"Пошук консенсусу": у Харкові тривають перемовини щодо єдиного кандидата в мери

"Пошук консенсусу": у Харкові тривають перемовини щодо єдиного кандидата в мери

"Пошук консенсусу": у Харкові тривають перемовини щодо єдиного кандидата в мери Суспільне Харків

До позачергових виборів мера Харкова залишилося п‘ять місяців. На цей час політично активними виглядають два ймовірних кандидати — Ігор Терехов та Михайло Добкін. Обидва вони називають себе наступниками Геннадія Кернеса. Водночас обмаль інформації про можливого єдиного кандидата від "демократичних сил". Хто ним буде? Та чи буде взагалі? Єдине, що відомо достеменно: перемовини почалися і проходять непублічно.

Ідею висування єдиного кандидата в мери у Харкові обговорювали й під час попередніх кампаній, однак жодного разу ці обговорення ні до чого конкретного не призвели. Відсутність однозначного лідера після смерті Кернеса політологи, з якими поспілкувалося Суспільне, називають шансом для об'єднання зусиль. Проте і зараз експерти налаштовані скептично: немає гарантії, що учасники перемовин поступляться власними амбіціями.

За інформацією представника харківського Євромайдану Бориса Редіна, який виступає одним з модераторів процесу, участь у перемовинах беруть 11 політсил: "Акцент", "Батьківщина", "Блок Світличної "Разом", "Громадянська позиція", "Голос", "Демократична сокира", "Європейська солідарність", "Національний корпус", "Правий сектор", ВО "Свобода", "Удар Віталія Кличка".

"Готові поступатися"

Зважаючи на те, що перемовини проходять непублічно, отримати коментар, як вони просуваються, неможливо. Представники політсил домовились не розголошувати деталей до кінця процесу. Усі кажуть, що "налаштовані на перемогу" і цього разу готові поступатися.

"Тривають перемовини між лібералами, демократами, націоналістами. Процес складний, але у нас єдина мета — висунути єдиного кандидата на виборах. Всі готові, а там — як вийде. Звісно, у нас є певні умови щодо майбутнього єдиного кандидата, але будемо узгоджувати, будемо шукати консенсуси — звичайно, що ми десь чимось, але принциповим своїм ідейним, ідеологічним позиціям поступатись не будемо — будемо шукати вихід з цієї ситуації", — каже представник ВО "Свобода" Юрій Нехода.

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаfacebook.com/yuriy.nekhoda

Лідер харківського осередку партії "Демократична сокира" Микита Соловйов впевнений, що об'єднання може "дати бій електоральній парі Терехова та Добкіна".

"Вони зараз один з одним боряться саме за електорат Кернеса і його, умовно кажучи, поділять навпіл. Проєвропейський Харків має усі шанси втрутитись у цю боротьбу. "Кернесевський" електорат не може вирішити, хто з двох є нащадком, новим Кернесом, тому "ватний" електорат буде поділений навпіл, адже вони (Терехов та Добкін) вже дуже агресивно ведуть один проти одного медійну кампанію, втоплюючи в першу чергу один одного, тому ми маємо усі шанси зараз. Є вікно можливостей, якого не було багато років, ми не можемо собі дозволити проґавити цей шанс", — каже Соловйов.

На його думку, раніше проукраїнські політсили не могли між собою домовитись, тому що не розглядали шанси на перемогу серйозно.

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаfacebook.com/Mikita.Solovyov

"Нам всім це не сподобається, але Кернес мав рейтинг у понад 50% і впевнено перемагав. У нас є дуже неоднозначний досвід домовленостей, але, упевнений, що зараз всі усвідомлюють, у нас є майже унікальний для міста шанс. Я сподіваюсь, що для всіх нас державницький підхід візьме гору. Я вже бачу, що дуже серйозно налаштовані партії. Нам потрібно набрати умовно кажучи 30%, а не 45%, як це було ще рік тому", — додає Соловйов.

До спільного діалогу політичні партії закликав письменник Сергій Жадан. Говорити на цю тему вдруге він не захотів — у розмові з Суспільним зазначив: усе, що хотів, виклав у Facebook.

Закриті переговори та 100% впевненість: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаfacebook.com/serhiy.zhadan

"Чудово усвідомлюю, що вміння вести перемовини й домовлятись — велике вміння, але ж і ви люди серйозні та відповідальні. А реагувати на суспільні запити й очікування — це не лише про ваше право, це ще й про вашу відповідальність", — написав 7 квітня Жадан.

"Зсуви у харківській політиці"

Цього разу у харків'ян з'явилась альтернатива вибору, вважає представник партії "Голос" Остап Молявко.

"Після смерті Кернеса і зникнення такої монополії на владу у місті з'явилося вікно можливості, щоб умовний кандидат від проукраїнських сил міг гідно поборотися і навіть виграти ці вибори. Ці вибори взагалі більш схожі на вибори, ніж те, що відбувалось минулого року. Ми всі бачимо тектонічні зсуви у харківській політиці, їх неможливо не помічати. Було б дуже неправильно не скористатись цим. Як людина, яка перебуває всередині процесу, можу сказати, що він зрушився з мертвої точки", — каже Молявко.

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаСуспільне Харків

"Партії відчувають тиск своїх виборців, які дуже сильно бажають бачити єдиного кандидата. Звісно, що шанси на перемогу у нас є тільки якщо ми об'єднаємось", — додав Остап.

Харків'яни обиратимуть тільки міського голову, а не депутатів, тому процес, на думку Молявка, простіший.

"Депутатський корпус вже сформований, нікому не треба піарити зайвий раз свою політичну силу. Найголовніше зараз — не просто взяти участь у виборах, не просто показати свою політичну силу, а саме показати, що ми можемо об'єднуватись і домовлятись", — вважає Остап.

"Думаю, буде значно легше, тому що це не вибори до місцевих рад, — погоджується екскандидат у мери Харкова і депутат міськради від "Європейської солідарності" Олег Абрамичев. — Треба показати об'єднаність і показати, що ми є сила, незважаючи на свої партійні приналежності, тому що ми всі переймаємось за місто, за Україну і показати, що Харків є українським містом".

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаfacebook.com/abramychevjleg

Лідер харківського "Правого сектору" Юрій Лихота вважає, що виборці мають побачити альтернативний підхід до розвитку міста.

"У людей має бути розуміння, що є інший шлях, треба міняти позицію "краде, але хоч щось робить". Це не швидко, але треба над цим працювати всім демократичним силам", — каже Лихота.

"Перемовини ми не коментуємо, тому що, ви ж бачите, самі питаєте про те, що може не вийти. Демократичні проукраїнські сили теж не однорідні. Є праві, є ліберали, але є принципові речі, через які партії не можуть переступити. Принципи в деяких партіях можуть заважати цьому об'єднанню. Хтось за продаж землі, хтось проти, хтось за традиційні цінності, хтось за мультикультуру — на жаль, чи на щастя, але ці речі принципові", — каже Лихота.

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаFacebook/Юрій Лихота

Представник "Блоку Світличної "Разом" Олександр Абрамов сказав, що не коментуватиме тему єдиного кандидата за домовленістю з іншими політсилами. Так само утримався від коментарів лідер харківського осередку "Національного корпусу" Костянтин Немічев.

Лідер "Нацкорпусу" Андрій Білецький в інтерв'ю 17 травня не виключав висування кандидата від "НК".

"Можливо, виставимо досить відомого хлопця, харків’янина, ветерана АТО, спортсмена, суспільного діяча. Чому плануємо? Це тому, що ми добрих півтора десятиріччя боремося з "ватою" у Харкові, й здавати його просто так зараз у нас в планах абсолютно немає. Але вибори – це серйозне питання, і ми хочемо підійти до нього так, щоби це було на користь і показало гідний результат", — сказав Білецький.

Модератор процесу перемовин у Харкові Борис Редін каже, що не розділяє Терехова та Добкіна. На його думку, їм обом прийшов час йти.

"Партії не йдуть на вибори, обирається тільки голова, тож немає за що сперечатися. Нам доля подарувала такий шанс і, я думаю, що ми домовимось. Очікування дуже позитивні. Знаєте, кажуть, що є цивілізація парканів, а є цивілізація доріг. Так от Терехов і Добкін — це цивілізація парканів, вони створюють штучні бар'єри, щоб щось зупинити, щось на цьому наварити, зіграти на промосковських та прорадянських настроях", — вважає Редін.

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаfacebook.com/BorysRedin

"Усі розуміють, що є шанс пройти тільки у одного. Немає шансів у декількох, щоб пройти і побороти Терехова з Добкіним. Потрібен тільки єдиний кандидат, інакше фізично нічого не вийде. Я маю надію. Це складний процес, зараз щось загадувати я не буду — ми працюємо, ми цього досягнемо, це наша спільна позиція", — вважає Борис.

"Дуже багато людей думають, що не вийде. Що це все незрозуміло, що є недовіра. У цій справі ми не можемо бігти поперед потягу, нам потрібно виважено все зробити, але швидко, бо час йде. Яким чином за короткий час досягти перемоги? Це непросте завдання", — сказав Редін.

Що заважає об'єднатися у "найвлучнішний момент"

Думки політологів щодо обрання єдиного кандидата розбіжні. Політологиня Юлія Біденко каже: не так багато яскравих впізнаваних лідерів, які можуть знайти підтримку харків'ян.

