування і розпорядження", − каже експертка із земельних питань Людмила Боровик.

Жителька села Гора Марина Климко неподалік Полтави має 3 гектари землі, на якій раніше був яблуневий сад. Цю площу отримала у спадок від дідуся, а нині хоче її продати через високі податки.

"Раніше я платила по 150 гривень у рік. А вже два роки майже 1,5 – десь 1 тисячу 300. Щоб його обробити, треба вкласти немалі гроші, у мене їх немає. Вони не в оренді. Ми використовуємо їх дуже давно одноосібно, в оренду ніхто не хоче, шукати, хто буде орендувати теж нереально. Чекаємо ринку землі", − каже жителька села Гора Марина Климко.

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продаватиСуспільне Полтава

На Полтавщині із майже двох мільйонів гектарів землі, яку обробляють, половина – в оренді

Серед усіх сільгоспугідь на Полтавщині в оренді майже половина, каже директор обласного департаменту агропросимлового розвитку.

"У цілому, якщо говорити за всі сільгосппідприємства і населення, то 2,2 мільйона гектарів сільгоспугідь. Із них 1,8 (мільйона гектарів – ред.) – це рілля. Орендованої землі, тобто, яка орендується у власників земельних паїв, – 1,1 мільйона гектарів", − повідомляє директор обласного департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов.

Аби пайовики могли продати свої земельні ділянки, їм слід не мати чинного договору оренди, говорить юрист Тарас Захаров.

"Розірвати укладений договір оренди досить нелегко. Підставами для розірвання договору можуть бути ті обставини, які викладені в договорі. Зазвичай це невиконання однією зі сторін умов договору. Це якщо договір оренди укладений не уповноваженою особою – так часто буває, якщо за батьків підписуються діти. І друге – це якщо не виплачується орендна плата більше двох років. А якщо люди бажають розірвати договір, який закінчується через 5–7 років, то, на жаль, це дуже складно", − розповідає юрист Тарас Захаров.

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продаватиСуспільне Полтава

"Окрім права власності, повинен бути свіжий витяг із ДЗК, оцінка нормативна експертна, ідентифікаційний код, паспорт України – оце в першу чергу. Тобто, немає якогось величезного переліку (документів – ред.) для того, щоби можна було укласти цей договір купівлі-продажу. Бажано, щоби був юрист, який допоможе в цьому", − каже експертка із земельних питань Людмила Боровик.

До фермера Василя Бурлаки з тим, щоби розірвати договори, орендодавці не зверталися. Якщо виникатиме потреба, то планують із пайовиками домовлятися.

"Ми будемо працювати до тих пір, поки у нас ви хочете і я хочу. Будемо доти мати спільну справу. Якщо це діло когось не влаштовує, ми налаштовані питання вирішити полюбовно. Держава хай скупляє, якщо вже на те. Ми не будемо заперечувати, будемо підтримувати. А ми будемо в оренду брати", − говорить фермер Василь Бурлака.

На Полтавщині понад 1 мільйон гектарів сільгоспугідь – в оренді. Із 1 липня їх можна продаватиСуспільне Полтава

Відкриття ринку землі – це одна із умов Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною

Відкриття ринку землі в Україні стимулюватиме конкуренцію серед орендарів, каже керівник відділу агроіндустріального холдингу Павло Мороз. На їхню компанію продаж угідь особливо впливати не буде.

"Ми готові до конкуренції, готові підвищувати і підвищуємо орендну плату. Згідно закону, умови наших договорів оренди, які є довгострокові, ми плануємо переукладати і переукладаємо їх постійно, щорічно. Що заважає тим же фермерам використовувати інститут оренди як довгостроковий стабільний інструмент для провадження своєї сільськогосподарської діяльності? Нічого такого не сталося. Це абсолютно нормально, коли людина може купити і продати свою власність", − повідомляє керівник відділу аналізу та адміністрування агроіндустріального холдингу "МХП" Павло Мороз.

Нагадаємо, відкриття ринку землі – це одна із умов Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди