У Харкові змінили ставки орендної плати на землю: як голосували на сесії

У Харкові змінили ставки орендної плати на землю: як голосували на сесії

У Харкові змінили ставки орендної плати на землю: як голосували на сесії
Суспільне Харків

Депутати Харківської міської ради проголосували за зменшення ставок орендної плати на землю у Харкові. Рішення ухвалили на позачерговій сесії. Нові ставки набудуть чинності 1 cічня 2022 року.

Передумовами для прийняття рішення директор міського Департаменту територіального контролю земельних відносин Олексій Калина назвав складну економічну ситуацію через COVID та необхідність запобігти збільшенню базової ставки орендної плати.

Міська влада озвучила наступні зміни:

 • Введення в дію нової формули розрахунку орендної плати;
 • Запровадження нових ставок орендної плати;
 • "Земельна амністія" при приведенні договорів оренди землі до актуальної нормативно-грошової оцінки земель Харкова.
У Харкові змінили ставки орендної плати на землю: як голосували на сесії
city.kharkov.ua

У Харкові змінили ставки орендної плати на землю: як голосували на сесії
city.kharkov.ua

Оскільки з 1 січня 2020 року змінилася нормативно-грошова оцінка 1 кв. м землі, деякі землекористувачі, які уклали договори раніше, зобов'язані платити по-новому, але ще не роблять цього, роз'яснюють у міськраді. Для плавного переходу до нових ставок місто пропонує їм розрахунок за так званим коефіцієнтом адаптації протягом п'яти років.

Нові ставки

З 2022 року орендарі сплачуватимуть не 8% ставки за оренду землі, а:

 • 3% — для тих, хто орендує землю під заклади громадського харчування, побутового обслуговування та готелі;
 • 6% — під офіси;
 • 12% — для об'єктів грального бізнесу;
 • 6% — для ринків;
 • 5% — для малих архітектурних форм (для тих, які торгують підакцизними товарами — 10%);
 • 4% — для промислових підприємств;
 • 3% — для об'єктів громадського харчування і побутового обслуговування, готелів;
 • 1,5% — для об'єктів освіти.
У Харкові змінили ставки орендної плати на землю: як голосували на сесії
city.kharkov.ua

Втрати бюджету

Орендна плата залежатиме від розміру земельної ділянки. Загалом зменшення ставок орендної плати за землю складе для підприємців від 25 до 46% — сотні тисяч гривень економії на рік. Для бюджету Харкова рішення тягне фінансові втрати.

"Втрачає бюджет десь до 100 мільйонів гривень. Але з урахуванням нашої судової роботи щодо так званих збитків, коли використовується земельна ділянка без правовстановлюючих документів, минулого року департамент приніс шляхом позовної роботи 38 мільйонів за 12 місяців, то на сьогодні за шість місяців вже 50. Тобто ми плануємо іншою позовною роботою ці кошти унормувати до адекватного збалансованого бюджету", — сказав Калина.

"Якщо буде проголосована земельна реформа, для великої кількості землекористувачів буде вигідно нові договори оренди укладати з міськрадою з урахуванням нових строків, ставок і т.д.", — додав директор департаменту.

Позиції фракцій

Ще тиждень тому депутат міськради від "Опозиційної партії — За життя" Андрій Лесик говорив, що фракція не підтримуватиме рішення міськради. Сьогодні ОПЗЖ виступав "за" — депутат каже, враховані правки.

Андрій Лесик, ОПЗЖ

"Наша фракція ОПЗЖ в цілому підтримує цей проєкт із врахуванням тих правок, про які я говорив на засіданні спільної комісії. А саме ми пропонували, щоб для місць підприємців, які займаються громадським харчуванням, знизити з 5% до 3%, хто надає побутові послуги — з 5% до 3%, для тих людей, що ведуть діяльність так званих МАФів з 10% до 5%. І важливий аргумент стосується людей у сфері освіти. Щоб знизити ставку з 3% до 1,5%. А також просимо прибрати норму, яка пропонувала залишити без змін положення графи 5 таблиці п. 2.6 положення "Інші підприємства за поданням профільних і постійних комісій міської ради". Щоб не нівелювалися функції депутатської комісії".

Артем Ревчук з "Європейської солідарності" повністю підтримав проєкт.

Артем Ревчук, "ЄС"

"Ми на комісії почули від головуючого, що це рішення виважене, збалансоване. Дуже важливо знайти золоту середину між знижками та надходженнями в бюджет. Тому що, якщо баланс буде порушений, ми отримаємо проблему в іншому місці. Ми підтримаємо усі пропозиції, запропоновані на комісії, і наша фракція завжди буде підтримувати малий і середній бізнес", — сказав Ревчук.

Проти виступили представники "Партії Шарія". На їхню думку, прийняте рішення не матиме користі для споживача.

Сергій Сирота, "Партія Шарія"

"Наша позиція завжди була проти продажу землі, і ми розглядаємо інструмент оренди як ефективне наповнення бюджету. Калина казав, що втрати бюджету будуть близько 100 млн, навів кілька прикладів, думаю, втрат буде більше. Нічого не сказано про вигоди для споживача. Як економіст я не розумію: ми знаємо, які будуть втрати, але прогнози порахувати орієнтовно можна, цього нема. Я не розумію – бюджет втратить чи заробить? Підтримую колег практично з усіх фракцій – ми залишаємо місце для зловживань".

Олександр Котуков від партії "Слуга народу" на початку виступу зазначив, що орендні ставки у Харкові є одними з найвищих в Україні, та запропонував ввести єдину орендну ставку для усіх видів бізнесу.

Олександр Котуков, "Слуга народу"

"Ми просимо, і нам хотілося б, з урахуванням вимог наших підприємців запровадити єдину ставку для бізнеса у місті Харкові — 3%, незалежно від того, що це за бізнес. Всі мають бути в рівних умовах. Це практика не тільки наша. Це практика, яка запроваджена в багатьох містах України".

Депутат партії "Блок Світличної "Разом" Ігор Черняк зазначив: частину запропонованих правок на засіданні комісії, зокрема, щодо орендних ставок у закладах освіти, закладів харчування та розміщення малих архітектурних форм, врахували, однак він не виключає корупційної складової.

Ігор Черняк, "Блок Світличної "Разом"

"Це цікавий проєкт рішення: з одного боку він, дійсно, допомагає бізнесу, є позитивні моменти, але проблема в тому, що зберігається багато корупційних моментів, є багато "схематозу". Є така штука, як дисконт за термін дії договору оренди, вони у нас складають від 0 до 40%. Умовно кажучи, хтось може отримати знижку від міськради на 40%, для цього непотрібно створювати робочі місця, не платити податки, вести бізнес. Ти маєш договір на 26 років? От тобі 40% знижка. Такої системи немає у великих містах України, є дисконт, але вони розумні — 5-10%".

За його словами, у попередніх рішеннях міськради, серед фірм, що мають дисконти, немає будівельних компаній та промислових підприємств, а є ті, що пов'язані з керівництвом міста.

"Наша пропозиція була в тому, щоб змінити цю систему, якщо ми хочемо дисконт, давайте зробимо його коректним — 10-20%, але не половину з того, що має сплачувати землекористувач".

Коментар Терехова

Секретар міськради Ігор Терехов каже, що між прибутковою і витратною частиною в міському бюджеті буде баланс та запропонував депутату Ігорю Черняку для виключення корупційної складової очолити робочу групу, за рішенням якої підприємці отримували б в оренду землю.

"Те, що стосується корупційної складової, як ви сказали Ігоре Юрійовичу, підтримую вас цілковито. Тому ми саме в сесійній залі приймаємо угоди. Я пропоную вам очолити робочу групу по наданню нашим підприємствам, підприємцям, промисловцям аренди на термін 50 років. Пропоную саме вам очолити цю робочу групу. І без рішення цієї робочої групи ми не будемо надавати в оренду земельну ділянку терміном на 50 років. Ви побачите і зрозумієте, що там будуть усі наші найкрупніші промислові підприємства", — сказав Терехов.

Звернення підприємців

На сесії виступив представник громадської організації "ФОП разом UA" Олексій Дідул, власник магазину одягу на ринку "Спартак". Підприємець сказав, що хотів би бачити у проєкті рішення вигоди безпосередньо для ФОПів.

Олексій Дідул, підприємець

"Зниження орендної ставки для хазяїна ринка нас мало цікавить. Нас цікавить прямо пропорційне зниження ставки для кінцевого контрагента, для мене, для них. Якщо йде зниження ставки взагалі на ринок, то прямо пропорційно власники ринків мають підписати меморандум, що вони дадуть можливість підприємцям платити ринку менше".

У зверненні також йшлося про надання можливості прямого доступу малого та мікробізнесу до землі комунальної власності громади Харкова без посередників у вигляді комунального підприємства, введення прозорої процедури укладення договорів оренди з відкритим реєстром орендарів, скасування положення про знижки на великі площі землі та на довгострокові терміни оренди. Дідул каже: малий підприємець бере невелику площу землі на 1-3 роки, а платить за неї стільки ж, скільки й великий бізнес.

Ігор Терехов відповів, що рішення передбачає зниження орендної ставки на ринках з 9% до 6%:

"Я уважно вивчав питання ринків. Сьогодні у нас 15 ринків, які перебувають у приватній власності, земля викуплена. Для інших ринків я розумію, що є питання, які пов’язані з нашими підприємцями. Я думаю, що ми можемо дозволити сьогодні знизити орендну ставку для ринків до 6% з обов’язковою умовою, що це зниження має відобразитися на підприємцях, які там торгують".

Підсумки голосування

"За" проєкт рішення проголосували 58 депутатів, проти — семеро. За фракціями:

 • "Європейська солідарність": 7 — "за";
 • "Блок Кернеса — Успішний Харків": 30 — "за";
 • "Блок Світличної "Разом": 2 — "за", 4 — не голосували;
 • "Опозиційна платформа — За життя": 14 — "за", 1 — не голосував;
 • "Партія Шарія": 7 — "проти";
 • "Слуга народу": 5 — "за", 1 — не голосував.

Економіка і політика

Рішення про зниження орендної ставки навряд чи стане катастрофічним для міського бюджету, вважає політологиня Юлія Біденко.

"На мою думку, це рішення, дійсно, важливе для міста і не лише для міста. Такі практики запроваджуються по всій Європі, окремо муніципалітети приймають певні умови, які б сприяли розвитку бізнесу після пандемії COVID", — сказала Суспільному Біденко.

Водночас експертка вбачає у цьому кроці міської влади й популістську складову, необхідну, "щоб пригорнути електорат саме з середньої вікової категорії малого та середнього бізнесу". Біденко звертає увагу й на те, що рішення набуде чинності з 2022 року.

"Рішення виглядає логічним, але цікаво, що воно трішечки відтерміноване. І ті ініціативні харків'яни, які б могли ним скористатися зараз і вже налагоджувати справу, вони зможуть цим скористатися лише з нового року. Тобто ми знаємо, наскільки нестійка економіка в Україні, наскільки нестабільні умови на сході країни, і це може бути загрозою. Бо далеко не всі можуть протягнути цей період, щоб дочекатися поступок від міської влади", — зазначає Біденко.

Що відомо

 • У квітні у Харківській міській раді заявили, що планують зменшити орендні ставки на землю у Харкові з 2022 року. Це питання мають погодити депутати міськради. Йдеться про оплату оренди землі, яка перебуває у власності громади, для орендарів, які її використовують під склади, офіси, заклади громадського харчування — розповів Суспільному директор Департаменту територіального контролю та земельних відносин Олексій Калина.
 • 28 травня депутат міськради Ігор Черняк повідомив, що 27 травня комісія міськради з земельних питань на своєму засіданні підтримала ідею проведення позачергової сесії.
 • 14 червня питання ставки орендної плати при укладанні договорів оренди землі обговорили на засіданні Координаційної ради з питань розвитку підприємництва при Харківському міському голові.
 • Позачергову сесію, де мали б ухвалити рішення про вартість оренди, спершу призначили на 23 червня. Проте перенесли на тиждень. Секретар Харківської міської ради Ігор Терехов пояснив — через збій у системі голосування.
На початок