"Це один з найкращих видів виборів, коли б висування єдиного кандидата було б можливе, тому що немає домінанта харківської політики у вигляді мера Геннадія Кернеса. Це, дійсно, був би слушний і перспективний момент. Але є великі виклики. По-перше, це проблема лідерства, адже ця різноманітність політичних сил у радах призводить до того, що жодна, навіть демократична партія, не має права монополізувати стан проукраїнської позиції. Друге — ресурси. Багато політсил на місцях залежать від національного керівництва своїх партій. Доволі часто вони мають у спонсорах місцевий бізнес, який вже вклався у попередню кампанію 2020 року і може зараз бути виснаженим", — вважає Юлія Біденко.

"Потрібна низка перемовин і велике бажання з боку політсил увійти у виборчий процес навколо єдиного кандидата. Деякі політсили, зокрема ті, що представлені на національному рівні, вже готуються до наступних парламентських виборів. Тому об'єднуватися навколо людини не з їхнього табору може стати ударом по майбутній виборчій кампанії, щоб їхнє ядро електорату не дорікало — а що ж ви висували людину, яка не є членом "ЄС" чи "Голос" умовно", — додає політологиня.

Закриті переговори та перша альтернатива: як проукраїнські сили Харкова обирають єдиного кандидатаfacebook.com/julia.bidenko.9

Центральне керівництво не дуже зацікавлене в об'єднанні, вважає Біденко, є проблеми й серед місцевих представників політичних партій.

"Вони мають особисті образи один на одного, певну історію знайомств, подорожі по різних політичних брендах. Тому тут може накладатися особистісний фактор, але, повторюю, порівняно з минулими і позаминулими виборами 2020 та 2015 років — це один з найвлучніших моментів для висування єдиного кандидата", — говорить Біденко.

"Ми мусимо це розуміти: ніхто з тих, хто фігурує у соціологічних дослідженнях, не об'єднує харків'ян повністю. На мою думку і з точки зору політичних технологій, потрібно робити ставку саме на людину з більш-менш високою впізнаваністю. Я не стверджую, що висування єдиного кандидата буде панацеєю і обов'язково призведе до його чи її перемоги, це потрібно тверезо розуміти", — каже політологиня.

Перемовини за зачиненими дверима не йдуть на користь "демократичному процесу" вцілому, зазначає Біденко.

"Дуже багато залежить від політичних сил, які на місці перебувають між двома вогнями. По-перше, є керівництво в Києві, яке може сказати "ніколи не сідайте за стіл перемовин з цією партією, бо ми з ними антагоністи в цьому націоналістичному спектрі". По-друге, вони розуміють харківську кон'юктуру і багато тих, хто є бізнесменами і депутатами від цих партій, не захотять псувати відносини і вкладатися в кампанію, якщо вони зрозуміють, якщо у єдиного кандидата чи кандидатки немає шансів", — коментує Біденко.

Політолог Аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв налаштований скептично.

"На місцевому рівні власники франшиз проукраїнських партій можуть перебувати в різному форматі взаємин з діючою мерією — хтось справді в опозиційному, а інші в де-факто партнерському", — каже Авксентьєв.

Читайте також: Перша сесія Харківської міськради нового скликання: як голосують депутати

"Сумарний результат кандидатів з умовно "проукраїнського" табору на виборах мера Харкова в 2020 році склав 13% (або 20%, якщо додати до цього списку результат висуванця "Слуги народу" Олексія Кучера), для порівняння, в 2015 році – майже 32%. За умови, що в цьому сегменті справді буде лише один висуванець і якщо в нього буде певний особистий рейтинг та майже 100%-й рівень впізнаваності в Харкові, такий кандидат міг би поборотися за вихід до другого туру", — додає Авксентьєв.

На думку політолога, у виборчому бюлетені буде понад 20 кандидатів.

"Добкін і Терехов досить жорстко конкурують і це створює певне вікно можливостей для єдиного кандидата від промайданних сил. Але в тому, що це вікно унікальне для промайданних партій я не погоджуюсь, тому що я не бачу, що їм заважало домовлятися на минулих виборах 20-го року або 15-го років", — додає Авксентьєв.

"У промайданних сил завжди була можливість домовлятися і, на жаль, за досвідом вони цю можливість втрачали через те, що не всі йдуть на вибори перемагати, але всі хочуть здобути якісь бенефіції за підсумками виборів", — каже політолог.

Коли політсили представлять харків'янам єдиного кандидата, ніхто з учасників процесу поки не каже.

Що відомо

  • Позачергові вибори Харківського міського голови відбудуться 31 жовтня 2021 року
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди