Заборона пластикових пакетів: що зміниться для виробників та покупців

Заборона пластикових пакетів: що зміниться для виробників та покупців

Заборона пластикових пакетів: що зміниться для виробників та покупців
ФОТО: Google.com

Президент України Володимир Зеленський 7 червня підписав закон про обмеження обігу пластикових пакетів на території країни. Пластикові пакети заборонять з березня 2022 року. За їх розповсюдження підприємці у сфері роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг платитимуть штраф від 8,5 до 34 тисяч гривень.

Більш детально розповіли про це в програмі «Сьогодні.Головне» на Суспільному адвокат Володимир Лопатко та директорка фірми, що виробляє пакети «Чернігів Пекедж» Олена Калініченко.

За словами Володимира Лопатки, відповідно до норм закону існують заборони на три види пакетів: надтонкі, тонкі, оксорозкладні (пластикові).

Надтонкі використовуються для фасування круп, овочів, фруктів, м’яса в магазинах та на ринках. Тонкі - ті, які можна купити на касах в супермаркетах.

«Небезпека таких пакетів полягає, що вони дуже довго розкладаються в навколишньому середовищі. Поліетиленові пакети розкладаються до 300 років», – сказала директорка «Чернігів Пекедж» Олена Калініченко.

Замість звичайних пластикових пакетів можна використовувати біорозкладні пластикові пакети. Це такі пластикові пакети, що за участю мікроорганізмів розкладаються на елементи природного походження. Такі пакети повинні відповідати національним стандартам щодо утилізації.

За словами Олени Калініченко, на їх підприємстві виготовляють щільний пакет, який буде дозволений законом. Також пакети, які більше ніж на 50% складаються з переробленого пластику і пакети на основі органічної сировини (наприклад з кукурудзяного крохмалу).

«В склад біорозкладних пакетів входить молочна кислота з кукурудзяного крахмалу та мономери, які при компостуванні розкладаються на гумус, воду та вуглекислий газ», – каже Олена Калініченко.

На її думку, такої сировини усім не вистачить.

Що таке компостування?

Компост – це органічні добрива, що утворилися внаслідок розкладання органічних речовин мікроорганізмами.

Для утилізації біорозкладних пластикових пакетів необхідно забезпечити такі умови:

  1. Промислові установки з компостування;
  2. Домашнє компостування.

У разі відсутності таких умов «біорозкладні» пластикові пакети нічим не відрізняються від пластикових.

«Пакети потрібно правильно сортувати і утилізувати. Їх потрібно закопувати. Тоді вони будуть розкладатися до 6 місяців», – розповіла Олена Калініченко.

Щоб розрізнити пластиковий пакет від біорозкладного – треба звертати увагу на маркування.

Ціна пластикового та біокомпосного пакета

«На сьогодні біокомпостний пакет дорожче в 2,5-3 рази», – каже Олена Калініченко.

Відповідальність за порушення закону

На порушників чекають штрафи. Якщо заклади торгівлі, харчування та послуг упіймали на платному чи безоплатному розповсюдженні пластикових пакетів, їм доведеться заплатити від 8,5 тис. до 17 тис. гривень. За повторне порушення протягом трьох місяців – від 17 тис. до 34 тис. гривень.

Якщо ж на безплатному розповсюдженні пластикових пакетів упіймають інший суб'єкт господарювання, штраф буде від 1,7 тис. до 3,4 тис. гривень.

Читайте також:

Як чернігівці відмовляються від пластикових пакетів: з 2022 року їх заборонять в Україні

Вибір редакції

На початок