НАК "Нафтогаз України" допускає підготовку та подачу нових скарг стосовно російського "Газпрому" до європейського антимонопольного органу та міжнародних арбітражів, повідомив топ-менеджер компанії Юрій Вітренко.
Він розповів про нагальні потенційні проблеми у відносинах з Газпромом, які українська сторона зараз вивчає. Зокрема, йдеться про обставини щодо ролі російської компанії в операціях з борговими зобов’язаннями Росукренерго, через які Нафтогаз зазнав значні збитки.
"Наразі ми вивчаємо можливості Нафтогазу для вирішення зазначених проблем, серед яких можна виділити таке: скарга в європейський антимонопольний орган (з перспективою судового процесу в Суді Європейського Союзу) щодо зловживання Газпромом своїм домінуючим становищем; міжнародний арбітраж в м. Цюріх за новим транзитним контрактом; міжнародний арбітраж у Стокгольмі за контрактом між Нафтогазом та Газпромом щодо переуступки боргових зобов’язань Росукренерго", - написав Вітренко у Facebook.
За його словами, краще вирішувати "всі проблемні питання без судових процесів", тому Нафтогаз спочатку планує спробувати обговорити це з Газпромом.
"Якщо ми не знайдемо спільної мови, будемо звертатися до політичного керівництва держави для досягнення домовленостей на міждержавному рівні", - прогнозує Вітренко.
Він також повідомив, що цього тижня Україна завершує підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти РФ щодо активів у Криму (цей арбітражний процес триває кілька років).
Виконавчий директор уточнив, що в арбітражі щодо активів у Криму Україні протистоїть держава Російська Федерація, а не Газпром. "Тому цей арбітраж не підпадає під угоду про врегулювання з Газпромом, яку Нафтогаз уклав у грудні після того, як Газпром виконав рішення Стокгольмського арбітражу сплатити нам компенсацію у розмірі 4,6 мільярдів доларів (плюс 400 млн дол відсотків на дату остаточного розрахунку), і погодився продовжити транзит газу", - пояснив він.
Що відомо
- У грудні 2019 року Україна отримала майже $3 мільярди від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу
- Нафтогаз України, Оператор ГТС України та російський Газпром підписали пакет угод для забезпечення транзиту російського газу на найближчі п'ять років.
- Відповідно до угоди, Росія повернула Україні близько 3 мільярдів доларів за рішенням арбітражу у Стокгольмі. Водночас Київ відмовляється від майбутніх позовів до російської компанії.
- Голова НАК Нафтогаз Андрій Коболєв заявив, що від відновлення відносин з російським Газпромом виграють не тільки українські споживачі газу, а й європейські.