Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачок

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачок

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачок Фото: Суспільне. Дніпро

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачок. У ній налічується близько 40 тисяч екземплярів зі 160 країн. Найдавніша пачка виготовлена у 1861 році.

Володимир Потапенко не палить, пропагує здоровий спосіб життя, а свою колекцію сприймає як збереження історії.

Свою першу цигаркову пачку Володимир Потапенко отримав у 1986 році у якості подарунка від свого тренера з бадмінтону. Другу підібрав на вулиці, бо, каже, сподобався дизайн.

"На той час вона вразила мене своєю монументальністю, капіталізмом, своєю строгістю. У нас таких пачок не було. То я поставив її поруч, і так народилася колекція. Ніколи не палив, не раджу, а колекціонування сигарет – це вивчення історії людства, частини культури людства. Ми цікавимося дизайном сигарет, а не тим, що всередині", – говорить Володимир Потапенко – колекціонує пачки цигарок.

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачокФото: Суспільне. Дніпро

Масово почав поповнювати свою колекцію після розпаду Радянського Союзу, коли імпортні цигарки стали доступними. Тоді, розповідає, у Дніпрі було 15 колекціонерів пачок цигарок, між собою вони обмінювалися деякими екземплярами. Пізніше Володимир придбав всі цигаркові колекції, які були у місті. З появою інтернету почав обмінюватися з колекціонерами з-за кордону.

"Найбільш цінні в ній старі пачки, позаминуле сторіччя, початок нашого сторіччя, це українські пачки. Вони навіть цінніші, ніж більш старі пачки інших країн, тому що в Радянському союзі, коли у 20 ті роки дуже мало випускалося, була розруха у промисловості і сигарети не випускалися. Ще є пачки, які купляли на аукціоні за кордоном, вони малий тираж мають", – говорить Володимир Потапенко – колекціонує пачки цигарок.

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачокФото: Суспільне. Дніпро

Володимир каже, у його колекції є екземпляр якому 160 років.

"Ось це найстаровинніша пачка. Стан у неї, звичайно, вже такий, що їй у музеї стояти. Фабрика турецького табаку і папірос Соломона Когена у Києві, 1861 року", – говорить Володимир Потапенко – колекціонує пачки цигарок.

Є і пачка, з зображення картини Іллі Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султанові".

"Найбільша за розміром пачка – у колекції "Запорожці", фабрики "Дукат". Тут було 200 папірос. Ось така велика пачка. Зараз вона порожня. Знайти зараз повну не можливо у світі.

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачокФото: Суспільне. Дніпро

Також, розповідає Володимир, у нього є унікальні повні серії цигаркових пачок. Запевняє, таких немає у жодного колекціонера у світі. Історикиня Ольга Руденко каже, такі колекції допомагають вивчати історію.

"Історія – це, перш за все, не дати, а це оці маленькі мікроісторії, якими жили звичайні люди. Тобто, що вони вдягали, що вони їли, пили курили. Тобто, це те, що єднає нас, людей які живуть в 21 ст. з людьми, які жили в інших століттях", – говорить Ольга Руденко – історикиня.

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачокФото: Суспільне. Дніпро

Історикиня розповідає, у колишньому Катеринославі, наприклад, паління було розкішшю. У 19 столітті тютюн вживали, але високоякісний продукт був доступний не всім.

"Купували у тютюнових крамницях, він був досить дорогий. Ним набивали люльки, робили також ще самокрутки. Якщо говорити про людей, які були бідніші, наприклад, про робітників, то вони курили досить відому махорку. Тобто, це була така смердюча субстанція. Курили її не скільки для того, щоб отримати задоволення, скільки для того, щоб перебити відчуття голоду",– говорить Ольга Руденко – історикиня.

Наприкінці 19 століття з'явилося масове виробництво цигарок та фасований табак. У Радянському Союзі, каже Ольга Руденко, цигарки популяризували, закликали людей до паління. Відповідні рекламні оголошення були у місцевих газетах. Лише у 70-х роках, по завершенню відбудови з'явилася антиреклама паління.

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачокФото: Суспільне. Дніпро

Дніпрянин зібрав колекцію цигаркових пачок

Читайте також

  • 10 років без права листування. Історія політично репресованого з Дніпропетровщини

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди