Ліс не смітник: як в ОТГ на Черкащині сортують сміття

Ліс не смітник: як в ОТГ на Черкащині сортують сміття

Ліс не смітник: як в ОТГ на Черкащині сортують сміття Суспільне Черкаси - Анна Корнієнко

У Руськополянській громаді на Черкащині вже чотири роки сортують сміття. Про екологічний досвід Суспільному розповів голова ОТГ Олег Гриценко.

За словами Олега Гриценка, раніше вивіз сміття був практично не налагоджений і відходи місцеві жителі нелегально вивозили до лісу:

"Іншого виходу населення не мало – ми з усіх сторін оточені лісом. Кількість пластикових відходів збільшувалася і нам доводилося постійно прибирати несанкціоновані сміттєзвалища. Тому і виникла така ініціатива – збирати окремо скло і пластик. Тоді ми вирішили, що навіть якщо це платно, то це все одно буде дешевше, ніж постійні прибирання. Переробка сміття – це теж послуга, за яку потрібно платити так само, як і за продукт, який ми купуємо в тій тарі. Справа навіть не в оплаті, а у вихованні самих себе, тому що все повинне бути впорядковане".

Врятуватись від сміттєзвалища: як в ОТГ на Черкащині сортують сміттяСуспільне Черкаси - Анна Корнієнко

Створювати і налагоджувати систему роздільного збирання сміття допомагали підприємці та небайдужі. Один з підприємців громади опікувався збиранням і вивезенням пластику. Інший підприємець зварив 30 контейнерів, ще 10 зробили комунальники.

Врятуватись від сміттєзвалища: як в ОТГ на Черкащині сортують сміттяСуспільне Черкаси - Анна Корнієнко

Щотижня контейнери вивільняють від зібраного сміття. Пластик передають в організацію, яка займається переробкою сміття:

"Раніше вони нам навіть платили за зібраний пластик. За рахунок цих коштів ми змогли навіть замінити залізні каналізаційні люки на пластикові. Нині ж доставка пластику чи не дорожча за його собівартість, тому вони зараз забирають його безоплатно. Але це не проблема, оскільки головна наша мета – звільнити місцевість від сміття і налагодити стабільне сортування відходів. Ми навіть готові доплачувати, аби непотребу не було в лісі".

Скло також щотижня збирають трактором і відвозять на переробку до Черкас. Цим, за словами голови, займаються комунальники.

"Зараз у нас в лісі куди чистіше, бо сміття – у контейнерах. У центрі села вони наповнюються за тиждень, в інших локаціях – трохи повільніше. Потрібно, щоб люди бачили, що відсортоване сміття забирають, щоб вони бачили, як їхні друзі і знайомі свідомо викидають сміття у відповідні бачки. Тоді це буде працювати", повідомив пан Олег.

Врятуватись від сміттєзвалища: як в ОТГ на Черкащині сортують сміттяСуспільне Черкаси - Анна Корнієнко

У селі також збирають для подальшої переробки батарейки та люмінісцентні лампи. У кожному магазині стоїть відерце, куди можна викинути використані акумулятори, а лампи люди приносять у спеціальний контейнер на території комунального підприємства.

"Ми хочемо, аби якомога менше лишалося сміття, яке не підлягає переробці чи утилізації", – зазначив Олег Гриценко.

Врятуватись від сміттєзвалища: як в ОТГ на Черкащині сортують сміттяСуспільне Черкаси - Анна Корнієнко

За прикладом Руської Поляни сусідні села – Дубіївка та Геронимівка – теж розпочали сортувати сміття. Нині у трьох селах, які входять до складу громади, встановлені контейнери для сортування.

"Якщо чесно, я думав, що в цих ящиках лежатиме інше сміття і прохання розподіляти відходи за видами ігноруватимуть. Але люди швидко звикли до цього і сприйняли за норму. Раніше сміття люди вивозили в ліс через те, що іншого варіанту його утилізації не було. Та й це завжди неприємно для них в першу чергу – є ризик, що тебе хтось побачить, сфотографує, що спіймають і випишуть штраф", – зазначив Гриценко.

Продавчиня місцевого магазину Валентина Шевченко розповіла, що користується контейнерами для скляної тари:

"Скляні пляшки я, звісно ж, викидаю. А от пластикових пляшок у мене немає – я не п’ю газовані напої".

Жителька Руської Поляни Марина Совенко розповіла, що теж викидає пластикову та скляну тару в контейнери.

"Я вважаю, що це хороша справа – збирати скло і пластик окремо і переробляти. Це добре, що є контейнери – ліпше, щоб це сміття збирали і переробляли, ніж щоб люди вивозили його до лісу".

Врятуватись від сміттєзвалища: як в ОТГ на Черкащині сортують сміттяСуспільне Черкаси - Анна Корнієнко

На роздільному збиранні пластику та скла зупинятися в ОТГ не планують, нині працюють над встановленням контейнерів для сміття у кожному дворі. Заради цього запустили проєкт "Почни з себе", розповів Олег Гриценко:

"У нас недостатньо ресурсів, аби закупити такі бачки для кожного жителя. Тому ми і запустили цей проєкт. В його межах кожен працівник сільської ради, а також комунальники купують для своїх дворів контейнери за власні гроші і укладають договір на збір і вивезення сміття. Таким чином ми хочемо показати односельчанам, що для того, щоб скрізь було чисто, ми починаємо з себе і своїх обійсть".

За словами голови ОТГ, для цього є додаткова мотивація, оскільки сміттєзвалище, куди вивозять сміття з міста та Черкаського району, знаходиться в межах села, у лісовому масиві, і місцеві хвилюються, що небезпечні речовини потрапляють до ґрунтових вод. Враховуючи, що течія місцевої річки йде в напрямку від сміттєзвалища до села, ця забруднена вода може потрапляти до криниць.

Що відомо

  • На полігоні для сміття, який розташований на землях Руськополянської сільської ради побудували споруду із системою відбору біогазу для виробництва електроенергії. У 2019 році добули 1 098 тисяч кубометрів газу та виробили 1 912 тисяч кіловат електроенергії.
  • ·На території області діє 21 полігон для утилізації твердих побутових відходів загальною площею 186,14 гектарів. Із них чотири – переповнені, також є потреба у створенні восьми нових полігонів.
  • На Черкащині організовано 477 місць для видалення відходів та 337 майданчиків для роздільного збирання сміття. В області встановлено 1 022 контейнерів за видами окремих компонентів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди