Чому Рівне щоразу підтоплює у зливу та як це змінити. Думки науковця та влади

Чому Рівне щоразу підтоплює у зливу та як це змінити. Думки науковця та влади

Ексклюзивно
Чому Рівне щоразу підтоплює у зливу та як це змінити. Думки науковця та влади rakurs

Система зливової каналізації у Рівному не розвивається так стрімко, як міська забудова. Відтак, це стає причиною постійних підтоплень деяких частин міста під час сильних злив. Про це Суспільному розповів доктор технічних наук Олександр Ткачук.

Експерт пояснив, як місто може змінити цю ситуацію та зазначив, що у цьому процесі Рівне відстає у розвитку щонайменше на сто років.

Куди дівається дощ у Рівному

У Рівному є майже 30 кілометрів так званих дощових мереж – саме ними відводиться вода з вулиці під час та після злив. При цьому протяжність цих мереж не змінювалась, каже доктор технічних наук, завідувач кафедри міського будівництва та господарства НУВГП Олександр Ткачук. Це підтверджують і в УЖКГ.

"На жаль, на багатьох ділянках доріг їх немає. У нас в загальному близько 30 кілометрів дощових мереж і є ще загальносплавна, де всі види стічних вод – побутові, фекальні, дощові і виробничі збираються одною системою трубопроводів, колекторів і відводяться за межі забудованої території. Збір води і її акумулювання на окремих ділянках – це проблема, проблема не тільки Рівного, а й багатьох населених пунктів України", – каже Олександр Ткачук.

Науковець пояснює: система зливової каналізації не розвивається такими темпами, як розвивається міська забудова. А кожен новий зведений будинок, дорога та територія – це зменшення території, яка раніше вбирала в себе воду.

"Як такої катастрофи я особисто не бачу, тому що це тимчасове явище – на пів години – годину затоплює окремі ділянки і потім ця вода фільтрується або в ґрунт, або відводиться комунікаціями. Є підтоплення – це матеріальні збитки, їх допускати не можна. Але це одиничні випадки. А такого, щоб знесло моста, розмило дорогу, обвалився будинок – я в Рівному такого не пам’ятаю. Тобто проблем достатньо, але як такої катастрофи немає", – вважає науковець.

Як би мало змінюватись місто

Олександр Ткачук вважає, що коли у Рівному йде нове будівництво – має будуватись і система відводу дощових вод.

"Це не просто питання – відвести ці стічні води. Їх перед скидом у водойми потрібно ще очистити. А з очисткою у нас дуже великі проблеми і в Рівному, і в інших населених пунктах. В основному в нас одна артерія – річка Устя. В нас є колектори, насосній станції, які перекачують дощові води. Потім ці дощові води уже самопливом далі скидаються у річку Устя, в основному нижче за течією річки Устя", – каже науковець.

Окремо доктор технічних наук зупинився на новому мікрорайоні "На Щасливому".

"Каналізація є як така, звичайно, побутові стічні води є, але окремо роздільної дощової – там нема. Є якісь басейни, які мають скидати, але, на мій погляд, їх явно там недостатньо, щоб вода фільтрувалась. А питання: якщо вода знаходиться в цьому інфільтраційному басейні – куди їй потім діватись. Це хороший метод затримувати, але має бути система дренажних труб, а їх там, наскільки я знаю, не передбачено. Ми колись давали свої пропозиції, можливо, враховано, але я не знаю, що саме врахували", – сказав Олександр Ткачук.

За його словами, в центральній частині Рівного є загальносплавна каналізація, у яку потрапляють всі види стічних вод: побутові, виробничі, дощові.

"І всі ці забруднення, і фекалії в тому числі скидаються в річку Устя. Це неправильно, це підхід 19 століття, а ми живемо в 21-му. Як мінімум на 100 років ми відстаємо. Так, в 19-му столітті це був вихід", – вважає науковець.

Що думають в УЖКГ

В управлінні ЖКГ Рівного зазначають: наразі місце ШЕУ, яке утримує зливову каналізацію, намагається її вчасно чистити. І визнають: існуючої системи очевидно недостатньо.

"Прочищаються ці труби і готується до літа. Але ж ми повинні врахувати те, що з кожним роком збільшується забудова міста, збільшується площа твердого покриття та відповідно збільшується об'єм води, а труби й діаметр залишаються ті ж самі. Ми розуміємо, що однозначно місто своїм бюджетом не потягне вирішити такі питання, а якщо вирішувати, то потрібні десятиріччя", – каже заступник начальника управління Володимир Лапюк.

За словами посадовця, допомогти Рівному могли б організацій, які фінансують вирішення подібних проблем. Таку роботу, додав, місто веде. Водночас найближчим часом місто під час ремонту вулиць і саме займатиметься розбудовою мережі.

"На цей рік запланували вулицю Студентську облаштувати зливною каналізацією, вулицю Медичну – заплановано виділити кошти на облаштування зливової каналізації. Але це точкове таке вирішення питання, яке з Медичної вулиці воду забере, але далі куди воно поведе... Під'єднаємо системи, а труби то лежать старі, діаметр не міняється", – коментує Володимир Лапюк.

Як це бачили мери: колишній і теперішній

Під час виборів мера Рівного восени 2020-го року Володимир Хомко, який керував містом з 2008-го, зачепив тему підтоплень.

"Це є момент, коли можна вщипнути мерів всіх міст. Зливи, ви бачите, всі міста однакові, бо всюди така сама ситуація зі зливовою каналізацією. І я вас запевняю: всі, хто казав, що зроблять – не зроблять цього. Найближчих десять років цього не виправиться. Але буде можливість покритикувати мера. В кожному місті", – казав Хомко.

Новий міський голова Олександр Третяк у коментарі Суспільному зазначив, що для початку потрібно серйозно прочистити існуючу мережу зливової каналізації.

"Тут потрібно буде застосовувати і серйозну техніку потужну, і науковий потенціал. Ми вже в процесі. Це написання цілого проєкту на отримання коштів від європейських фінансових інвестиційних агенцій, які допомогли б нам фактично зняти питання з порядку денного. Тому що лишень за кошти міста, на жаль, ми не зможемо вирішити цю проблему", – сказав міський голова.

Якщо не нові труби, то що?

За словами доктора технічних наук Олександра Ткачука, альтернативою можуть стати затримання дощових вод у спеціальних резервуарах, інфільтраційних басейнах чи майданчиках і це буде значно дешевше, ніж прокладати нову мережу. Водночас він додає: при великих зливах глобально проблему підтоплень це навряд вирішить.

Чому Рівне щоразу підтоплює у зливу та як це змінити. Думки науковця та владиархів, Суспільне Рівне

"За останні кілька років у нас захищено дві кандидатські дисертації на цю тему. Пропонуємо затримувати воду у місцях і випадіння за допомогою інфільтраційних майданчиків, інфільтраційних басейнів. Це підземні сховища із пористим матеріалом різним, може бути щебінь, бутовий камінь, можуть бути пластмасові такі шторм-блоки, зараз досить багато такого, особливо в Одесі. Там вода накопичується під час дощу, а потім поступово відводиться", – каже науковець.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди