"Повернення до статусу-кво": до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облраді

"Повернення до статусу-кво": до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облраді

Ексклюзивно
"Повернення до статусу-кво": до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облраді

Депутати Закарпатської облради планують оскаржувати нові призначення у постійних комісіях. Про це Суспільному повідомив заступник голови облради, представник партії "Європейська Солідарність" Денис Ман. За його словами, рішення приймали із порушеннями.

Що сталося

24 червня на засіданні обласної ради прийняли проєкт рішення про переформатування депутатських комісій. Зокрема, очолили їх представники партій "Слуга Народу", "Опозиційна платформа — За життя", "КМКС Партія угорців України", "Команда Андрія Балоги" та "За майбутнє". Натомість депутати від "Європейської Солідарності", "Батьківщини" та "Рідного Закарпаття", які до цього очолювали комісії, тепер залишилися без головування. Проєкт рішення вніс депутат "ОПЗЖ" Віктор Русин. Уже у сесійній залі депутати різних фракцій заявили про порушення регламенту та незаконність прийняття.

"Вчора в залі ради можна було спостерігати, як не варто вносити проєкти рішень", — Денис Ман

до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облрадіФото: Європейська солідарність

"Вчорашня сесія нагадала всім нам, що регламент та законодавство про місцеве самоврядування і депутатську діяльність — це непотрібні і тривіальні речі для багатьох в залі обласної ради", — каже заступник голови облради, депутат від "Європейської Солідарності" Денис Ман.

"Коли ініціатори проєктів рішень не можуть зрозуміти, що шлях ідеї до рішення, що його голосують в сесійній залі, передбачає чіткі правові етапи, а не диктоване політичними "хатєлками" та новими "політичними реаліями". Вчора в залі ради можна було спостерігати, як не варто вносити проєкти рішень. Вкотре переконуюся, що рівень обласної ради точно потребує антикорупційної експертизи всіх ініціатив, що їх вносять на розгляд в той чи інший спосіб. Те, як комісії вчора були перерозподілені через рішення, прийняте сумнівним шляхом, викликає не лише здивування від незнання регламенту (навіть Регламентною комісією), а відверте обурення, коли після озвучення мною та окремими депутатами чітких статей, які порушуються, рада все одно голосує рішення про депутатські комісії. Порушення стосуються як порядку ініціювання проєкту рішення, так і персональних прав депутатів, яких без обговорення просто "повпихували" в різні комісії. У частині звільнення голови бюджетної комісії цим рішенням порушені права власне голови, а тут виникають ще й трудові відносини", — розповів Денис Ман.

Представники "Слуг Народу" повідомили нас про це лише напередодні сесії, — Андрій Шекета

"Повернення до статусу-кво": до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облрадіФото: Закарпатська облрада

За словами заступника голови облради, депутата від "Батьківщини" Андрія Шекети, його фракція була учасником коаліції, що 7 грудня 2020 року голосувала за обрання керівництва обласної ради, в тому числі і голови обласної ради Олексія Петрова. "Про можливі зміни в обласній раді нам було відомо з різних джерел, але офіційно представники фракції "Слуга Народу" повідомили нас про це лише напередодні сесії, практично просто поставивши до відома, що вони планують змінювати формат коаліції, вносити зміни в склад постійних комісій і т.д. Не зважаючи на те, що до нас не було висунуто жодних зауважень чи претензій щодо попередньої роботи, представників "Батьківщини" без їхнього відома і згоди виключили з ряду комісії та перевели в інші або звільнили з керівних посад у комісіях. Ні Олексій Петров, як голова ради, ні інші представники фракції чи партії "Слуга Народу" не проводили жодних консультацій з своїми партнерами щодо планів зміни формату коаліції", — розповів Андрій Шекета.

"Не думаю, що сьогоднішній формат політичних розкладів є кінцевим, оскільки більшість у 35 голосів не може забезпечити стабільну роботу ради. З іншого боку, зараз це достатня кількість голосів, щоб продовжити політичні перестановки і змінити заступників голови обласної ради на наступному пленарному засіданні, яке планують в кінці липня. Але виходячи з мого політичного досвіду в попередніх скликаннях обласної ради, забезпечувати 33 голоси на всіх подальших сесіях для сьогоднішньої більшості буде досить складно", — зазначив Шекета.

"Те, що дехто хоче назвати "переворотом", є банальним поверненням статусу-кво", — Олексій Петров

до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облрадіФото: Закарпатська облрада

Голова облради Олексій Петров на власній сторінці у Facebook написав: "Сьогодні (24 червня, — ред.) ми почуємо безліч політичних заяв про коаліції, перевороти та інші спекуляції. В реальності — все значно прозаїчніше. Коли завдяки Президенту, Уряду, фракції "Слуга Народу" в область направляються сотні мільйонів гривень державних субвенцій, а згодом непаритетно розподіляються між громадами — це не ефективне управління державними фінансами. Я вже не кажу про якість цих робіт та інші моменти. Коли ви у мене запитуєте, чому я не проводжу прямих ефірів, чому не ремонтується та чи інша дорога, а я не можу вам відповісти, як рік тому, бо президентська фракція не впливає на рішення тієї ж бюджетній комісії — це не ефективна робота обласної ради. Тому, якщо на нас лежить така відповідальність, то мають бути і важелі впливу. І те, що дехто хоче назвати "переворотом", є банальним поверненням статусу-кво. Мова не про персоналії, не про партії, а про ефективність і відповідальність. Ми виправляємо помилки і таку відповідальність беремо на себе", — написав Олексій Петров.

Суспільне також зверталося за коментарем до депутатів від "ОПЗЖ" Івана Чубірка та Віктора Русина, а також депутата від "Команди Андрія Балоги" Володимира Паульо, однак відповіді не отримали.

"Це об'єднання ідеологічно виглядає ще більш неприродньо і складно", — Дмитро Тужанський

до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облрадіДмитро Тужанський Фото: Facebook

У ексклюзивному коментарі Суспільному політолог Дмитро Тужанський розповів: "Партії "Рідне Закарпаття" і "Слуга Народу" домовилися ще наприкінці літа минулого року за кілька місяців до місцевих виборів, що вони будуть співпрацювати і утворять цю неофіційну коаліцію. І не просто у Закарпатській облраді, а на всіх рівнях місцевої влади. Зрештою, так і сталося. Не вистачило голосів і довелося долучили "Батьківщину" та "Європейську Солідарність". Це було видно і в майбутніх посадах заступників та в комісіях", — розповів Дмитро Тужанський. "Цей альянс був не зовсім природній, але він виглядав дієвим. Особливо з точки зору, кого було делеговано з цього альянсу на відповідні посади. Це люди з досвідом, з певною компетенцією. Але важко сказати, що ці люди за пів року себе якось проявили. Єдина перевага цього альянсу була в тому, що дійсно гроші з центрального бюджету у межах президентських та урядових ініціатив вони нарешті дійшли й до Закарпаття", — каже політолог.

"Які причини такого переформатування в так званій коаліції? Це особисті амбіції. Я не бачу інших причин. Ці зміни тільки почалися, вони ще не завершилися. Тобто, це така гра: одна з груп, зокрема, представники "Слуг Народу" за підтримки "Команди Андрія Балоги", "Опозиційної платформи — За життя", "КМКС — Партія угорців України", "За майбутнє" показали, що в них начебто є голоси, щоб змінити цей розклад сил повністю. Ось це об'єднання ідеологічно виглядає ще більш неприродньо і складно, ніж та коаліція, яка була попередньо. Чи додасть це якоїсь стабільності регіону, якості в роботі? Що зроблено на місцевому рівні за пів року, крім освоєння коштів? Звичайно, з точки зору всеукраїнської риторики про боротьбу з п'ятою колоною і справою проти Медведчука, така коаліція в Закарпатській облраді репутаційно виглядає дуже складною для її організаторів. Вони, очевидно, будуть намагатися ці репутаційні ризики перекрити чіткістю голосування, результативністю. Я насправді доволі спектично налаштований з приводу ефективності такої роботи. Я маю сумніви щодо дієвості, мотивації, бачення реформ та розвитку окремих депутатів в Закарпатській облраді. Не для цього вони туди пішли. Вони туди пішли якраз заради корупційних схем, амбіцій та подібних кулуарних інтриг. Не заради ключових рішень, не заради новацій, не заради серйозних проєктів. Варто тільки подивитися зміст програм Закарпатської облради і їхнє подальше виконання. Я не пам'ятаю жодне досягнення представників ОДА та облради на місцевому рівні за останні 8 місяців".

"Викликає занепокоєння процедура прийняття рішення, яка має ознаки порушення регламенту", — Святослав Бабіля

до чого призведуть нові об'єднання в Закарпатській облрадіФото: ОПОРА

"Рішення щодо змін у складі депутатських комісій виглядає виключно політичним", — каже координатор мережі ОПОРА на Закарпатті Святослав Бабіля. "Озвучена мотивація, про “необхідність отримати більше контролю над, передусім, бюджетною комісією для раціонального використання коштів, які надходять в область” не відповідає суті самого рішення про переформатування комісії з питань бюджету. В новоствореній комісії відсутні представники 3 фракцій — "Батьківщини", "ЄС" та "Рідного Закарпаття", які не зможуть такий контроль реалізувати, що прямо суперечить як демократичним принципам, так і логіці самого депутатського контролю. Більше того, представники цих трьох політичних сил не мають представників в керівному складі 7 з 8 комісій. Крім того, вони мають більшість лише в комісії з питань розвитку бізнесу, виробничої інфраструктури, банківської діяльності та інвестицій, куди входить аж 7 представників цих політичних сил з 9 членів комісії, та посаду заступника голови комісії", — зазначив Бабіля.

"Також можливою причиною такого складу цієї комісії є формування більшості з представників фракцій "Слуг Народу", "ОПЗЖ", "КМКС", “Команди Андрія Балоги” та “За майбутнє” в інших комісіях. Окремо викликає занепокоєння процедура прийняття рішення, яка має ознаки порушення регламенту та не була публічною. Так, проєкт рішення було озвучено з голосу в сесійній залі, та документ не був оприлюднений за 10 днів, як того вимагає Регламент. Я вже не кажу про якесь публічне обговорення. Такий підхід навряд чи сприятиме спокійній політичній ситуації в області і може вилитися в протистояння, в тому числі на рівні органів місцевого самоврядування. Цікавою також буде реакція на ці рішення 4 народних депутатів-мажоритарників від Закарпаття, які ініціювали створення політичної партії “Рідне Закарпаття”, та є досить лояльними до політики Президента. На скільки конфлікт на рівні області перенесеться на парламентський рівень. Також виглядає логічним запитання чи буде комфортно працювати чинному голові ОДА з новою коаліцією і чи вплинуть останні події на кадрові питання в ОДА", — розповів координатор ОПОРИ на Закарпатті.

Читайте також: Депутати Закарпатської облради проголосували за збереження Великоберезнянської школи-інтернату
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди