Якість шкільної освіти після реформи: що зміниться у школах Запоріжжя — пояснює експертка

Якість шкільної освіти після реформи: що зміниться у школах Запоріжжя — пояснює експертка

Марафон
Якість шкільної освіти після реформи: що зміниться у школах Запоріжжя — пояснює експертка

У результаті освітньої реформи планують поліпшити стандарти освіти, покращити матеріально-технічну базу шкіл, залучити найкращих педагогічних та наукових працівників, запровадити справедливу та прозору систему фінансування у галузі освіти та науки.

Про це розповіла начальниця Управління державної служби якості освіти у Запорізькій області Тетяна Озерова в етері програми "На часі" на "Українському радіо Запоріжжя".

У ЧОМУ СУТЬ ОСВІТНЬОЇ РЕФОРМИ?

У 2017 році розпочалося реформування шкільної освіти в Україні. Процес здійснюватиметься за чотирма напрямками: реформування середньої освіти, професійно-технічної, вищої та створення нової системи управління та фінансування науки.

16 січня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон "Про повну, загальну, середню освіту", котрим передбачено, що з 2027 року шкільна освіта поділятиметься на 3 рівні: початкову (1-4 класи), базову (5-9 класи) та старшу профільну школу (10-12 класи). Шкільна реформа має гарантувати учням рівний доступ до освіти, новітній підхід до викладання, сприяння розвитку креативного мислення.

Тетяна Озерова зазначає, що у суспільства сьогодні є запит на покращення якості освіти і якості освітньої діяльності в закладах освіти:

"Сьогодні батьки прискіпливо дивляться на заклад освіти, на комфортність, на безпечність умов, на зручність, на доступність організації освітнього процесу в школах. Вся освітня реформа пронизана формуванням культури якості освіти".

На думку експертки, якість системи української освіти залежить від спроможності школи забезпечити молодь тими навичками та компетенціями, які необхідні для успішного життя і особистісного розвитку людини. І тому вимоги до зміни підходів до якості організації освітнього процесу зазначені в законах "Про повну загальну середню освіту" та "Про освіту".

ПРО ПЕРШІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕФОРМИ

Пілотні класи Нової української школи, що працювали паралельно із традиційною початковою школою, цього року випустили третьокласників. Тетяна Озерова, експертка з якості освіти у Запорізькій області, зазначає: моніторинги показали, що результати навчальних досягнень учнів 3-х класів, які закінчили НУШ, значно кращі, за інших учнів.

"Моніторинг показує, що діти НУШ це інші діти. Діти, які не бояться йти в школу. Ці діти мають такі навички, яких ми не побачимо у випускників 4-их класів", - зазначає начальниця управління державної служби якості освіти у Запорізькі  області Тетяна Озерова.

Фахівчиня підкреслює: вивчення навчальних результатів НУШ проводять за іншими критеріями, досліджуєчи не лише конкретний знанневий показник (наприклад, скільки діти читають і чи чи добре розвинулися математично), а й м’які навички компетентності, які засвоїли діти: володіння державною мовою та іноземними мовами, вміння працювати в групах, здатність висловлювати свою позицію та креативно мислити.

Читайте також: У 6-й гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти

ЧИ МОЖУТЬ НЕГАТИВНО ВПЛИНУТИ НА ЯКІСТЬ ОСВІТИ ВЛАСНІ ОСВІТНІ ПРОГРАМИ?

Основні новації для вчителів під час реформи – це педагогічна автономія, зокрема створення програм, розробка власної системи оцінювання та заохочення учнів.

На запитання чи можуть ці новації негативно вплинути на якість освіти, Тетяна Озерова відповідає заперечно. Каже: освітня програма може бути розроблена в закладі освіти на підставі типових освітніх програм, затверджених Міністерством освіти та науки. А може бути розроблена авторськими колективами, але це не може бути програмою одного вчителя. Це повинна бути освітня програма школи. І якщо вона розроблена на нетипових освітніх програмах, то повинна бути схвалена і затверджена Державною службою якості освіти на відповідність державному стандарту.

"Кожна освітня програма показує обов’язково результат навчання. Шляхи можуть бути різні, але результат один – відповідність державному стандарту. Як би школа не розбирала автономно по шматочкам освітню програму, вона все рівно відштовхуватиметься від державного стандарту: тих вмінь, навичок, компетентностей, які повинні здобути учні наприкінці кожного року навчання", — пояснює Тетяна Озерова.

Читайте також: Результати ЗНО на Запоріжжі. П'ята частина з 15 тисяч бланків з української мови виявились порожніми

ЯК ЗДІЙСНЮВАТИМУТЬСЯ ПЕРЕВІРКИ ШКІЛ?

Тетяна Озерова наголошує: аби оцінити управлінські освітні процеси в закладах освіти законодавчо затверджений інституційний аудит, що проводиться планово і в позаплановому порядку. Такі перевірки покликані допомогти розібратися, чи правильно крокую школа і яким чином у конкретному закладі можна покращити якість освіти. Позапланові перевірки, додає експертка, можуть бути здійснені також і за скаргами батьків учнів.

"Це не тільки оцінювання освітніх і управлінських процесів в закладі освіти. Це ще й державний нагляд і контроль, тобто перевірка відповідності державному законодавству в управлінні закладу освіти", — каже фахівчиня.

Читайте також: Як батьки запорізьких школярів реагували на реформування середньої освіти протягом останніх пів року

ЯК ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ЗАРАХУВАННЯ УЧНІВ ДО 10 КЛАСУ?

Тетяна Озерова каже, існує єдиний порядок зарахування до 10 класу. Немає ніякого відбору, хоча він може бути порядком, розробленим в ліцеї. У тому випадку, якщо це профільна освіта. Для того, щоб визначити індивідуальну траєкторію розвитку учня.

Як освітня реформа змінить навчання у школах Запоріжжя — пояснює експерткаСуспільне Запоріжжя

Також експертка зазначила, що відбудеться механічне додавання кількості класів в тих школах, де залишають старшу профільну школу. Тобто відбору як такого не буде. Єдине що, внутрішня диференціація може бути для того, аби визначити нахили дитини.

Нагадаємо, в результаті реформи освіти систему закладів загальної середньої освіти Запоріжжя представлять 121 заклад загальної середньої освіти комунальної форми власності, з них - 10 початкових шкіл, 85 гімназій, 26 ліцеїв.

Як освітня реформа змінить навчання у школах Запоріжжя — пояснює експерткаСуспільне Запоріжжя

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди