Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Фото: Winterthur-event

Спалах COVID-19 на початку 2020 року, що перетворився на масштабну пандемію, та подальші карантинні обмеження суттєво вдарили майже по всіх сферах бізнесу як в Україні, так і у світі. За даними Світового банку, глобальна економіка впала торік на 4,3%, пандемія призвела до маси жертв і хворих, а мільйони людей увергнула у бідність.

ВВП України у 2020 році скоротився на 4%, повідомив Держстат, найбільше постраждали сфери тимчасового розміщення, харчування, транспорту. Водночас зросла роздрібна торгівля та будівництво. При оптимістичному сценарії аналітиків, що передбачає прискорення темпів вакцинації та приборкання коронавірусу, зростання реального ВВП України у 2021 році прогнозують на рівні 4,1%.

Суспільне розбиралося, як виживає бізнес на карантині, чи варто зараз починати власну справу та як саме це зробити.

Що відбувається з бізнесом в Україні

Від березня минулого року українська влада неодноразово змінювала жорсткість карантинних обмежень, намагаючись відшукати баланс між ефективним впливом на рівень захворюваності на COVID-19 та їхніми наслідками для бізнесу. Відтак підприємці мали постійно шукати нові стратегії поведінки. Деякі скоротили штат працівників або відправили їх у відпустку, інші перейшли до роботи онлайн. Подекуди бізнесмени організовували акції протесту з вимогами скасувати обмеження та дозволити їм працювати "на повну".

Зрештою, пристосуватись до нових реалій змогли далеко на всі. Результати дослідження, проведеного ще у перший місяць карантину, свідчать про те, що на період карантинних обмежень свою роботу призупинили 29% українських компаній, а 6% – повністю закрили свій бізнес, повідомляє Opendatabot. Власники бізнесу, які вирішили продовжити діяльність, повідомляли про значне падіння прибутків – до 90%.

Чи не найбільше від локдауну постраждав ресторанний бізнес. За даними аналітичного центру "Ресторани України", протягом "карантинного" 2020-го кількість ресторанів та кафе в України зменшилась майже на 4 тисячі закладів.

"На початок 2021 року працювало 14,7 тисячі ресторанів, кафе та барів, у порівнянні з початком 2020 року, коли в Україні працювало 18,6 тисячі закладів. Відповідно об'єм ресторанного ринку скоротився за 2020 рік майже на 30% і склав за 2020 рік 14,1 мільярда гривень. За 2020 рік ресторанний ринок втратив майже 6 мільярдів гривень", – зазначають автори дослідження.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Чи не найбільше від карантинних обмежень постраждала сфера громадського харчування. Unsplash

Однак це не зупинило багатьох бізнесменів, які ризикнули розпочати власну справу саме у буремний 2020-й. Як повідомляє Opendatabot, у 2020 році під час весняного карантину щотижня реєструвалося вдвічі менше нових підприємців, аніж зазвичай, проте вже з початку червня їх кількість вирівнялася.

"Протягом першої половини 2020 року кількість реєстрацій нових підприємств зменшилася майже удвічі, проте з липня місяця показники вирівнялися", – йдеться у дописі.

За даними моніторингового сервісу YouControl, протягом минулого року в Україні відкрилося майже 54 тисячі нових юридичних осіб, це на 20% менше, ніж у 2019-му, коли розпочало роботу понад 67,5 тисяч компаній. При цьому у 2020 році закрилося лише трохи більше ніж 10 тисяч юросіб, що на третину менше, ніж у 2019.

Читайте також: "Карантинні" 8 тисяч отримали всі підприємці, які подали заявки через "Дію"

Що стосується фізичних осіб-підприємців, то тут спостерігається дещо інша картина. Протягом 2020 року в Україні зареєструвались понад 247,5 тисячі ФОПів. У порівнянні з 2019 роком різниця складає менш як 5%, коли власний бізнес розпочали майже 261,7 тисячі підприємців.

Водночас Національний банк повідомив, що у травні 2021 року український бізнес поліпшив оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив, про що свідчить динаміка індексу очікувань ділової активності (ІОДА). У травні 2021 року він становив 50.5 пунктів проти 46.9 у квітні та вдруге з початку року перевищив рівноважне значення, що складає 50 пунктів.

"Підприємства більшості секторів, залучених до щомісячного опитування, оптимістично оцінили результати своєї діяльності: секторальні індекси підприємств промисловості та сфери послуг перевищили нейтральний рівень", – зазначає регулятор.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Подекуди кур’єри, що працюють у службах доставки, реєструються як фізичні особи-підприємці. techcrunch.com

При цьому найбільше покращення настроїв спостерігалось саме у сфері послуг (50.7 у травні проти 48.8 у квітні). У торгівлі індекс зріс із 48.9 у квітні до 49.9 у травні, а у промисловості протягом місяця відбулось зростання із 49.8 до 50.8. Попри це настрої власників будівельних підприємств дещо погіршились – із 51.5 у квітні до 49.4 у травні. Такі дані свідчать про те, що український бізнес дивиться у майбутнє, щонайменше, з обережним оптимізмом.

З чого почати

Звісно, перш ніж відкривати власну справу, слід винайти вдалу та актуальну бізнес-ідею. Також перед стартом варто дати відповіді на низку питань – зокрема, чи матиме бізнес потенціал для адаптації у випадку зміни ринкових умов. Після цього потрібно проробити зважений фінансовий план. Насамкінець, перш ніж розпочати власну справу, необхідно мати стартовий капітал.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Майбутньому бізнесмену треба вибрати ідею для власної справи. Ілюстративне фото, Unsplash

Далі слід визначитися з організаційно-правовою формою ведення діяльності. В Україні найпоширенішими з них є фізична особа-підприємець (ФОП) та юридична особа, яка у більшості випадків відкривається у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Для того, щоб зробити вибір між ними, слід визначитись із кількома базовими питаннями:

  • Які види діяльності передбачатиме бізнес?
  • Хто буде основними контрагентами – фізичні чи юридичні особи?
  • Чи передбачається діяльність за межами України?
  • Який запланований максимальний прибуток?
  • Чи є партнери, участь яких у бізнесі слід юридично закріпити?

Товариство з обмеженою відповідальністю – це юридична особа, засновниками якої є одна або кілька осіб. ТОВ повинне мати капітал, розділений на частки, розмір яких встановлюється статутом. Зазвичай товариство з обмеженою відповідальністю реєструють за наявності бізнес-партнерів, а також у випадку, якщо бізнес планується вести з великими компаніями. Також є окремі види діяльності, якими можуть займатися винятково юридичні особи – зокрема, до них належать фінанси та страхування.

Однак зазвичай більшість бізнесменів-початківців реєструються саме як фізичні особи-підприємці. Відкривати ФОП варто, якщо запланованою діяльністю є переважно сфера послуг, а річний прибуток не перевищуватиме семи мільйонів гривень.

Як відкрити ФОП

Перш ніж подавати заяву на реєстрацію в ролі фізичної особи-підприємця, варто обрати відповідну категорію у так званому класифікаторі видів економічної діяльності (КВЕД).

Також необхідно визначитись із групою підприємництва – в Україні наявні три різні види ФОП, які мають низку суттєвих відмінностей між собою. Зокрема, 1 група не має права наймати співробітників та співпрацювати з юридичними особами. Ліміт прибутку, який може отримувати фізична особа-підприємець, не може перевищувати мільйона гривень на рік.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
У 2020 та 2021 роках українські підприємці неодноразово влаштовували акції протесту через карантинні обмеження. Суспільне Харків

2 група ФОП може наймати не більш як 10 співробітників. Також підприємці 2 групи мають право працювати як із фізичними, так і з юридичними особами на єдиному податку. Максимальний річний прибуток для цієї групи сягає вже п’яти мільйонів гривень.

Підприємці 3 групи можуть наймати необмежену кількість співробітників та вільно співпрацювати як із фізичними, так і з юридичними особами, в тому числі з-за кордону. Ліміт річного прибутку для цієї групи становить сім мільйонів гривень.

Читайте також: "Ми не живемо, а виживаємо". Як COVID-19 вплинув на бізнес та які галузі найшвидше виходять із кризи

Наступним кроком є отримання цифрового підпису – ЕЦП. Його можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК) при фіскальній службі або в іншій уповноваженій організації – однак в цьому випадку послуга буде платною. При отриманні підпису знадобляться наступні документи: заповнена та підписана Реєстраційна картка встановленого зразка із згодою на обробку персональних даних підписувача у двох примірниках, копія паспорта або ID-картки та довідки про реєстрацію місця проживання, копія картки платника податків.

Як зареєструватись

Зареєструватись як фізична особа-підприємець у 2021 році можна кількома різними шляхами. Найпростіший та найдоступніший серед них, особливо під час карантину – через особистий кабінет онлайн-порталу "Дія", де необхідно заповнити онлайн-форму на отримання послуги.

Також існує альтернативний спосіб онлайн-реєстрації ФОП – через портал державних послуг iGov. На ньому необхідно вибрати пункт меню "Послуги бізнесу" та підрозділ "Реєстраційні дані", а в ньому – пункт "Державна реєстрація фізичної особи-підприємця". У випадку оформлення послуги через портал необхідно буде внести свої контактні дані та місце реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності; обрати відповідну групу ФОП, завантажити відскановану копію відповідної заяви, після чого обрати КВЕД і натиснути “Замовити послугу”.

Для тих, хто з певних надає перевагу оформленню документів офлайн, існують способи відкрити ФОП особисто. Для цього слід звернутися до держреєстратора за місцем проживання та надати оригінали і копії паспорта та ідентифікаційного коду, надати копії цих документів, заповнити реєстраційну картку (форма 10), а після внесення даних до держреєстру – вирушити до підрозділу податкової інспекції та надати копію паспорта та ідентифікаційного коду, заяву щодо застосування єдиного податку, отриману раніше виписку з єдиного державного реєстру, книгу обліку доходів, а також заяву на ім’я начальника податкової інспекції.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Нині можливо зареєструватись як підприємець та отримати інші бізнес-послуги за допомогою смартфону. Суспільне Закарпаття

Особливістю ведення бізнесу у формі фізичної особи-підприємця є те, що ФОП особисто та від власного імені укладає договори, наймає співробітників, виплачує їм зарплату та сплачує податки. При цьому він несе відповідальність за свої дії особистим майном.

У разі, якщо підприємець планує працювати на загальній системі оподаткування, держреєстратору слід подати лише заяву про реєстрацію ФОП. Ті, хто бажають працювати на єдиному податку, мають додати також заяву щодо оподаткування за спрощеною системою. Із особливостями оподаткування ФОП можна ознайомитись на сайті Державної фіскальної служби, а щодо оподаткування ФОП за спрощеною системою – на держпорталі безоплатної правової допомоги.

Як зареєструвати юридичну особу

Шлях відкриття юридичної особи відрізняється від реєстрації ФОП та є дещо довшим.

У випадку реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю спочатку слід обрати назву майбутнього підприємства. Також, як і у випадку відкриття ФОП, потрібно визначитись із відповідними кодами у класифікаторі видів економічної діяльності.

Однією з відмінностей є те, що при відкритті ТОВ необхідно створити установчий документ і призначити орган управління товариством. Також потрібно визначити розмір статутного капіталу товариства та частки його учасників й обрати систему оподаткування. Окрім того, ТОВ обов’язково повинно мати юридичну адресу.

Юридичній особі також необхідний цифровий підпис. При цьому юридичні особи можуть отримати ключ електронного цифрового підпису тільки в АЦСК у межах області, де зареєстрована юрособа.

Для реєстрації ТОВ його засновник чи уповноважена ним особа мають подати до Реєстраційної служби пакет документів, що включає паспорт, статут ТОВ із підписами засновників у двох екземплярах, протокол установчих зборів із підписами його учасників та реєстраційну заяву.

Реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю здійснюється протягом трьох днів, після чого директор чи засновник ТОВ отримує від реєстратора виписку з Єдиного реєстру.

Читайте також: Шість найзатребуваніших професій після пандемії

При цьому у грудні 2020 року Міністерство юстиції повідомило, що зареєструвати ТОВ відтепер можливо й не виходячи з дому. Для цього Мін’юст радить користуватися онлайн-порталом "Дія".

8 тисяч на виживання

6 квітня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав закон про надання допомоги від держави у розмірі 8 тисяч гривень ФОПам та найманим працівникам, які постраждали від посиленого карантину. Як розповів Суспільному Дмитро, власник кав’ярні у Дніпрі, цих грошей йому не вистачило навіть на сплату оренди і податків.

"Після Нового року під час чергового карантину я отримав вісім тисяч гривень. Загалом, вони пішли на ті ж податки. Ці 8 тисяч гривень – це мій ЄСВ за останні три місяці", – зазначив він.

Дмитро зауважив, що загалом початок карантину став достатньо відчутним для його бізнесу.

"Коли запровадили жорсткий карантин, продажі впали майже до нуля. Зарплату, оренду я сплачував "у мінус". Каса – 300 гривень, з яких я плачу 600 гривень зарплати та 800 гривень оренди", – розповів підприємець.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
За словами Дмитра, співробітники поліції відкрито вимагали у нього гроші.

Згодом бізнес Дмитра привернув увагу правоохоронців.

"Карантин періодично то послаблявся, то посилювався. Коли запровадили "карантин вихідного дня", я думав, що все йде на спад, але почали ходити голодні поліцейські. Вони заходили до нас втрьох і говорили: "Ага, ви працюєте без маски", хоча робочий день вже закінчився і я збирався зачинятись. І "стригли" з мене пару разів по тисячі гривень", – розповів він.

За його словами, побори припинилися лише після того, як один з правоохоронців дізнався, що Дмитро – однокласник його брата.

"Після цього він, мабуть, посоромився до мене заходити. Інші теж. А так вони приходили і давали зрозуміти, що знайдуть, до чого докопатися. Й настільки нахабно, що гроші я скидав на банківську картку з прізвищем поліцейського, який до мене приходив", – розповів підприємець.

Як зазначив Дмитро, поки що йому важко оцінити, наскільки пожвавився сектор громадського харчування за останній час.

"В мене є сезонність – загалом влітку спостерігається спад. Тому я не можу це пов’язувати. Що стосується карантину – коли скасували жорсткі обмеження, я думав, що люди будуть розкачуватись. Але, якщо чесно, наступного дня після пом’якшення карантину, я повернувся на докарантинні показники – наче рубильник вимкнули", – розповів він.

Власник бізнесу з продажу аксесуарами для смартфонів Костянтин Ходос розповів, що через карантин був змушений скоротити свій бізнес та сфокусуватися на онлайн-торгівлі.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Підприємець Костянтин Ходос переконаний, що його бізнес переживе пандемію. instagram.com/khodoskostya

"Наслідки пандемії були прості – ми зачиняли магазин на час жорсткого локдауну, на місяць-півтора, зачинили офіс у Дніпрі, перейшли більше до торгівлі онлайн, відкрили офіс у Києві, максимально скоротили штат співробітників. І зараз особливих покращень немає. Зрозуміло, що ми працюємо, але фактично все не дуже добре", – зазначив він.

Після завершення жорсткого карантину бізнес Костянтина дещо пожвавився, але повернутись до докарантинних показників йому поки що не вдалося. Попри це Костянтин дивиться у майбутнє з оптимізмом.

"Звісно, нам вдасться це пережити. Зараз ми йдемо більше в бік онлайн-торгівлі, змінюємось, пристосовуємось. Але для того, щоб вести нормальну діяльність, хотілося б, щоб економічна ситуація у країні стала краще, тому що від купівельної спроможності напряму залежать й успіхи нашої компанії. А купівельна спроможність перебуває на дні", – зазначив Костянтин.

Фітнес-тренерка Олександра Берсеньова розпочала бізнес фактично у розпал карантину. Дівчина, яка працює спільно зі своєю бізнес-партнеркою Ольгою Каретниковою-Котягіною, викладає фітнес онлайн.

"Ми супроводжуємо людей щодо харчування, щодо тренувань, запускаємо також групові курси, організовуємо фітнес-тури. Ми початково планували працювати онлайн, тому що хочеться працювати з якоїсь точки світу і не залежати від місця. А потім виявилось, що це – суперактуально, і багато хто йде в цей формат", – зазначила вона.

Олександра розповіла, що її бізнес переважно працює на платформах Instagram та Facebook. При цьому у неї є клієнти не лише в Україні, але й в США, Польщі та Ізраїлі.

Бізнес під час пандемії: з чого почати та як вижити
Олександра Берсеньова (праворуч) та Ольга Каретнікова-Котягіна почали викладати онлайн-уроки фітнесу у розпал пандемії. Facebook / Олександра Берсеньова

Попри те, що онлайн-викладання виявилось вкрай актуальним на тлі пандемії, Олександра відчула деякі складнощі у роботі.

"Складнощі в тому, що ми не можемо проводити платежі з-за кордону, тому що це PayPal, в Україну складно перевести", – зазначила тренерка.

На думку дівчини, нині найважливішим аспектом ведення бізнесу є рекламна стратегія.

"Слід продумати рекламу. Це – те, в що треба вкладатися від початку. Звісно, потрібно, щоб був якісний продукт. Але треба й налаштовувати рекламу, обирати якісних, хороших таргетологів, якщо це все робиться через блогерів, тому що зараз це дуже популярно – в будь-який сфері. Слід розуміти, що "сарафанне радіо" закінчується на кількох твоїх друзях, і на цьому не виїдеш. І те, що зараз всі платформи – Facebook, Istagram — заточені лише під рекламу. Якщо раніше було простіше – можна було працювати через хештеги, якісь охоплення, то зараз все дуже сильно заточено під рекламу, і без реклами, без грошей, без грамотного таргетолога дуже важко виживати. Тебе ніхто не бачить. На жаль, алгоритми так працюють", – підсумувала вона.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди