Кінокласика до 80-річчя Івана Миколайчука на UA: ПЕРШИЙ

Кінокласика до 80-річчя Івана Миколайчука на UA: ПЕРШИЙ

Кінокласика до 80-річчя Івана Миколайчука на UA: ПЕРШИЙ

До 80-річчя з дня народження видатного українського актора, сценариста і режисера Івана Миколайчука суспільний телеканал UA: ПЕРШИЙ покаже кінокласику студії ім. О. Довженка за його участі та про нього. Три тижні поспіль щосуботи — 5, 12 і 19 червня — глядачі зможуть подивитися стрічки «Вавилон ХХ», «Іван Миколайчук. Посвята» і "Білий птах з чорною ознакою".

Фільм "Вавилон ХХ", який є зразком українського поетичного кіно, вийде в ефір 5 червня о 18:00. Іван Миколайчук зіграв у ньому одну з головних ролей, а також є водночас режисером і сценаристом фільму. Завдяки своєму нестандартному режисерському баченню, Миколайчук зумів зняти фільм, який залишився актуальним досі.

Вавилон — невелике село, якого не торкнулися революційні події і все, що з цим пов'язано. Тут зберігся старовинний лад життя допоки один із селян не вирішує все змінити. Художньо довершені кадри фільму й роздуми про життя вдало доповнюються гумористичними замальовками сільського побуту. Сам Іван Миколайчук у власному фільмі зіграв сільського філософа і трунаря Фабіана, котрий намагається збагнути плин історії й місце людини в ньому.

"Cogito ergo sum, — каже філософ Фабіан, — Я мислю, отже, я існую".

За основу сценарію він узяв роман Василя Земляка "Лебедина зграя" про початок колективізації в Україні й перетворив на поетичну притчу. До участі у фільмі Миколайчук запросив зірок українського кіно: Любов Поліщук, Анатолія Хостікоєва, Таїсію Литвиненко, Леся Сердюка та Борислава Брондукова.

1979 року стрічка здобула головний приз фестивалю "Молодість". Цього року фільм відкривав 50-й кінофестиваль "Молодість".

Художньо-документальний відеофільм Анатолія Сирих "Іван Миколайчук. Посвята" про коротке та блискуче життя Івана Миколайчука йтиме 12 червня. У його долі було все, щоб стати міфом не лише національного, але й світового кінематографа — якби жив він не в закритому суспільстві. Дитинство у маленькому гуцульському селі, раннє кохання, рання слава, рання смерть. Та все ж Івану Миколайчуку вдалося стати частиною українського поетичного кіно, яке здійснило в середині 1960-х крутий поворот від офіційної ідеології до народної культурної традиції. Про все це Іван Миколайчук розповідає у фільмі сам — за допомогою ролей, зіграних ним у кіно.

Стрічку Юрія Іллєнка "Білий птах з чорною ознакою" глядачі побачать 19 червня. Драма розповідає про сім’ю Дзвонарів періоду 1937–1947 років. Соціально-економічне становище тогочасної Буковини, а потім і початок війни розводять чотирьох братів по різні боки барикад. Їм не уникнути сутичок: через почуття до однієї дівчини, а також політичні переконання, які вони захищатимуть зі зброєю в руках.

Кінокласика до 80-річчя Івана Миколайчука на UA: ПЕРШИЙ

Білий птах з чорною ознакою

Окрім того, що Іван Миколайчук зіграв одного з братів — Петра Дзвонаря, він також став співсценаристом і композитором фільму. Для відомого актора Богдана Ступки роль Ореста Дзвонаря стала дебютом у кінематографі.

Стрічку відзначили медаллю миру ООН 1971 року й відбірковою премією "Срібні сирени" на Міжнародному кінофестивалі в Сорренто (Італія) 1972 року.

Дивіться визначні фільми за участі зірки української кінокласики Івана Миколайчука до його 80-річчя щосуботи на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ.

Читайте також

Українське поетичне кіно, або Чому "Вавилон XX" Івана Миколайчука став культовим

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше